» Poradna » Ostatní

Mafia 2 - fps dropy

Zdravím, na svém notebooku jsem si nainstaloval mafii 2, která mi na nízké (1366x768) detaily jede celkem hladce (odhadem 40-50 fps, stačí mi to), ale zaznamenávám občasný pád frameratu na až 5 fps kdy hra neuvěřitelně zpomalí a po pár vteřinách zase jede v pořádku. Tváří se to jako kdyby hra nestíhala načítat mapu, ale chybějící textury nebo jiné náznaky tohoto faktu jsem neviděl. Niže dávám specifikace svého ntb. Procesor AMD A4-6210 4x1,8 GHz 4GB RAMGPU ATi Radeon 5870M 1GBVím že to není nic moc, je to kupovaný "za pár šupů" hlavně do školy a na méně náročné hry jako League of Legends, Hearthstone atd, nejde mi o zvýšení fps, ale o řešení občasného sekání. Na nesmysly "kup si nový komp" atd. nereaguji. Díky moc za rady pokud jste si to dočetli až sem.:))

Odpovědi na otázku

Toto doskakování a propady FPS znamená, že se na něco čeká. Je to celkově slabé a díky tomu, že je to ntb, s tím ani moc nejde. Ale zkus si pustit nějaké sledování prostředků, kde uvidíš vytížení CPU, GPU, RAM, HDD atd.Pokud budeš mít štěstí a během propadů bude zahlcený jen HDD, mohlo by ti pomoci, když ho vyměníš za SSD, na které čekat nebudeš.Další možnost je, že se ti něco přehřívá a shazuje to takty, aby se to ochladilo. Takže kromě vytížení se podívej i na teploty (hlavně u CPU a GPU).

Děkuji za konstruktivní názor.:)S RAM problém není, ntb má i se spuštěnou hrou stále min. 1,5 GB volné paměti, stejně tak jako se procesor nedostal na více než 70-80% a i při onom zasekávání systém plynule odpovídá, takže nepředpokládám že by byl problém s CPU či RAM. S teplotou problém nikdy nebyl, notebook se i při plném vytížení sotva ohřeje. U GPU problém taky pravděpodobně nebude jelikož by mi hra po většinu času neběžela na výše zmíněných 40-50 fps. A kupovat SSD do této "plečky" nemá smysl. Spíš mě napadlo pokud je problém v HDD zda-li se nedá disku trochu ulevit např. tweakem? Na internetu jsem o tom bohužel moc nenašel.

Na ty teploty se podívej konkrétně, podle teploty ntb zvenku to nepoznáš. SSD má smysl do každé plečky. Protože i ta největší plečka s ním neuvěřitelně ožije. Zvlášť pokud je v tom nějaký malý 5400 rpm disk, které jsou opravdu neskutečně líný.Zda ti ale SSD pomůže i v té Mafii II, netuším. To by bylo třeba vyzkoušet.

Večer na to mrknu až budu doma a napíšu jak jsem pochopil. A zrovna se podívám jak se cenově pohybují SSD, zdali se to vůbec vyplati

Podle popisu bych to odhadl na přehřívání, pravděpodobně grafiky. Diskem to asi nebude, protože když je to problém v disku tak se to chová jinak. To se většinou hra na chvilku (a ta chvilka často není ani celá 1s) úplně zastaví a pak zase jede tak jak jela. Naopak když je to přehříváním tak to co se přehřívá si sníží takt a začne se chladit, což má za následek propad fps, ale hra vesměs stále funguje.

on je i problém v tom, že Mafia 2 je strašně blbě optimalizovaná. Víc v tom nehledej.

@zmfcz Tohle není o optimalizaci :) kdyby šlo o optimalizaci měl bych lagy neustále, ne jen občasné v celkem pravidelných intervalech při pohybu městem

No to teda není. Mafia 2 se dala hrát na nejnižší v 1024x768 i na plečce s procesorem Pentium D 820 (2,8 GHz) a 8600GT, brzdou byl procesor. Je akorát malinko náročnější na grafiku. Třeba s Intel HD 3000 nejde plynule. Oficiální minimum je AMD 64 x2 2,4 GHz a právě 8600GT.

Na HD 3850 s C2Q lieta (1024p). FPS som nezisťoval, ale nemal som pocit trhania

Jasně, protože to nepočítalo fyziku, jak si měl grafiku, která byla výkonnější, nešlo dát počítat fyziku přes procesor, ale šla jen přes cuda jednotky, pak se hra trhala. Paradoxně tak na GTX2xx běhala pomaleji, než na 8x00GT.