» Poradna » Web a internet

Malá rychlost stahování

Zdravím, před týdnem jsem začal mít potíže s rychlostí stahování. Bydlím na vesnici a největší dostupná rychlost je 20/2 Mbps. Normálně rychlost dosahovala 2 MB což bylo dostačující, ale rychlost stahování se jednoho dne radikálně zpomalila a to na 300 KB s tím že pomalu klesá a po stažení cca 15 MB se stahování samo přeruší z důvodu nulové rychlosti. Tento problém se ovšem nevyskytuje v noci. Po půlnoci je možné stahovat opět plnou rychlostí. Zkoušel jsem Restart modemu do továrního nastavení, odpojení ze zásuvky, odpojení všech ostatních zařízení využívajících internet. Speed testy na internetu mi ukazují stále i přes pomalé stahování 20/2.Všechny rady a návrhy řešení ocením. Děkuji

Odpovědi na otázku

Ještě bych chtěl dodat že typ připojení je VDSL

Ten same problém mám já a to bedlam v Praze. Je na to hned několik vysvětlení:1. Pásmo:Každý router má frekvenci (GHz), ve které vysílá. U naprosté většiny routerů je signál s označním 5GHz přibližně 2x rychlejší. Může to být zařízením - nějaká zařízení neumí přijímat 5GHz ale jen 2,4GHz (pomalejší signál). 2. Umístění:Ujistěte se, že je router na správném místě. Např. že mu něco nepřekáží a nebo není někde uzavřený.3. Věk routeru:U našeho bývalého routeru jsem si začal všímat až pětinásobného zpomalení (najednou z ničeho nic ze dne na den). Router jsem zkoušel restartovat, po několika dnech se přepálil obvod a museli jsme kupovat nový router.4. Dodavatel:Vzhledem k tomu že ADSL a VDSL už se moc nepoužívají, dávají poskytovatelé internetu přednost novějším technologiím a tak ty staré zpomalují.Speedtest cám neukáže pravou rychlost vašeho připojení, ukáže komunikaci např. mezi serverem O2 a mezi serverem Giganet CZ. To však není rychlost vašeho připojení.

Pozici routeru jsem nijak něměnil a internet vedu přes kabel z modemu do pc. Vše bylo ze dne na den. To stejné se vyskytuje u druhého PC

No ve zkratce s necim by se dalo souhasit ackoliv je to hodne laicky popsane , zbytek nesmysl... speedtest samozrejme meri rychlost tve pripojky, VDSL opravdu se opravdu neprestava pouzivat atd.

Ono nieje tak celkom jedno čo a odkial sťahuješ a samozrejme akým programom.

Nejde pouze o stahování souborů, ale i updatu na jakýkoliv program. Každopádně chová se to stejně na torrentu i na webu na kterékoliv stránce.

No a čo na to hovorí poskytovateľ?

Poskytovatelem je T-mobile, operátor mi pouze řekl že ta rychlost přes ty kabely běží, čemuž jsem se musel ušklíbnout, tudíž mi nic moc neřekli, zkusím to vyřešit sám a pak budu volat jak často jen to půjde abych to vyřešil

Poskytovateľ môže hovoriť aj pravdu. Ono je to totiž tak, že zmluvne dohodnutá rýchlosť je iba na jeho sieti, t.j. od poskytovateľa do prípojného bodu v tvojom byte. Za odchylky v rýchlostiach mimo jeho sieť neručí a dokonca ich nemôže ovlivniť, teda hlavne vylepšiť (zhoršiť ju môže).

zkus pustit cmd a zmerit ping na 8.8.8.8 jestli je tak do 20ms a kdyz stahujes jestli neleti nahoru, pak tracert na 8.8.8.8 at vis kde to chcipa a pak volej poskytovateli nic nevymyslis

Taky jsem zjistil že po půlnoci je rychlost internetu opět tam kde má být, tudíž se tento problém vyskytuje pouze přes den