» Poradna » Windows (a jiné OS)

Mac nenačte USB disk, který včera načetl

Ahoj,včera jsem USB disk, používaný dříve v prostředí MS windows vložil do MacBook Pro a ten ho načetl, dokázal z něj číst, vytvářet na něm adresáře i na něj ukládat. Disk jsem před vysunutím odebral, tak jak se má. Dnes na stejném počítači nejde načíst a hlásí "vložený disk není v tomto počítači čitelný".Hledal jsem na netu co s tím, a jediná rada byla formátovat. Já na něm ale mám data o která nemohu přijít a aktuálně nemám jiný ntb, v kterém bych udělal zálohu. Nevíte někdo, proč včera disk načíst šel a dnes ne? Je nějaká jiná cesta než formát, jak disk v MacBooku rozchodit?Děkuji moc za radu, K.

Odpovědi na otázku

Taky je možnost, že ten USB disk chcípl. To ale zjistíš jen připojením k jinému počítači."Já na něm ale mám data o která nemohu přijít" - pokud nemáš zálohu důležitých dat, patříš zřejmě mezi milovníky adrenalinových sportů. Pamatuj, že existují dva druhy lidí - ti první vše pravidelně zálohují, ti druzí ještě o žádná data nepřišli.Pokud je disk opravdu mrtvý a budeš chtít data zachránit, zřejmě Ti nezbyde nic jiního, než se obrátit na specializovanou firmu a připravit si obnos závislý na množství dat a závažnosti poruchy (cca 6 - 20 tisíc Kč). Základní analýzu (pravděpodobnost obnovy) ti solidní firma udělá zdarma.

Jaký je tam souborový systém? Podíval bych se na to v Linuxu. Předpokládám, že Mac umí bootovat OS z USB flashky.

Naša mačka včera na záhrade chytala myši. Dnes na tej istej záhrade leží mŕtva a nechytá myši. Čo tam môže byť zlé? ... Mačka je tvoj USB disk Dôležité dáta máš isto uložené aj na iných médiach.HOWGH

Pokud včera v jednom počítači fungoval a dnes v tom samém už ne, aniž bys s ním mezi tím něco prováděl, tak prostě odešla. Že tam máš cenná data, to je bohužel tvoje hloupost, už jsi o ně bohužel zřejmě přišel. Ale odněkud jsi je na tu flashku nahrál, tak si je nahraj znovu na novou flash

Ahoj, jsem si vědom, ze davat cenná data na flash disk je risk. Bohužel, stalo se. Neexistuje kopie těchto dat. Flash disk byl starý cca měsíc. Ale dostal jsem ho od Heliosu jako dárek, takže to mohl byt smejd. Data jsem na něj nahrál v prostředí Windows. Včera jsem ho dal do Macu, pracoval cele odpoledne a to jsem ho i odpojoval. Pak jsem ho dal do peněženky a dnes ráno ve stejném Macu nejde načíst. Mac ale vidí, ze disk ma 8GB. Bohužel, nejde načíst ani v prostředí Windows. Zajel jsem na otočku ke kamarádce do prace, ta ho dala do ntb a disk nejde načíst. Ano, mužů mít smůlu jako prase a ano, je to moje blbost. Neni ale nějaká cesta, jak se pokusit o záchranu? Někdo tu psal o specializovanych firmách, na tolik si ta data asi necenim, ale taky tu padlo něco o Linuxu. Neznám nikoho, kdo by ho používal. Jaký další krok mi prosím doporučit? Co byste na mém místě dělali vy? Děkuji, K.

Já na Tvým místě bych vzal novou flashku a zkopíroval na ni data ze zálohy - ale to asi slyšet nechceš...Vím, že existuje záchranný SW (GetDataBack, Recuva, ...) - a to jak pod Windows, tak i pod Linuxem, ale zkušenosti s tím nemám a rozhodně bych si s tím netroufl pracovat na "živých" datech.

V případě, že znalosti jsou limitní nule a data jsou cenná, odnes bych to do nějaké firmy. Šance, že při pokusu o obnovu ty data budou nevratně pryč, je dost velká.Většina těchhle firem dělá analýzy zdarma.. cena je od od 1000 nahoru většinou (ale klidně i 25k). Tzn vždy je to téma, jak cenná jsou ty data, na kolik to nacení firma a jestli to vůbec půjde atd.. Více bez křišťálové koule nelze povědět...

A to se ptás koho? Jasně že né me osoby ja tu nebyl. I tak by me to zajimalo. Totiz ti co zalohuji nemmuzou byt v tve situaci. Nekdo skace hlavou dolu na lane jini jako ty nezalohuji. ja taky ne.

Ono nejde o smůlu, flash disky jakékoliv značky nikdy nejsou spolehlivé úložiště a nikdy v žádném okamžiku, i kdybys chtěl přenést data jen mezi dvěma sousedními počítači, nemůžeš nechat pouze jedinou kopii na té flashce. A ono to mimochodem platí i pro jakékoliv jiné úložiště, HDD, SSD, SD karta atd., kterékoliv z nich může kdykoliv bez varování selhat. Flashky jsou v tomhle asi nejhorší, ale záložní kopie musí být vždy. Pokud si dat neceníš nijak zvlášť, abys zaplatil odborné firmě, tak prostě udělej ten požadovaný formát (pouze rychlý, ne úplný!) A pak spusť nějaký program pro obnovu dat. Buď se to podaří nebo ne. Linux k tomu nijak nepomůže.

Pokud nejde otevřít ani ve Windows, tak Linux to taky neotevře. Prostě to vypadâ na zbořený souborový systém nebo poškozenou tabulku MBR.

Mac ho do jisté míry vidí, respektive tvrdí, ze disk ma 8GB. Pokud by byl v hájí, jak se všichni domnívají, bylo by možné, ze Mac pozná jeho velikost?Jsem laik, tak se omlouvam za asi hloupý dotaz, ale chápu to dobře, ze je v hájí nějaký soubor, ale kdyby se disk zformatoval, tak bude fungovat?Děkuji za odpověď, K.

Ano, možné to je a je to úplně běžné. SD karta má v sobě identifikační čip a řadič a za tím teprve jsou paměti. Takže se běžně stává, že když je chyba až paměti, tak se disk identifikuje správně, ale nejde číst. Někdy dokonce jde i číst, ale nejde mazat/zapisovat/formátovat.