» Poradna » Notebooky

Málo místa na disku při aktualizaci Windows 10 April 2018

Narazil jsem na problém, jak provést aktualizaci systému W10 na malém notebooku s 32GB eMMC diskem. Byl v podstatě nový, téměř bez programů, ale už i tak měl obsazeno skoro 20GB z dostupných cca 29GB. Po spuštění aktualizace vyběhla po nějaké době chyba oznamující, že je málo dostupného místa, aniž ovšem došlo k nabídnutí možnosti použití externího úložiště. Jak jsem později zjistil, tato aktualizace je "hladová", na jiném počítači jí nevyhovovalo dokonce ani 15GB volného místa.. Pročetl jsem různé diskuse, ale protože jsem narážel většinou jen na samé zoufalé dotazy a málo odpovědí, rozhodl jsem se poslat sem postup, jak jsem to obešel. Následující postup je vhodné dělat s právy administrátora A JEŠTĚ K TOMU VŽDY SPOUŠTĚT NAPŘ. PŘÍKAZOVÝ ŘÁDEK S PRÁVY ADMINISTRÁTORA ! Budete potřebovat alespoň částečně volnou SD kartu, alespoň 32GB velkou, nebo stejně velkou flashku nebo externí disk.. Je dobré začít tím, že si vytvoříme na ploše odkaz na příkazový řádek : klikněte pravým tlačítkem myši kamkoliv na volnou plochu a zvolte Nový - Zástupce. Do okna, které se otevře, napište cmd.exe, dejte Další a Dokončit. Někde na ploše se objeví ikonka s černým okénkem, klikněte PRAVÝM a zvolte Spustit jako správce. Objeví se velké černé okno s blikajícím kurzorem za nápisem c:\Windows\System32 . Následující řádky po jednom napíšete a na závěr vždy stisknete Enter ! X v následujících řádcích nahraďte písmenem označujícím v systému Vaši SD kartu (obvykle D nebo E).cd.. net stop wuauservnet stop bitsrd /q /s SoftwareDistributionmd X:\SoftwareDistributionmklink /d SoftwareDistribution X:\SoftwareDistributioncd..rd /q /s Windows10Upgrademd X:\Windows10Upgrademklink /d Windows10Upgrade X:\Windows10Upgradenet start bitsnet start wuauservTato akce by měla zajistit Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Nevím, přijde mi to zbytečně složité.Dá se to udělat jednodušeji tím, že se stáhne ISO soubor Windows 10, z toho ISO souboru se rozbalí všechny soubory, které se pak uloží třeba na microSD kartu, která se pak vrazí do toho tabletu. Pak už stačí z té SD karty spustit setup.exe a jakmile to dojde na kontrolu volného místa, nabídne to tam použití externího úložiště.

Výhodou ovšem je, že tohle řešení je trvalé, takže už nebude napříště potřeba zase řešit další nefunkční aktualizaci, opět málo místa a stahování dalších a dalších ISO. Tedy pokud v notebooku zůstane ta přídavná karta zasunuta napořád, ale to lze při takhle malém hlavním disku očekávat, že si uživatel bude chtít rozšířit úložný prostor nějakou tou 128GB SD kartou... To řešení přes linky lze použít např. i pro Program files atd. a ještě víc tak ten hlavní disk uvolnit... Vysvětlovat pustému uživateli ("lamě"), že až zase bude aktualizace, která neprojde, že si musí támhle stáhnout tohle, a pak udělat támhleto, a když se mu to nepodaří, tak mi to musí přinést, sorry, ale to mi napsání těch pár řádků do CMD přijde jednodušší .Jinak jsem hned v úvodu psal, že NEDOŠLO na možnost výběru externího úložiště !! Aktualizace i přesto, že v úvodu prováděla jakousi detekci volného místa, po delší době spadla s hláškou, už nevím přesně, 0xc0000017, nebo tak něco, každopádně výklad té chyby byl, že není místo na disku. Takže na volbu externího úložiště vůbec nedošlo ... Asi se nevešla na disk...

mnojo, myslím, že na 32GB disku tě Windows 10 bude různými problémy oblažovat pravidelně. Přijde mi, že výrobce tuhle kombinaci navrhl speciálně pro masochisty.

No, s tím nelze, než souhlasit. Ale on za to hodně může i Makroshit, těmi megaaktualizacemi tyhle malé stroje zcela zneschopňuje...A možná záměrně... Je to stejné, jako s WinXP, ty původně běhaly docela dobře na strojích s 256MB RAM, a v závěru, pokud nebylo paměti aspoň 1GB, tak to nebylo k použití... A na disku se aktualizacemi nafoukly z 1GB po instalaci na minimálně 5-6GB v závěrečné fázi své existence. Ale žádný odpovídající nárůst funkcionality se nekonal...

Dobrý den JUXI,děkuji za zajímavý typ jak vyřešit přesměrování pracovní složky , do které si windows10 ukládá soubory pro svou aktualizaci. Na notebooku s win10Home jsem se tuto záležitost pokoušel aplikovat. Našel jsem tam ale pouze složku c:\Windows\SoftwareDistribution. Tu druhou složku Windows10Upgrade tam ale nikde nemám. Pokusil jsem se tedy vytvořit link na externí SD kartu pouze u té složky \SoftwareDistribution. Bohužel update win přestal pracovat a hlásí, že je problém někde na straně serveru microsoftu. Stejně tak se mi znefunkčnil i win store. Zkoušel jsem aplikovat opravné nástroje update windows bez výsledku až jsem musel použít obnovu do továrního nastavení...Je škoda, že tuto možnost přesměrování nemá windows přímo někde ve své nabídce Nastavení. Nezkoušel jste možnost nastavit cestu někde v registrech?