» Poradna » Počítačové sítě

Mac adresa routeru a PC

Dobry den,Mam doma pripojeni k internetu pres LAN kabel ktery je rozvedeny do celyho panelaku. Poskytovatel internetu poskytuje pripojeni pro jeden PC, kdyz zapojim jine PC internet v nem nefunguje. Z internetovyho badani jsem zjistil, ze je to tim, ze poskytovatel poskytuje internet jen na jednu Mac adresu. Koupil jsem router s cilem mit i wifi. PC ktere ale bylo pripojeno na LAN nemuze chytat wifi. Plan je teda zmenit mac adresu routeru na stejnou jako ma PC. Z Lan zdirky v byte bych vedl kabel do Wan na routeru a z routeru bych vedl lan do PC. Zaroven bych mel wifi z routeru. Moje otazka je, jestli nevadi, ze router a PC do nej zapojeny budou mit stejnou mac adresu.

Odpovědi na otázku

nahlas poskytovatelovi zmenu MAC, nech ti to prestavi na ten router. Ak bude robit problemy, zrus snim zmluvu a vybavene. Taketo praktiky sa robili pred 20 rokmi a nie dnes, ked aj hajzelpapier sa pomaly pripaja na net.

Dekuji za odpoved, ale i tak se zeptam. Je to mozne udelat mnou popsanym zpusobem?

Ano, můžeš to tak udělat. Běžně se to tak dělá. Některé routery ti naklonují MAC-adresu z připojeného počítače automaticky na stisk tlačítka.

Nesmíš brát tazatelovo tvrzení doslova.Provider určitě neomezuje funkčnost přípojky na jeden počítač, ale na jednu MAC-adresu připojeného zařízení.To, že ty máš na výběr z deseti providerů a že zrovna tvůj provider neprovádí identifikaci klienta podle MAC neznamená, že je to nesmysl a že každý bydli v oblasti, kde providery přehazuje vidlemi.Provideři nějak klienty identifikovat musí, když ne podle MAC, tak zadáváním jména/hesla v prohlížeči (totální opruz), nebo zadáváním jména/hesla v routeru třeba přes PPPoE, nebo podle kabelu, ke kterému jsi připojený (třeba DSL), nebo tím, že dodají své zařízení (wifi-klienta, optický modem), ovšem v něm mají obdobné metody autentizace, jenom je nevidíš.

Stejná MAC adresa vadí ve stejné podsíti. Ale ty to reálně ve stejné podsíti mít nebudeš, protože to nastavuješ na WAN straně routeru.

Takze by to nornalne fachalo?

Ano.

Routery běžně nabízí v konfiguraci "klonování MAC adresy" z připojeného PC.

1. Nemusí mít stejnou MAC adresu.2. I kdyby ji měly stejnou, nevadilo by to. Byly by pořád na různých oddělených fyzických médiích.3. Vadilo by to pouze v režimu „bridge“.