» Poradna » Web a internet

Mac adresy v routeru

Dobrý den připojil sem se do nastavení routeru který používám doma. V jedné ze záložek nastavení mám tabulky s názvem: Internet, pak Wireless a LAN. V každé z nich je MAC adresa např. C1-C2-E3-E4-11-22. Chtěl bych se zeptat, jestli je v pořádku že MAC adresy v tabulkách Wireless a LAN mají poslední číslici jinou než ta v záložce Internet? V tomhle případě tedy ne 2, ale 1? Děkuji.

Odpovědi na otázku

MAC adresy sú niečo ako OP zariadenia. LAN karta je jedno zariadenie a WiFi karta druhé. Obe nemôžu mať rovnakú MAC adresu.

Ano, kdybys měl aspoň trošku povědomí o tom jak sítě fungují tak bys věděl že to tak má být a naopak WAN, LAN a Wifi stejnou MAC mít nesmí.

Wireless a LAN mají úplně stejnou. Já ani nevím, co to LAN je. Slyšel sem to jen v souvislosti s hraním her online. Používám WiFi jen na mobilu a televizi.

Tak si něco o sítích naštuduj, je toho na internetu mraky. Tady tě asi nikdo učit základy nebude.

LAN = local area network, alebo konektor na vnútornú sieť. WAN = wide area network, čiže konektor, do ktorého pripájaš kábel od ISP. Čo je Wi-fi snáď vieš. Kto chce vedieť viac ako písať statusy na FB by toto mal vedieť. A každé zariadenie pripájané do Intetnetu/siete musí mať MAC adresu, ktorou sa identifikuje.

Díky. Takže když mám na routeru na štítku poslední číslo 1, v nastaveni u internetu 2, ale u Wireless a LAN zase 1 neznamená to nějaký průšvih? Díky za odpověď a pak už mizím.

Ne.

Děkuji, tak už sem v klidu. Tohle je pro španělská vesnica.

Spíš by mě zajímalo, proč jsi měl vůbec potřebu to zkoumat.

Klidně odpovím. Když sem na wifi tak mám extrémně velký přenos dat. Už sem prolezl telefon a žádnou skodlivou aplikaci sem nenašel. Ale hlavně mi to spotřebují vyloženě aplikace stažené z Google play. Tak už mě napadlo jen zjistit, jestli není nějakým způsobem napadena WiFi.

Takže klasika. Místo abys řešil svůj skutečný problém, řešíš naprosto nepodstatnou kravinu.

Ja som si v routeri nastavil mená zariadení k MAC adresám a aj keby niekto heslo uhádol, v routeri by som videl nepomenované zariadenie a bolo by mi jasné, že sa niekto pripojil, kto nemal. Tak či tak nie je problém heslo zmeniť, príp. zmeniť šifrovanie. Alebo pridať MAC filter aj keď aj ten je hacknuteľný. Ak máš časté aktualizácie a veľa app, samoz. že je potom prenos dát väčší.

Počti si: https://datatracker.ietf.org/doc/html/rfc7042 ... Varování! Je to bez obrázků.

Cize logicke myslenie mas tiez na rucnej brzde. Udaj o spotrebovanych datach z mobilu, je uplne nieco ine, ako udaj prenesenych dat routrom.

V mobilu dám nastavení - přenesená data - Wi-Fi - posledních 24hodin a tam vidím že dneska v noci mezi 0-1 ráno mi Chrome spotřeboval 200MB. Dokážeš mi to nějak vysvětlit?

Nebeží niečo v Chrome, čo ťahá dáta?

"...Spíš by mě zajímalo, proč jsi měl vůbec potřebu to zkoumat..."Ano, to bych také rád věděl! Vlezl jsi někam, kam jsi neměl a nejspíše z nudy...

V tom případě to neřeš, k ničemu ti ta informace není.

Mám prostě strach, jestli nemůže docházet ke krádeži dat. Už sem jednou řešil hacknutý email, tam za to ale mohla moje nepozornost. Proto když vidím že mi aplikace spotřebovávájí wifi i když ty aplikace nemám zapnutý a mám zamčený telefon tak se snažím zjistit proč.

Kdyz budes mit WiFi nastavenou na WPA2 nebo WPA3, nastavis si aspon desetiznakove heslo a vypnes WPS (pokud ho tvuj router jeste podporuje), tak ti kradez dat nehrozi. Samozrejme za predpokladu ze to heslo na WiFi nereknes kazdemu kdo pujde kolem.

Když si v tom nastaveni najdu svůj telefon, vidím tam: security WPA/WPA2-PSK.
Historii odpojenych nevidím, ale připojen jsem jen já a moje televiza

Pán je Moravák... Nikdy nepochopím nekonečnú snahu odlišovať sa od spisovnej rečo. Ale k veci: pozri sa do tel či sa Ti aktualizujú app a tak budeš vedieť či je trafic spôsobený telefónom.

Na Slovensku zavrhli Bernolákovu kulturní západoslovenčinu a zavedli Štúrovu stredoslovenčinu. Spisovná čeština je kodifikovaná moravština.

Tak či tak som za vyjadrovanie sa podľa kodifikovaného jazyka a nie tak, aby som používal prekladač ako u jednej Američanky, ktorá si neodpustila ani „kinda” aj keď vedela, že rodilý Američan nie som a ešte poznamenala, že používa slová, ktoré sa používajú len v Texase a potom aby neameričan rozumel.

ano: v technickém časopise / webu určitě. To už jsme mimo téma dotazu, ale s angličtinou je to horší - jiná je v Kanadě, UK, Austrálii, Irsku ... Také v Evropě je více německojazyčných států, přičemž švýcarská němčina je jiná než severoněmecká / saská a v případě přijetí Rakouska do EU (1995) údajně Němci požadovali tlumočníky ...A to nehovorím o záhoráčtine, kde každá dedina má svoj dialekt.

naco sem tahas oftopic kraviny? Najlepsi cesky film na svete Kwa hosi gutentag ma super cestinu, kazdy tomu rozumie a nevymysla. Anglictina sa vola anglictina, aj ked rozumiet je len americanom, anglicanom nerozumie ani svaty peter a cim viac na sever, tym menej.

Ako písal Jirka, plus MAC filter a pozeraj sa kto je do siete pripojený. Alebo wi-fi vypni a máš pokoj .