Mainboard pre AM4 s cipsetom X570

Ahojte vyberám základnú dosku pre AM4 s cipsetom X570Otázka je podľa akého kľúča si ju mám vybrať?Ja som kupoval odjakživa len mainboardy Gigabyte (vlastne prvý bol IBM potom MSI ale potom už vždy len GB). kedysi sa hovorilo že sú to najlepšie dosky lebo mali Dual-Bios. Otázka je či je to až taká veľká výhoda? A aké výhody ponúkajú ostatní výrobci teda ASUS, MSI a ASROCK? Dosky ktorého výrobcu preferujete vy a prečo? Ja plánujem aj teraz ostať verný Gigabyte ale pokiaľ mi napíšete výhody dosiek iných výrobcov tak by som svoj postoj možno prehodnotil. Lebo aj GB má občas problémy aspoň teda nepamatá si občas niektoré nastavenia biosu (hlavne čo sa týka diskov keď máte v PC viac ako 5 úložísk).Moje požiadavky sú takéto:- cena mainboardu do 230 euro ak by bola veľmi dobrá doska tak do 260 euro.- podpora AM4 - čipset X570- min 2x PCI Express x16 (podpora NVIDIA SLI)- min 2x PCI Express 1x (ale radšej viac človek nikdy nevie koľko rozširujúcich PCIe kariet bude mať a ja už mám teraz 2: zvukovku a USB 3 kartu)- min 4 x sloty RAM DDR4 Dual Channel- aspoň 4GHz pamaťe ale ako tak pozerám tak dosky bežne podporujú okolo 4.4GHz samozrejme čím viac tým lepšie- Dual BIOS- M.2 sloty min aspoň 2x - (už jedno M.2 SSD mám a plánujem dokúpiť ďalšie)- SATA aspoň 5 (mám 2 SATA SSD a ešte sa mi tam povalujú nejaké HDD)- USB3 a 3.1 či USB-C a thunderbolt čím viac tým lepšie- dobré by bolo mať tam aj bluetooth - možno aj drobnosti ako BT a Wifi ajtak používam ethernet a mám USB BT aj Wifi ale keď je to priamo na doske tak sa aspoň ušetrí jeden USB portČo ma NEzaujíma? Ideálne by bolo keby to tam vôbec nebolo alebo sa to dalo vypnúť (ale myslím že také dosky asi nie sú na trhu ktoré by to nemali):- RGB podsvietenie nemusí byť mám objednanú krásnu skrinku s RGB ventilátormi Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Desky kupuju hlavne podle VRM:https://forum.level1techs.com/t/x570-and-am4-motherboar... A pak aby to melo na sobe co nejmin designovych zbytecnosti s podporou vseho co potrebuju za dobrou cenu

Ďakujem za odkaz a to sú aktuálne dosky? Ja tiež preferujem aby tá doska bola čo najjednoduchšia - na druhej strane keď máš z boku sklenený case tak zase škaredá doska by pokazila celkový dojem. A akého výrobcu preferuješ? či vyberáš čisto iba podľa technickej špecifikácie?

Osobne davam prednost Gigabyte, pokud by mel ale treba MSI to same s lepsi cenou, tak bych vzal MSI. jeste obcas mrknu na Gamers Nexus:https://www.youtube.com/watchKterej kazdou lepsi desku poradne probere..

RAM nad 3,73 GHz je nezmysel ak dobre viem. Koľko USB portov využívaš? X570 ich majú dosť. Wifi adaptér by som riešil cez USB aj keď načo, keď desktop sa pripája káblom? Int. zvukovku má dnes už každá doska. AMD do lepších CPU IGP nepchá. Dnes ju majú len asi 6 CPU (2x00G, 3x00G a slabé Athlony). A "zbytočné súčiastky" sú pre bežcných ľudí, nie pre fajnšmekrov.

https://www.alza.cz/asus-tuf-x570-plus-gaming... a pre tych co nutne potrebuju aj wifi, tak je aj wifi edicia

Nemá SLI, i když nevím, na co takovou blbost chce. To mají až o něco dražší modely.

"kedysi sa hovorilo že sú to najlepšie dosky"Že by Gigabite byly "nejlepší" desky se neříkalo nikdy.Když jsem začínal, tak top byl Abit, pak Asus, pak se přidal MSI (beru mainstrem).Gigabite patřil do stejné skupiny jako ECS, Biostar, PCchips ...Ale to byly začátky.Abit je minulostí, PCchips už není ...

Asi myslel jen kvuli tomu Dual-Biosu ne? Ostatni vyrobci to maj jen vyjimecne a pri flashovani odpada stres kdyby se neco nepovedlo Kvalitne jsou taky v pohode, pokud neco na jakekoliv desce odejde tak VRM, nebo chybou zdroje. Pokud ma deska dobre poreseny chlazeni, tak neni co resit..

Asus používal u některých desek Crashfree technologii, MSI to zvládnul taky (byť "poslepu").jediná podmínka byla, aby nebyl poškozen sektor Biosu, odpovídající za boot block.Pak byl nutný programátor.