» Poradna » Ostatní

Malware a nieco podobne v tablete

Zdravim, pri pozerani neslusnej www.f***video.cz (v privatnom rezime cez Chrome) sa mi do tabletu dostal nejaky malware alebo virus. Pri prehliadani FB Lite alebo cez Chrome sa mi zacali zacali zobrazovat videa do skupiny. Ked zakazem zobrazovanie jednej stranky v skupine vo FB, vzdy sa mi objavi nova stranka s neslusnym video. Skusal som scanovat tablet cez Eset (30 dnova licencia), ale Eset nic nenasiel.Dakujem za cenne rady.

Odpovědi na otázku

Co to je "tablet"? Android Windows?

nebo možná ipad?

Ide o Galaxy Tab S2 SM-T720

V tabletu to asi nebude,ale zkus v Chrome vymazat historii a na FB v nastavení soukromí zakázat aktivitu mimo FB. Taky bys mohl zkusit jiný prohlížeč,třeba Operu.

Zakazat aktivitu mimo FB asi bude problem, lebo to konto nie je moje ale na moju zenu.

Tak se podívej alespoň do té historie v Chrome co tam je.

Pozeral som historiu, nenasiel som tam nic podozrive. Tu stranku fr**video.cz som pozeral v sukromnom rezime. Spominanu www stranku som navstivil viackrat, ale ani raz som nemal problem, ze by sa mi tie neslusne stranky zacali zobrazovat na FB.

Návštěvou webové stránky nemůžeš android jen tak zavirovat. Musel bys z ní něco stáhnout a nainstalovat.

Pozrel som si vsetky nainstalovane aplikacie, nic podozrive som tam nenasiel. Ten malware sa urcite nezobrazuje v tomto zozname aplikacii.

Ziadny malware tam nemas, na Androide musis vzdy vedome povolit instalaciu akejkolvek aplikacie.Neviem, co znamena "zobrazuju idea do skupiny"?Su 2 moznosti, 1) bud si si povolit "oznamenia" - to najdes v nastaveni Chrome / Oznameni / Weby - pokial tam mas tu stranku, tak jednoducho oznamenia pre tu stranku zakaz, pripadne ich zakaz uplne. Alebo 2) je jednoducho mozne, ze Ti FB ponuka "personalizovanu" reklamu za zaklade predchadzajucej navstevy danych stranok. Skus vymazat v nastaveni Chrome subory cookie.

Vymazal som aj historiu poslednych 24 hodin, kedy som navstivil spomenutu stranku. V Google aktivitach som tiez nic podozrive nenasiel.

To s tou historií je nesmysl, to on tady vždycky plácá, ale je to k ničemu.

Zase píšeš ss nesmysly. Historie nemá sebemenší vliv na tohle. Historie je jen textový záznam navštívených webů.

Otázkou je, jestli se opravdu jedná o nějaký adware a nebo prostě facebook uzpůsobil reklamu tomu, na co se člověk kouká

Skuste si pozriet FB skupinu "Vianocne ozdoby a dekoracie", ci tam uvidite nejaky zavadny obsah (ide o verejnu skupinu). Neverim, ze by az od vcera zacal FB mi posielat reklamu, ked som si pozrel f***video.

No jde o to, že facebook má zrovna personalizovanou reklamu, zkus koukat na kabelky a zachvilku ti bude mobil/tablet házet reklamy na kabelky a podobně. Takže je dost možné, že po tom, co jsi hledal péčko, to bude dělat takové perzonalizované reklamy.

To mi jasne, ze FB ma personalizovanu reklamu. Ale reklamu na pecko mi este nedalo do FB. Nejaky ucinny adware alebo malware cleaner nepoznate?

Ziadny cleaner nepotrebujes, uz Ti bolo vysvetlene, ze na Androide nemas nic, co si nepovolil instalovat. T.j. pokial v zozname instalovanych aplikacii nemas ziadnu, ktoru nepoznas, tak tam urcite nic nemas.Co znamena "zobrazuje videa do skupiny"? Ak je to priamo sucastou FB stranky, tak je to urcite personalizovana reklama. A pravdepodobne Ti nepomoze ani vymazanie cookies, kedze FB datao uzivatelovi skladuje u seba a personalizovanu reklamu zobrazuje na zaklade ich analyzy. A tie data o uzivatelovi ziskava i na strankach, ktore na prvy pohlad nemaju s FB nic spolocne, staci ze pouzivaju nejaku FB komponentu (zjednodusene povedane, pre laika). FB takym sposobom ziskava data o uzivatelovi (profile) dokonca i ked nemas FB ucet.

Tie peckove videa sa zobrazuju prave vo FB skupine "Vianocne ozdoby a dekoracie".

Ok, to tam vidim i ja, to nema ziadny suvis s nejakym malwareom a pod.To su normalne prispevky od uzivatelov - clenov skupiny a admin skupiny ocividne moc pozornosti skupine nevenuje. Daj u prispevku "Nahlasit prispevok", toto uz vyhodnocuje priamo FB a nie admin skupiny, vo finale dojde k vymazaniu prispevku a blokacii (docasnej/trvalej) daneho uzivatelskeho uctu. Moze vsak trvat nejaku dobu.

To sa mi prilis nezda, zeny - clenky spominanej skupiny si pridavali peckove videa.. Diky za vsetky rady, skusim nahlasit tiw prispevky.

Co se ti zdá nebo ne, je irelevantní. Žádný vir nemůže měnit obsah skupiny FB. To je naprostá blbost a je to technicky nemožné. Respektive nemůže ten obsah přidávat na straně sledujícího (tebe). Takže nevymýšlej blbosti, pokud sis sám ručně nestáhl nějakou aplikaci a ručně ji nenainstaloval, tak tam žádný malware/vir nemáš. A ani žádné příznaky, co tady popisuješ, nic takového nenaznačují.

Ty si fakt nechapavy, ide of FB formu emailoveho spamu. Pouzivaju sa k tomu ukradnute alebo vo velkych mnozstvach zalozene "fake" ucty - staci si pozriet ten ucet, ktory dany prispevok pridal (komunita 0 clenov, zalozene 22.3.2022).Pokial nie si schopny sa s tym zrovnat, tak prestan pouzivat FB alebo rovno Internet. To rozhodne nie je prostredie, ktore sa bude chovat podla Tvojich predstav.

Dakujem za vysvetlenie.

Pre zaujimavost, ta FB skupina "Vianocne ozdoby a inspiracie" mala dnes 24/03/ znova dalsie 3 peckove videa.

A proč to píšeš nám? Napiš to správcům skupiny, ať je smažou

Samozrejme som pisal priamo na FB. Este raz dakujem za a info, ktore ste mi poskytli.

OK

To co se zobrazuje v jaké FB skupině nemá vůbec nic společného s tvým zařízením. Obsah do skupiny přidávají členové, ne tvůj tablet