» Poradna » Notebooky

Macbook Pro - výměna SSD disku

Dobrý den,předem se omlouvám za trošku vyčerpávající čtení. V mém MacBooku Pro došlo k problému s nativním SSD diskem a MacBook přestal fungovat (zasekl se, nezapnul se). Donesl jsem ho k "odborníkům" do "servisu" iWant, která má u nás ve městě pobočku. Po příšerném zjištění neodborností pracovníků, jak v prodejně, tak na centrále v Plzni jsem se rozhodl vyměnit si SSD jednotku sám. Nabízeli mi variantu výměnu za Transcend JetDrive 850 (480GB). Není to špatný disk, ale za 12.000,- s prací jsem je poslal k šípku.Teď k problému. Samotná volba Transcend není špatná (šel bych už rovnou do 960GB varianty), ale mě zaujala i verze od Samsungu (EVO 970 1TB). Pročetl jsem spoustu článků a zjistil, že to není tak jednoduché a že mezi jednotlivými verzemi MacBooku je dost podstatný rozdíl zapojení disků. Můj model je "Late 2013 CTO", přesněji: MacBookPro11,3 (A1398) v 15".Chápu správně, že verze od Samsungu, která má NVME konektor, potřebuje redukci na Appláckou Satu (M.2), kdežto Transcend JetDrive mohu zapojit přímo bez redukce?Dále jsem se dočetl, že oba disky podporují pouze verze systémů 10.13+ (já bych rád El Capitana) - dá se s tím něco udělat? V neposlední řadě, s verzemi NVME mají Macy problémy (restartování, usínání) - je to tak časté a vyplatí se to rychlostí nad Transcendem?A konečně, je verze od Samsungu o tolik rychlejší, než verze Transcend (papírově je to až 2x) - nezpomaluje Samsung ta redukce?Případně máte jiný tip?Děkuji moc za odpověď

Odpovědi na otázku

Disk je spotřební věc, když se pokazí, vymění se za nový a "jede se dál".Proč si kupuješ Macbook když pak nemáš na "údržbu/provoz" ??To je jako si pořídit Ferrari a pak nemít na gumy nebo brzdové destičky..

To je zase odpověď hodná Živěcz. Je rozdíl když máš dát za kvalitní disk 6.500,- a nebo se nechat o*ebat od "profi" servisu za 12.000,- za úplně stejný disk -_-. Vás bych opravdu chtěl za zákazníka.

má pravdu rozčiluješ se zcela zbytečně. Výměna disku v Macbooku není triviální věc a sám to nedáš (podle toho jak se ptáš).Pokud to chceš udělat od opravdovýho odborníka a za dobrou cenu tak si zavolej do https://www.maczone.cz a domluv si co potřebuješ, pak si udělej vejlet do prahy a on ti to klidně udělá na počkání. Majitel je odborník co tohle dělá 25let a ví o Apple zařízeních všechno.

Ta cena je naprosto odpovídající a a bohužel pracně zjistíte, že stejně nakonec minimálně tolik zaplatíte. Do Macbooku Retina (jakéhokoli), pokud má vůbec vyměnitelné SSD, což Váš naštěstí má, nelze vložit žádný klasický SSD disk. Je tam problém jednak s konektorem, protože Apple si vyrobil vlastní uspořádání pinů, právě, aby to nešlo, a pak taky s firmwarem (proto Vám neoriginální disk nemusí fungovat na všech systémech). Potřebujete sehnat disk speciálně pro Váš model, buď zmíněný Transcend (je nutné hlídat, aby byl opravdu kompatibilní), nebo na ebay si najít použitý disk ze stejného modelu. Moc jiných funkčních řešení asi nenajdete, pokud se nebudeme bavit o autorizovaném servisu. Bohužel jste si koupil téměř neservisovatelný křáp (Sám jsem byl 10 let Apple uživatel).

Naprosto správně! Chtěl jsem mu odpovědět zruba totéž, ale předběhl jsi mě. On si zkrátka myslí, že ušetří tak, že půjde do obchodu, koupí SSD (třeba ten typ co mu nabízeli v tom servise) a dá si ho tam sám. Ale to je omyl. Uživatelé výrobků Apple nemají nárok na "Právo na opravu". Tj. firma dělá vše pro to, aby si nemohli sami nebo u jiného servis vyměnit nějaký díl. Stručně řečeno, nebude to pasovat/fungovat.https://www.zive.cz/clanky/pravo-na-opravu-se... A stejně se tazateli divím - pokud má na to koupit si takový výrobek, pak měl by mít i na "značkovou údržbu", to si přece nekoupí žádná "socka".Představ si jak někdo se svým Ferrari objíždí STS Chvojkovice - Brod a žadoní tam o levnou výměnu oleje, destiček, filtrů.... Zkrátka úplný bizzár....

Tohle není žádné Ferrari. Mám dražší notebook a vše si vyměním sám. Tohle je jen odrbávání zákazníka, nic víc.Doporučuji tazateli koupit příště Win notebook a nenechat se okrádat.Apple nabízí jen předražené notebooky, které v ničem nevynikají a za daný peníz poskytují podprůměrný HW.Kvalitu zpracování a dlouhou výdrž na baterku ti nabídne spousta jiných výrobců.

Macbook pro není žádný ferrari, je to normální noťas na úrovni business ultrabooků ostatních značek (Dell xps, HP spectre, Latitude carbon) a stojí +- stejně, třeba ho má repasovaný, repasovaný carbony používá hromada lidí, stejně jako repasovaný macbooky.Dle tohodle odkazuhttps://eshop.macsales.com/upgrades/macbook-pro-reti... by uvedené SSD měli být kompatibilní s tím modelem, kdyžtak si vygooglujte podle partnumberu, jestli se jednotlivé disky neprodávají v ČR/Evropě

ne macbook opravdu nestojí stejně jako Dell XPS. Ani se tomu nepřibližuje a navíc... v XPSku si vyměníš disk za běžnej 3x levnější M.2 než u apple sám a nebo tam koupíš 8GB ram za 2000... takže s MacBookem se to opravdu srovnávat nedá.

Tak zrovna Dell XPS13 jsem měl cca před 3/4 rokem v ruce, jak SSDčko tak RAMky byly natvrdo na desce.

u 13" nevím.. ale XPS 15 má normálně M.2 disk a dva sloty na RAMku.

Xps 15 končí na nějakých 90k macbook pro 15 na 83k je to stejná třída.

Děkuji, konečně normální odpověď.Těm ostatním, z čeho usuzujete svá tvrzení, že jsem si ten MacBook koupil? Nebo, že jsem snad na něj šetřil bůhví jak dlouho a teď nemám na banány. MacBook mi byl darován a používám ho jako super stroj na práci do školy. Nevidím důvod platit "profíkům" v servisu, kteří ten zmiňovaný disk jen zapojí do slotu. A platit si 2x tolik za "záruku", že to zk*rví, fakt nepotřebuji. Abych to uplatnil ve vaší terminologii, taky platíte za přezouvání pneu stejnou cenu jako za nové letní alu? Pokud ano, asi se nemáme o čem bavit.

No tak si disk teda kup a sám vyměň - no problem (tedy podle tebe). Tím pádem se zde tážeš zbytečně. A žes ho dostal..Já i kdybych dostal nebo vyhrál Ferrari v loterii, musel bych ho stejně prodat - na provoz/údržbu/náhradní díly bych neměl finance - to bych si musel přiznat. Ovšem chvíli, než by se něco pokazilo bych asi "frajeřit" mohl..

Kdy pochopíte, že MacBook v hodnotě 50tis. opravdu není Ferrari? Tohle fakt není možný. Své otázky ještě oddělím odstavci pro snadnější čtení a odpověď, byť jen strohou "Ano/ne" se dozvím od jednoho z 5 komentujících. Hlavně, že se všichni starají, že s MacBookem mi nevoní předražená oprava. Navíc, když mi do cenového návrhu přesně ten disk napíšou. Chtěl jsem odpověď na otázku, zda-li koupit Transcend, nebo Samsung, případně jiný typ. Jak tak koukám, raději půjdu Notebook prodat na díly - jeidné logické řešení diskutujících v Poradně na Živě.cz

U Transcend je rozumný předpoklad, že bude fungovat. Pokud budete u číňana kupovat redukci a cpát tam jiné SSD, nikdo Vám to prostě nezaručí, jak se to bude chovat.. Ale zároveň nemáte žádnou záruku, že to nepřestane za měsíc fungovat. Apple je specialista na likvidaci produktů, které nevyrobil on a jakákoli aktualizace může udělat problém (blokace iPhonů kvůli výměně tlačítka, blokace většina USB-C docků k Macbookům,...)

Paráda, děkuji mockrát. Našel jsem ještě alternativu u značky OWC. Tak na to mrknu a případně napíšu, jak jsem pochodil.

Ano dají se najít alternativy dokonce i u různých Apple servisů. Tam je daleko větší šance že prodávají něco co skutečně bude fungovat. No ale pokud se podívám na cenu 960GB Transcendu nebo OWC tak je někde kolem 8 tisíc a pokud si servis řekne 4 tis za výměnu tak to je asi adekvátní. Opravdu to není výměna typu cvak cvak jako u běžných ntb. Pokud si na to troufáte, můžete zkusit ty 4 tis ušetřit a vyměnit si to sám.Jinak se obávám že jiný než originální Apple drive tam s nižší verzí macOS než tou 10.13 nepůjde.

4000 opravdu za výměnu běžného medulu není adekvátní, menší cenu jsme si účtovali za výměnu bga čipů včetně ceny těch čipů, adekvátní cena je zhruba 1 servisní hodina, která koštuje cca 750-1000kč, cvak cvak to opravdu není, je to mnohem jednodušší, odšroubují se šrouby zespodu notebooku, sejme se spodní cover a vymění se ssd.

Zapomněl jsi dodat spuštění obnovy systému na SSD... což je ale teda celkem triviální úkon.

Prostě nic, co by se za jednu standarni servisní hodinu nezvládlo

Oproti tomu nabízenému JetDrive je to dražší dokonce skoro o 6tis., tohle je fakt zlodějna. Zkusím koupit ten 960GB JetDrive (nejsnažší možnost bez nutnosti redukce). Navíc k ní přidávají zdarma kit pro montáž a obal s TB konektorem pro měněnej disk.S tou redukcí jsem trochu skeptický, nesníží pak rychlost W+R? A problémy s restartováním/usínáním jsou už od 10.13 vyřešeny?

Tys ale pořád nepochopil základní věc (z odpovědi Davida Lance): Oni ti sice navrhli určitý typ SSD, ale ten mají k dispozici jen oni (originální díl Apple). Pokud koupíš (zdánlivě "ten samý typ") v běžném obchodě, nebude ti pasovat mechanicky (jiný konektor, ano tak to má Apple schválně) ani co se týče driverů atd. Takže ho sice koupit můžeš, ale stejnak ho budeš zase vracet, jelikož ti bude k h.. jak záhy zjistíš..Pokud nám nevěříš, klidně si tím projdi. A je pouze na tobě, jestli nakonec peníze za předraženou (ano, to bezpochyby je) opravu dáš, nebo to prodáš na náhradní díly.Býti Ovcí, to totiž není jen tak....

No myslim ze na vedeni si tu stojis ty... ten Transcend JetDrive je urcen pro MacBook - tudiz mechanicky pasovat bude.No a ten zbytek nesmyslu ktery tu jako v kazdem postu vypotis ani komentovat nebudu...

Ale já mu naprosto nebráním - ať si koupí (=vyhodí svoje peníze) za co chce...Akorát e - shopy z takovýchto "darebáků + jejich pomahačů (ano, to jsi ty)" rozhodně radost nemají... A to vše na úkor nás, "běžných zákazníků", o tyhle "náklady" totiž, za tyto "vyžírky" máme my všichni ostatní, veškeré zboží dražší. Protože ten chudák obchodník to musí dostat přece zpátky...

No vraceni zbozi v 14-denni lhute je dano zakonem... a eshopy to maji zakalkulovane v cenach produktu dopredu, takze tady brecis zbytecne

na A 1398 neni sata ale PCIE

jet drive neni nahrada disku !!!! osobne doporucuji sehnat redukci na dany model macbooku a kupit nejake ssd co bude fungovat osobne mam good skusenost s ssd znacky samsung + redukce

http://www.compuny.cz/redukce-apple.html musis sa ale kouknut do toho macu protoze tych ssd tam bylo vic druhu (podle roku) a maju iny konektor

https://eshop.macsales.com/shop/ssd/owc/macbook-pro-... virtuální adresa třeba zde:http://www.shipexus.cz/Vyplnit do celní deklarace nižší hodnotu, ať neplatíš stbáckýmu zmrdovi dotace na řepku, a do 14 dnů můžeš montovat.

Nebo případně tadyhttps://www.maczone.cz/1tb-owc-aura-pro-n-nvme-s... Cena bez daně je cca o litr víc než z těch macsales, ale zase se nemusí řešit ty virtuální adresy

Jo, to je fakt, doprava by byla bez cla a DPH okolo tisícovky.

a hlavně mu to v maczone odborně vymění pokud něco přihodí a bude na to záruka.