Mám dilema při výberu procesorů

Zdravím, řeším teď takové dilema při výběru posledního kousku do sestavy s grafickou kartou Zotac GTX 1060 6 GB, 16 GB DDR 1600 MHZ CL 11 s SSD Samsung 750 Evo na desce MSI H81m-p33. PC má sloužit na běžnou práci ale i jako herní novějších titulů jako For Honor, Kingdom Come, Tom´s Clancy Division nebo AC Origin, apod. Podotýkám že ve FULL HD!A teď k jádru nerozříznutého pudla, mám možnost koupě procesoru I5-4590 na 3.4 Ght s turbo boostem na 3.8 ghz za 1800 kč nebo Xeona E3-1240 v3 za 2700 kč na 3.4 Ghz s turbo boostem taky 3.8 Ghz. Jediný rozdíl mezi nimi je že I5 má čtyři jádra a čtyři vlákna a Xeon 4 jádra a 8 vláken. Zvýší to nějak rapidněji výkon u her, je potřeba si připlácet devět stovek za vícevláknový Xeon s podobným výkonem. Na 4 jádrách má i5-4590 dokonce o něco lepší, rozdíl je v tom multithredaingu.Díky za názory.

Odpovědi na otázku

Pomůže to všude tam, kde bude třeba větší počet vláken. Takových her poměrně přibývá. Právě vámi jmenované hry jsou na to docela úchylné. Nicméně zahrajete si je i na té i5 4590.Spíše je otázka co na to ta deska. Je to dost šunt, aby to vůbec vydržela. Takovéto přestavby mizerného šunka kanl PC na herní počítače, nedopadají vždy úplně šťastně.

Taktovat na té desce nic nehodlám, ten turbo boost by zvládnout měla, součástky na desce mají kvalitní normu Military Class 4. Je to jen micro-ATX edice se starším chipsetem H81 express a malou vybaveností desky Díky těmto součástkám se budete moci bavit při závodění, střílení nebo při sledování filmu a spoléhat se na vysokou kvalitu výrobku. Kondenzátory mají dlouhou životnost, nízký ESR (zdánlivý odpor) a nízkou provozní teplotu a díky tomu je doba životnosti prodloužena na až 12 let při hraní nebo 40 let při kancelářském vytížení. Použití kvalitních komponent se také vyplatí při případném přetaktování. Toť z popisu výrobku na czc.Jinak to je právě to, co nevím. Jaké procento nových her je schopné to využít a jak to bude přibývat do budoucna. Něco jsem hledal, ale jsou hry, které mají úplně totožný výkon na čtyřjádru se čtyřmi vlákny s ekvivalentním vícevláknovým či dokonce vícejádrovým procesorem. Pokud to má smysl, jak pravíš, do budoucna tak si rád něco připlatím za toho Xeona. PC alespoň na tři roky musí stačit alespoň na střední detaily her ve full hd. Víc nechci ;)

Jej, jsem další komentář napsal rychleji, než si napsal tohle, tak zareaguju ještě jednou a podobně. Tady není nic "do budoucna", i pro současné hry cca 2 roky staré bude ten procesor bottleneck, ať si vybereš z těch dvou jakýkoliv. O detaily se stará grafika, tam problém nebude, spíš třeba v tom AC:O budeš mít pusté ulice a mikrolagy kvůli procesoru, který bude počítat AI a fyziku.

Díky za odpověď. Je to takové budget pc na současné hry za nevysoké náklady. Já za tři roky nic moc neočekávám, udělal bych pak upgrade..uvidíme, jak to bude vypadat. Teď jsem vyměnil tohle za devět let starou sestavu na socketu 775 s přetaktovaným Xeonem L5430 a GTX 750 ti, ale nové hry se pořád na tom daly hrát na low-middle. Podle testů ekvivalentních sestav téhle nové to fakt jede i třeba na Kingdom Come na 60 fps na high. Což je určitě jedna z náročnějších her.Já nikdy nekupuju nějaký high-end za velké peníze, vždycky právě po letech sháním takové to nejvýhodnější v dané době, co se dá s odřenýma ušima považovat za průměr. Rozhodoval jsem se i o starším socketu 1155 třeba s 2500k nebo i7-3770, ale přece jenom Haswell mi přišel lepší a rozdíly v cenách jsou tak po bazarech 10-20%. Příjde mi to furt lepší, než kdybych koupil třeba pentium G4600 s dvěma jádry a HT a ostatními komponenty za podobnou cenu. Mohl bych udělat upgrade, to ano, ale zase kdo ví, co bude za tři roky. Takhle na tu platformu nebudu vázaný, protože budu na pomyslném maximu (chtěl jsem i i7-4790k ale je pěkně drahá a nemám na to desku).

Vole budget je finanční rezerva...

Ještě když koukám na to porovnání bottlenecků u obou procesorů s grafikou, jak jsi psal, výsledek je velmi rozdílný .. 19% (bottleneck) vs. 2% (no bottleneck) u Xeonu e3-1240 v3. I5-4590 https://pc-builds.com/calculator/Core_i5-4590/G... Xeon https://pc-builds.com/calculator/Xeon_E3-1240_v...

To jo, ale tady porovnáváš bottleneck procesor vs grafika. Já jsem psal o bottlenecku počítač vs hry

Vzhledem k pouziti GTX1060, ktera je zrovna na ty zminene hry uz pomerne slaba i ve FHD, by ten procesor vubec nepredstavoval problem. Pokud by si nekdo myslel ze ano, pak by byla nezbytna i volba silnejsi GK.

To by pak ale mělo smysl jen u toho Xeona a nemůžu si pomoct ale mezi GTX 1060 6GB a další výkonově lepší kartou s akceptovatelnou spotřebou je díra..RX 580 je v podstatě ekvivalent a GTX 1070 je hodně velký skok ve výkonu i v cenovce a pro mě zbytečný. Do starých GTX 980 Ti se spotřebou 250 wattů nebo R9 Fury s tím samým byla podle mě blbost uvažovat, když 1060 bere 120 wattů. GTX 1660 přišla moc pozdě a navíc je drazší a v bazarech není vůbec k mání! Podle mě jsem to složil nejlíp, jak to šlo a za danou cenu 7900 nebo 8800 kč za kompletní počítač, co dnes pořád stačí na nové hry, je to fajn, si myslím.Deska mě stále 300 kč,Paměti Samsung 2x8 GB DDR3 1600 Mhz 1100 kč, Udroj Enermax modu 82+ 625W 500 kč, SSD harddisk 256 GB + 1 TB Barracuda dohromady 700 kč,Skříň ANTEC One P-182 Gun Metal 700 kč, Chladič Arctic Freezer 33 - 300 kčGrafika GTX 1060 6 GB - 2500 kč

GTX1070 na tohle urceni neni zbytecna, ale idealni zaklad. Od toho se odpichnete. Ale nejaky peniz navic to samozrejme bohuzel znamena.

To je ale rozdíl přes dva tisíce, což už je pro mě teď moc a navíc bych musel prodávat a zase shánět. Na stránkách s testem bottlenecku uź jsou procesory vzadu i ten Xeon o 14%.

Obsah tech stranek je hezky, bohuzel notne nesmyslny. Bacha na to!

Sjížděl jsem všechno možné včetně youtube videí ale i výsledky passmark testů, atd. nejen bottleneck calculator. Myslím si, že by GTX 1070 samozřejmě o něco pomohla, záleží vždycky na hře, která využije více grafiky a která více cpu. Např. takový CS:GO mi nic nepřidá, když budu mít 1070 oproti 1060. Jde spíš o tu efektivitu, cenový rozdíl velký s větší spotřebou, limit Hasswell a fakt že sehnat i7-4790 nebo Xeona e3-1285 v3 pod 3 500 kč nedokážu. Tam je ještě nárust výkonu o 10% na jádrech díky zvýšeným frekvencím i možnosti taktování. Ale už to chce i jinou drazší desku s chipsetem z97, což uź ta cena je taky jinde a úplně zbytečná investice do staré platformy. Koupil jsem to takhle, pač je to nejlepśí možná kombinace za nejlepší peníz. Teď jen řeším co ke GTX 1060 6 GB - jestli Xeona s 8 vlákny nebo stejně výkonnou I5 4590 bez vláken.

"Na stránkách s testem bottlenecku"co to je za blbost ?? Test bottlenecku... Lidi jste normální ??

Kde sa da stiahnut / kupit Bottleneck? Mam nove PC a nic take tam nemam. Mam si to doinstalovat?

Vdaka za Tvoj odkaz.Vyplnil som vsetky kolonky a vysledok "Ooops... Error 404" (dokonca 3x).

Neni nejaka ina stranka, kde sa da stiahnut / kupit Bottleneck? Potrebujem ho vobec?

Jestly máš prázdnou petku, tak si ho můžeš snadno vyrobit.

Hrajkanie niečo stojí. Kedy to hráči pochopia?

Bottleneck bude grafika. AC:O, pokud chce 60FPS, tak jedině na LOW, jinak musí čekat velké propady, na max to pak nedá ani 60AVG, ty to dává v high či co je ten druhý nej preset.Division 1, na FHD s GTX1080 na maximální detaily... 60FPS v minimech to nedá, RotTR to sotva dá 60FPS avg. 1060 se bude muset hodně uskromnit... To jsou staré hry, co teprve nové

Nepotřebuji hrát nic na max. resp. na ultra, tyhle presety jsou stejně dělané minimálně na QHD nebo 4K, kde to vynikne. Podle videí na YT se s podobnou sestavou dají hrát nové tituly při 60 fps na high s virt. sync a aktivovaným triple bufferem bez propadů. A samozřejmě nehodlám hrát striktně jen to, co je nové (protože je to nové a trendy) ale i starší hry, kde pokryju všechno úplně v pohodě a s rezervou. Je takových dobrých her +-5 let zpátky, co jsem nezahrál o odkládal... ale na ty se samozřejmě ptát nebudu, jestli je tento pc dobrý, pač je to jasné. :D

Je to nejlepší deska. A kdo to říká? No přece její výrobce!!! Tady nejde o to, že používají (dnes už běžné) součástky, každý výrobce si tomu dává marketingový název jaký chce, ale o to, co od té konfigurace těch součástek čekat. Tohle je prostě levná deska, kde se počítá s nějakým Pentiem, které bude plně zatíženo v nějaké kancl sestavě jednou za čas, a to ještě zda-li vůbec. Vy tam chcete dát CPU s prakticky dvojnásobným odběrem a zatěžovat ho po dobu klidně i několika hodin na max. Tudíž na desku budou kladeny daleko vyšší nároky.Tím neříkám že to nebude fungovat, ani nechci strašit. Může to fungovat klidně ty dva roky co potřebujete. Nevím, nemám to vyzkoušené. Jen upozorňuji na to, že mohou (nemusí) nastat problémy (nedržení frekvence CPU, v horším případě pády a restarty).Berte taky v potaz, že ta deska už není nejnovější. A o nějakém taktování tu nebyla řeč. Ostatně na H81 se taktovat nedá.

Proto nekupuji žádnou "K" edici ale jen procesory s nevelkým rozdílem mezi pracovní frekvencí a turbo boostem.:)Než jsem koupil na bazoši, četl jsem názory od kupujících i na zahraničních stránkách + nějaké ty recenze a deska byla hodnocena co do kvality velmi dobře stylem "za málo peněz hodně muziky" s kvalitním zpracováním pro užití, které od toho očekávám.https://www.gearforgaming.com/msi-h81m-p33-gaming-mothe... https://www.tomshardware.com/reviews/asrock-b85m-dgs-a... https://www.tomshardware.com/reviews/asrock-b85m-dgs-a... I když to nemá cenu teď řešit, podle mě v porovnání s dalšími výrobci v podobné cenové hladině jako Asus, Asrock, Gigabyte, apod. tehdejší doby to byla nej. deska, která dostala v tom segmentu i nějaké ocenění. A koupil jsem ji za tři kila...kde bych nějakou desku s novějším chipsetem či dokonce socketem za tohle sehnal?

gearforgaming.com je Lorem ipsum genrerátor.Na Tom's Hardware ji recenzovali s Pentiem G3258 se dvěma jádry, což je dvoujádro s 53W TDP a maximálním odběrem při turbu 63,6 W po dobu 8 sekund. Za to právem dostala ocenění, protože výbava odpovídá účelu.Xeon má špičku 96 W, i5-4590 100,8 W.

btw: než jsi desku koupil, tak upozorňuji, že okolo 800 Kč seženeš solidní jeté desky s B250 a LGA1151, 8 GB DDR4 za 800 Kč a nějakou to i3 od 2000 Kč nahoru a máš mnohem lepší potenciál k budoucímu upgradu.

Čemu z toho popisu rozumíš? To jsou odborné věci obalené do reklamštiny. Deska je úplný low-end a uvedené specifikace platí při odpovídajícím zatížení, což jsou pro 2+1 fázi 35W a 45W úsporné procesory.Sestavu už máš nebo budeš kupovat?

Už mám vše nakoupeno, chybí mi procesor. Nakonec jsi níže změnil názor na to napájení procesoru na desce MSI.

Nevím proč by si to s netaktovací i5 či i7 neporadilo, není to sice nějaká extra deska, ale pokud výrobce tyhle CPU pro desku podporuje,tak to fungovat bude.

Jsou drazší, protože mají IGP, kterou já nepotřebuji. Tudíž i více žerou a topí..nemá smysl o nich přemýšlet, pokud je člověk trochlu zběhlý. Lepší to bude i pro tuhle desku, myslím.. a Xeůnek má i nizší TDP než I5-ka.

Xeon má nižší TDP a hlavně nemá grafiku, pro kterou deska nemá napájecí fázi a užírala by té pro procesor. Podle fotek dokonce koukám, že nemá 2+1 dáze ale jenom 2. Je to MSI, ti tolik na součástkách nešetří. Takže jestli měl Gigabyte v zátěži 100 °C, tak tohle MSI bude mít 80 °C.

Přesně tak. Gigabytu už se raději vyhýbám hlavně na poli low-endu. Myslím, že by to ta deska měla zvládnout, akorát teď trochu pochybuji nad využitelností procesoru Xeon, jak jsi dole psal o rozdílech mezi Hasswellem a Hasswellem refresh. Nikdy jsem v životě nic podle datasheetu nenastavoval. Stačilo by mi jen napsat, co změnit a na co se zaměřit v Biosu.

Imho třeba u KC:D a AC:O nepoznáš moc rozdíl a bottleneck to bude u obou her.

Tak snad do budoucna u KC:D 2. :D Je fakt blbý, že se to moc nedá nikde najít. Bylo by fajn, kdyby někdo někde pořádně testnuli čtyřjádra vs. to samé s více vlákny a více jader u novějších her, apod. Zkrátka přehledné srovnání alespoň 10 oblíbených her. U starších víme, že je to v 98% jedno.

U drtive vetsiny soudobych her uz cokoli nad 4 jadra neznamena zadnou zmenu vykonu, u nekterych je tam maly rozdil. Her, kde by treba 4 vs 6 jader znamenalo zasadni zmenu, je naproste minimum. (A ne, nebude jich ani zdaleka pribyvat tolik, jak si nekteri lide mysli.)Najit se toho da nastesti fura, ostatne kde kdo si to muze doma premerit snadno sam.

Ono spíše záleží na rozlišení a na grafice. Ano s GTX 1060 si asi nevšimne, ale s highend kartou si ve fullHD už rozdílu všimnete. A taky by se slušelo říci, že to není jen o průměrných FPS, ale o minimálních FPS, respektive propadech frekvence. Ne nadarmo jsou ve videích takové ty grafy jednotlivých snímků v čase.

Ma vyse uvedena tvrzeni plati samozrejme pri pouziti poradne GK. A dovolim si na nich trvat. Fakt neni potreba ujizdet na vlne "vic jader, vic adidas". Znovu opakuji - je mozne si to snadno zmerit, takze neni duvod verit pomatencum.

Není to asi přesně to, co hledáš, ale pohled na vliv počtu jader/vláken a výkonu na jádro poskytne toto:https://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i3-835...

Rozumím ti dobře, kam míříš, akorát já už to bral v potaz a výkon mých dvou procesorů, mezi kterými se rozhoduji je na výkonu prakticky totožný( single-core ale i quad-core). I5 4590 je trochu lepší (4%) na Quad core při base clock 3.4 Ghz ale v turbo už mírně vede Xeon viz. https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Xeon-E3-124... Jde o to, že Xeon přidává ta vlákna a celkové skóre je +40%, což tady řeším, jestli má cenu ve hrách. Na winrar, konvertování videa, apod. vím že ano. Ale o to mi moc nejde..

No, výkon na jádro prakticky stejný, vlákna navíc přinesou ve hrách minimální zisk. V tomto případě, by pro mne byla rozhodující cena.

Ok, takže asi nakonec vezmu tu i5-4590, když je tam rozdíl 900 kč, k čemuž jsem se i přikláněl. Kdyby byl cenový rozdíl alespoň poloviční, sáhnul bych po Xeonu. Čekal jsem právě, že mi vlákna přinesou v některých hrách příjemný (nikoliv markantní) výkon navíc + ta budoucnost pro nové hry (období tří let), které to využijí.

S Gigabytem mám dlouhodobě nedobré zkušenosti, už jsem měl od nich tři starší desky a co to sleduju, tak tohle a nejen tohle provádějí, aby ušetřily.Nebudu rozebírat. MSI je ten protipól a tahle deska byla chválená za kvalitu v minimálu, četl jsem i Tom´s Hardware, a jiná "universa" v zahraničí, tak uvidíme. Ten Xeon moc nežere, dokonce i míň jak i5-4590 a další čtyřjádra. Nemá integrovanou grafiku. I7 Hasswellu jsou horší. Všechny tyhle procesory jsou podporované v seznamu cpu desky a už jsem na tom prováděl benchmarky s půjčeným i5-4460 a výsledky jsou o dost lepší než průměr 15 000 testů i v turbo režimu.

Máš ručně nastavené TDP a proudy podle datasheetu Intelu? U Haswellu hodně záleží na tom, zda se jedná o původní, nebo refresh. Deska totiž nedělá napájecí napětí, ale Nějaké, které si procesor sníží v sobě. Haswell refresh a Broadwell mají tento obvod trošku vylepšený, aby desky netrpěly.https://ctrlv.cz/HNQPhttps://ctrlv.cz/Coj1

Sakra, to nemám a kde bych to konkrétně našel k tomu Xeonu E3-1240 v3 a co vše z toho mám pak nastavit, když bych se rozhodl pro něj? Teď totiž koukám, že je to Hasswell a ne ten Hasswell Refresh. O tomhle jsem bohužel nevěděl-že je to takový rozdíl.

Strana 96, nechce se mi to vyřezávat. Od oka je to asi PCG 2013D, 4C/GT0 80W:https://www.intel.com/content/dam/www/public/us... Sniž Pmax z 153 W na 121 W z 8 na 4 sekundy. Koukni s defaultem v HWInfo64, kolik tam je teď.

Hele díky moc, v tomto jsem se nikdy nepohyboval, tak bych to ztěží někdy tak sám nastavil. Koukal jsem do HWinfo a nemohl jsem to nikde najít, snad jen tyto řádky v kartě procesoru CPU u I5-4460 Thermal Design Power (TDP): 84.0 WCPU Power Limits (Max): Power = Unlimited, Time = UnlimitedCPU Power Limit 1 - Long Duration: Power = 84.00 W, Time = 16.00 sec [Unlocked]CPU Power Limit 2 - Short Duration: Power = 85.00 W, Time = 2.44 ms [Unlocked]CPU Max. Junction Temperature (Tj,max): 100 °CKde mám tedy snížit ty doporučované hodnoty max. spotřebu z 153 W na 121 W a čas z 8 na 4 sekundy. V Biosu?Tenhle cpu dnes stejně budu vracet, měl jsem ho jen na zkoušku od kamaráda, co byl pryč.

Pro i5-4460OC -> CPU Features:- Long Duration Power linit (= TDP, W): 84 W- Long Duration Maintained (=jak dlouho je TDP bez Turba, s): 4 nebo 8 s (teď je tam 16 sekund)- Short Duration Power Limit (Turbo nad rámec TDP, obvykle je to TDP * 1,15 nebo 1,20, tady měli pud sebezáchovy): 84 W (nechej ho stejný jako má TDP)- CPU Current limit (napájecí proud, nech dle specifikací Intelu): 95 A

Ještě jednou díky moc! Nastavím to, jak jsi mi doporučil. Jinou dražší desku se mi do této platformy kupovat vážně už teď nechce (tuhle neprodám) a stačí mi to alespoň na tři roky, aby to šlapalo ač ne třeba na plný výkon. Hry jsou tak 20% času.

Desky pro LGA1150 má smysl kupovat jedině v případě, pokud máš všechny komponenty. Jinak je bazarový Ryzen první generace nebo desky pro Skylake levnější. Hlavně desek pro LGA1151 s B250 je plná prdel po těžařích za 500 až 800 Kč.

Nejspíš máš pravdu, ale už to mám takto komplet doma sestavené a vzal jsem to opravdu z důvodu, že jsem našel ve stejný čas, když jsem se rozmýšlel, kombinaci tří komponentů za velmi malý peníz - deska za 300 kč, paměti 16 GB za 1100 kč se zdrojem Enermax Modu 82+ 625W za 500 kč od jednoho prodejce za jedno poštovné a tady si myslím, že mám přes litr ušetřenej nehledě na to, že ryzen se dá sic sehnat za 1500 kč, jak píšeš, ale ten nejzákladnější Ryzen 3 1200, který není silnější než Haswell I5 4590. Ve všech testech na tohohle Ryzena dá okolo 10% a chápu, že nemám velkou možnost upgradu do budoucna krom I7-4790k a desky s chipsetem Z97, což už nebude mít cenu kupovat. Ale kdo ví, co bude za tři roky. Třeba bych s těmihle sockety taktéž nevydržel. Třeba tolik hrát už nebudu a nebo budu mít pořád dost neodehraných starších her od roku 2015-2019 a pc mi vydrží déle, proměnných je hodně. Jsem trochu staršího ročníku, takže si to dokážu představit. No neřešme to, musím si to jen trochu obhájit, když už to mám doma za velmi levný peníz a nic s tím nenadělám, že to není taková hrůza.Chtěl jsem se zeptat na poslední věc, jak jsi psal, že deska má dvoufázové napajení, příjde mi, že je to třífázové napajení s 6 mosfety. Ale nejsem v tom expert a nevím přesně, jak se to pozná než takhle od oka laicky..koukni na tuhle fotku z jiného úhlu, než ses díval předtím.https://cdn1.expertreviews.co.uk/sites/expertreviews/files...

Ty MOSy jsou na sebe paralelně (leda, že by tam byl zdvojovač, ale tomu na první pohled neodpovídá zapojení). Jde o počet cívek.

HW Unboxed dělali testy mezi 4/4, 4/8, 6/12 ... CPU napříč jejich herním portfoliem. 4c/8t je dnes ok, 4c už je slabota, ale zástupci těch 4 jader byly hlavně 2200G, 2400G a snad i3-8100, ta je pořád o slušný kus výkonnější než ta Haswell i5. Nicméně v rámci low cost sestavy je to pořád ok. Ale chce to nemít velká očekávání, Nějakou tu i5, klidně IvyBrindge a 1060 bych dával dohromady na hry jako LoL, CS, Fortnite, WoT, Overwatch, kde od toho jde čekat solidní výkon, u triple A her z posledního roku už to bude problém ať už kvůli CPU tak GPU. Třeba Metro Exodus na 60FPS avg ve FHD, v druhém nejvyšším nastavení /ne max/ doporučuje RTX2060, tedy výkon 1070Ti, a on to chce do budoucna...Samo když má minimální očekávání a na FHD si vystačí třeba s rozsahuem 30-90 FPS v novějších hrách, tak ok.

https://www.youtube.com/watchTak dokonce tam ten intel není, Rozdíl mezi 2200G a 2400G někde skoro žádný není, někde je i přes 20%

Oba Assassini to určo využijou a Shadow of the TR nebo Project Cars 2 taky a asi to má smysl mít více vlaken do budoucna. I při tomhle složení v middle level pc. Otázka je, jestli se v tomhle testu právě nezaměřili výhradně jen na těch pár her, které to využijou, aby dav zachvátila a hromadné nákupy. Napříc segmentem AAA titulů v mezidobí 2018-2019 jaké je to procento, kde to bude lepší? To právě nikdo neví..jeden test je zaměřený tak a druhý onak, záleží na výběru her.