» Poradna » Programy

Má se skutečně defragmentovat?

No samozřejmě, milánkové, že má. A často. A protože jsem v milostivé náladě, dám do "placu" jednu DOBROU RADU. Nejrychlejší způsob defragmentace, a prakticky ABSOLUTNĚ bezpečný, není ani zdaleka pomocí speciálního SW (např. Diskeeper, Defraggler či OO atd.), ale metodou. Libovolným prostředkem provedete klon OS. Pak necháte defragmentovat KLON a následně tímtéž prostředkem, uděláte klon nazpět. I když, samozřejmě, je nutný čas pro provedení dvojí kopie (tam a zpět), stejně je to téměř vždy (pokud by byl OS právě předtím defragmentovaný, tak asi ne) nejrychlejší způsob. Prostá kopie "sem+tam" nestačí, obecně opravdu nestačí. A ta bezpečnost je skutečně velmi vysoká.

Odpovědi na otázku

Já už fakt nevím...defregmentuji PC už tak let. Když jsem začínal, bylo to disku pod 1GB a win 95, pak 98. To jsem dělal aspoň jednou týdně. Dneska defregmatuju systémový oddíl (15 GB) tak jednou týdně, zbytek svého 640 GB disku tak jednou za měsíc. Nějaký extra rozdíl nepozoruju, ale vidět to toršku je, logicky hlavně systémák. Defregmentoval jsem rovněž x dalších PC ceké rodiny - babča, děda, táta doma, táta v práci, dnes ještě segra NB, můj NB, tátův NB. Systémy - od Win 95 až dnes po Visty. Něměl jsem ANI JEDNOU problém. S ničím a nikde. I bavil jsem se o tvém názoru s člověkem, který mě do IT světa dostal. Správce sítě, napřed nejmenovaná, ale opravdu známá banka, dnes správce sítě a "hlavní ajťák" jedné z našich největších cestovek. Takže žádný břídil, páč ty sítě nejsou nic malého, žádná školní síť na gymplu a zvlášť ta banka si celkem vyžadovala schopné lidi. A ten odpovědel zhruba tohle : živí se tímhle od roku 1993, defregmentoval tisíce disků a také nidky neměl nejmenší problém. Co používá - všechno možné, často windowsáckou defregmentci, někdy snad Nortona nebo co to, v poslední tobě i Defraggler (ten mám také) a taky naprostá spokojenost. Není to nějaké divné ? Kde to prosím děláš ty ? Fak t by mě zajímalo, jak je možné, že lidé, kteří dělají tytéž úkony (a ne amatéři, živí je to) neměli ani jednou za 16 let problém. Ty tady píšeš nějaký postup, který sice asi bude f-ční, ale stejně f-ční je normální jednoduchá defregmentace ve Winech.

Já nemám žádný problém,ani ten nejmenší. Také jsem o žádném nepsal. Já jsem psal o téměř absolutně bezpečném a velmi rychlém defragmentování, protože se prostě defragmentuje drive, který není "živě" systémový. Nic víc, nic míň. Žádné problémy.

Defragmetnovat tak často? Boha jeho, co tam děláš za datový přesuny?! A zejména pak ny systémovym disku... No brrr....

Mou pracovní i soukromou náplní jsou mimo vlastní práci, kterou je údržba PC, NB a zčástí sítí, jsou také testy, služby v OS, problematika HDD a libovolná zadání a zkoušky podle požadavků. OS měním některý den cca 15-18x. Součástí testů je i prověřování defragmentujícího SW. Takže se mnohokrát pouze usmívám nad "zasvěcenými" komentáři (netýka se jen fragmentování, ale všech recenzí libovolného SW - opomenutí zamezení Restartu v době práce u SW REVO-Uninstaller (skvělý SW), bylo trestuhodné - má na svědomí ten, který recenzi uvedl na Zive - či neméně zasvěcenými komentáři uživatelů. A mohu vám všem zodpovědně říci, že ulítnutí jediného - upozorňuji jediného - řetězení fragmentů libovolného file, udělá paseku, ze kterého se prostě data nevzpamatují. Nikdy. To jen tak na okraj.

Ok, tak pokud děláš tyhle "psí kusy", testuješ takto, beru to. Potom už Tě dokážu leckdy pochopit. Ale pochop zase ty - při "běžné" práci je nám to všem na nic. Zrovna teď jsem obešel byt, všechna PC (můj PC, NB, tátův PC, NB) projel CCCleanerem a teď dal defrag, na tátových PC udělal pravidelnou týdení zálohu....takhle to dělám týden co týden (plus třeba u otce ještě pro jistotu antivirový test, u něj člověk nikdy neví ). Nikdy jsem s ničím neměl problémy (myšleno s defregmentací). A zjevně nejsem sám a zjevně to nemusel řešit ani správce sítě za 16 let praxe. Je možné, že teoreticky to něco zvorat může - ale neděje se. A pokud jednou za 10 000 PC, tak bóže no, to mi taky na takovém počtu udejde pár hdd, spadne systém z jiných důvodů...

imho zbytecne...

není vytváření klonu oddílu/disku s nainstalovanými Windows, Office apod. v rozporu s autorským zákonem, případně EULA?

To mi vadí nejméně, ale CC bych na svoje PC nepustil, kdyby mi za to platili.

uveď alespoň 3 důvody

1. protože jsem nemohouci
2. protože jsem nemohouci
3. protože jsem nemohouci

Hele nečóruj mně přezdívku!

Máš i nemáš pravdu.
Pokud klon vytvoříš dd if=/dev/hda of=/temp/os.dsk nebo jakýmkoliv klonovačem do souboru, pak je tvá metoda naprosto na nic.
Pro tvojí metodu je potřeba mít volnou partition o velikosti, aby se tam OS vešel a šel pripojit jako disk, který je následně defragmentován.

Například ghostem 2003 soubory OS uložené metodou FS do jednoho souboru při obnově se ukládají bez fragmentace a jediná fragmentace vzniká u speciálních systémových souborů a adresářů. Takže to je taky metoda defragmentace, protože ne každý defrag. program si poradí s speciálními soubory OS.

No a kdyby jsi se alespoň trochu zajímal o způsob defragmentace jaký se používá v současnosti snad u skoro všech defrag. programů, tak by jsi už vůbec svůj příspěvek o "Nejrychlejší způsob defragmentace, a prakticky ABSOLUTNĚ bezpečný" nemusel vůbec psát.

To "fajlovej Dendro". Snížil jsem k tomu, že jsem opětovně stáhl CC (protože minulý jsem zlikvidoval), abych se přesvědčil, co se změnilo. Na srovnání posloužilo čistění mých vlastních Registry (protože se přece nebudu zabývat problematikou pitomých „sušenek“) na OS WXP-SP2 pomocí jv16 1.9.0.540 a Vit Registry Fix 9.3. Nezměnilo se nic. Že mi označil rozšíření file „dat“ za nepoužívanou koncovku a nabídl vyhození z Registry, tam opět figurovalo (přitom Piriform udělal Defraggler, který ještě stále testuji, ale jeví se velmi dobrým). Tento prostředek, tedy CC, naprosto špatně vyhodnocuje stav Registry, vážné závady neidentifikuje a naprosto běžnou potřebnou záležitost nabídne k likvidaci. Napsal jsem ti SW které jsem použil, prověř si na svém živém PC, pouze nedávej pokyny k likvidaci. Já ti to pak opravovat nepůjdu. Pokud bys chtěl podrobnější informace, mohu poskytnout. Toho nedomrlého „nemohouciho“, který se stále objevuje, znovu nabádám, ať si u své povedené matinky zjistí čas, okolnosti a hlavně zdravotní stránku její a jejích partnerů, když ho „dělali“.

mně se ten ccleaner osvědčil tímto způsobem: Jedna známá vylepšovala XP na Vistu-(pouze nátěr) a ten úžasnej nátěr jí odstřelil systémový soubory. Pustil jsem ccleaner přes správce souborů dal jsem hledat problémy a hned mi bylo jasné co vlastně ten zázrak odstřelil a co tam mám dodat....

Teď si ale trochu protiřečíš... Proč by neměl dávat pokyny k likvidaci, když je ten tvůj software, tak dobrý? Že by chtěl smazat něco, co by smazat neměl? Je možné, že CCleaner neidentifikuje vážné závady, ale ještě se mi nestalo a ani sem o tom neslyšel, že by smazal něco, co by neměl. A k té koncovce, však až se ti soubor s takovou koncovkou v PC objeví a provede nějakou činnost, tak se zase do registru bez problému zapíše... Že potom CCleaner vyhodnotí tuto koncovku jako nepoužívanou, to je už jiná věc...

Párkrát jsem už v životě defragmentoval. Když jsem ale zjistil, že se prakticky nic nezměnilo (ani k lepšímu, ani k horšímu) tak už to nedělám, nevidím důvod.

Asi tak nějak. Na domácí "holce pro všechno" s 200GB diskem běžela defragmentace přes 6 hodin, nakonec bez znatelného efektu. Předpokládám, že současné disky 500GB až 1TB se defragmentují podobným tempem, takže ani nemám důvod to zkoušet.

Neblbci rozdělují.

přece nezůstanu stranou , já mám na PC Magical Defrag 2 / asi za 250 nebo kolik / a ten skutečně udržuje disky defragmentované kontinuálně , kontrolováno a je to tak .

Tak já disk(y) pochopitelně rozděleny mám, ale po defragmentaci (a protože tohle se tady probírá denně, mám vyzkoušeno hned několik nástrojů) jsem prostě nezaznamenal žádné hmatatelné změny, ani k lepšímu ani k horšímu, takže jsem tuto činnost jaxi odložil ad-acta

No já hned chválit nebudu, ale nejspíš v tom máš pořádek a taky o tom něco víš. Jenže já jsem "měl tu čest" se setkat s celou řadou PC, která vypadaly tak, jako když se někdo nebo něco vydělá v předsíni. Všichni překračují, vyhýbají se, ale nikdo neuklízí. A až se rozhodne, tak to udělá, tak to provede tak diletantsky a s tak mizerným vybavením, že se pak ženy vyjadřují např. o vypraném prádle takto: "Je to zaprané, cukrouši, moc velkou radost jsi mi neudělal". Prostě i uklízet se musí umět, a když se uklízí dejme tomu rozlitá kyselina sírová, tak se nemůže použít houbička na umytí desertního talířku

nemohoucí-ospieval si defragler od piriformu.ok. okrem tej "omáčky"okolo sa dostaneš aj k meritu veci? lebo bla bla za také si nikto nič nekúpi hehe!
vysvetli pls princíp defragmentácie tejto širokej verejnosti a potom veď jalové reči!!!mám osobnú skúsenosť s defragler-om ale aj výrobkom inej spoločnosti zaoberajúcej sa takouto problematikou a z vlastnej skúsenosti si dovolím tvrdiť že piriform má čo robiť aby ich výrobok bol reálne použitelný!!!!ďalej si tu prebral CC a to nie zrovna lichotivým spôsobom.na to len detail:vit registry fix je síce fajn ale že postráda základ. a to jednoduché čistenie koša...detail, však?
ibaže nie pre obyčajného konzumenta, ktorý vyžaduje "plug and play"

ale stále sa tu píše len a len o defragmentácii.prečo? defragmentácia diskov je v konečnom dôsledku obyčajné prerozdelenie klastrov na základe fragmentov jednotlivých programov a to preto aby boli fakticky rýchlejšie dosiahnutelné spúšťacie súbory jednotlivých programov.jednoduchšie:defragmentujem-t.j. presuniem súbor papa.exe čo najbližšie k uloženej zložke s názvom "papa" aby ihly hdd nelietali cez celý disk a tým nespomalovali načítanie aplikácie.iná vec a myslím si dôležitejšia ako samotná defragmentácia je optimalizácia fyzického uloženia spúšťacích súborov tak aby boli v čo najkratšej dobe k dispozícii operačnému systému t.j. po kliknutí na link nelieta ihla hdd po celej ploche ale v rozmedzí klastrov ktoré má systém k dispozícii pri načítaní či už cez RAM alebo cez odkladací súbor(indexovanie) a pritom sa nájde cocot ktorý indexovanie doporučí odstaviť.
takže áno:ak zakážete indexovanie je vám defragmentácia uplne na HOVNO!

2 "gumítek". Detailnější reference by bylo "házení perel sviním". Momentálně dělám zkoušky a srovnání OOdefrag, Defraggler a Diskeeper. Je to strašně náročné na čas (vždy vrátit tutéž partition, uklidit výsledek a "srovnávací" akce teprve bude následovat). To, co jsem říkal o CC, samozřejmě platí. Pokud by někdo potřebovat sdělit, co tedy má ppoužívat, tak se nejprve zeptám, jak dlouho a jak důkladně se kolem PC pohybuje. Pak mu, na základě jeho odpovědi, tedy pokud by se vůbec vymáčkl, doporučím další. Většině bych samozřejmě doporučil návštěvu odborníka. Ovšem to bych se zlou potázal, protože by se všichni urazili. A tak úroveň dotazujících se, až na výjimky, je naprosto zoufalá a taková jáká je. Pravý důvod vidím v naprosté nechuti až štítění se studovat. Ovšem kecat do všeho, v tom jsou snad lepší, než celá reprezentující politická garnitura.

Musíš trošku souhlasit, když jsem začínal CCleaner používat, neměl jsem z něho vůbec dobrý pocit. Nicméně - po dvou letech vše v pohodě. Abych pravdu řekl, mám to tak, že ve chvíli, kdy jsem po instalaci Winu vše odladil do naprosté spokojenosti, tak jsem si udělal obraz systémového oddílu a ten hodil na externí HDD. Teď jsem v klidu, klidně CCleaner používám a fakt jsem neměl problém (zálohu si vždycky preventivně dělám). Bavíme se o čištění registrů. Kdyby se nězo zvoralo, nahodím zpátky zálohu. Na tohle používám DriveImage XML a plná spokojenost, před Vánocema jsem měnil disk, kupoval nový. I připojil jsem ten nový k PC, dal zkopírovat systémový oddíl na nový disk (ano kopíroval se spuštěný systém), pak i data oddíl - a vše v pohodě. Toto jsem provedl 22.12. 2008, tudíž - asi vše naprosto v pořádku, když jede 100% bez problémů při dnešním datu. Takže CCleaner mi zatím neplechu nenatropil a pokud v budoucnu ano, dojde na nahození zálohy. Ale pokud mi dáš tip na něco lepšího na odstranění bordelu z registrů (co tam nechají testované programy), a bude to free, budu rád. Vím o možnosti projíždět manuálně registr, ale to fakt ne. Je mi jasné, že na testování by byla nejlepší virtualizace a možná to tak i začnu dělat, ale obávám se, že na to můj PC asi nemá...

Ta virtualizace odsud-potud. Pokud bys chtěl špičkovej SW na "obsluhu" Registry, tak Ti dopručím Vit Registry Fix 9.3 portable, který volně seženeš. Momentálně ho velmi důkladně srovnávám s jv16 a "starým" dobrým Registry Clean Expert. Největší klad těchto SW je v tom, že neudělají nic bez tvého "přičinění" - na to ovšem je potřeba strukturu, funkci, "zádrhele" a všeliké obezličky znát (nejkrásnější je, když ten SW, který najde různý počet problémů a okamžitá reakce je následující - ten co našel nejvíc je king - potěr je v tomto naprosto negramotný a v tomto se naprosto překonává a vyznamenává. (Odbočím - až se někomu podaří, byť na nesystémovém drive - defragmentovat 500 MB file s namluvenými texty pro A-Č (Č-A) slovník, ať se ozve. Existuje spojitost nikoliv přímo s Registry, ale s metodou.) Co je samozřejmě nejdůležitější, je rozhodnutí, co dělat u některých záznamů v Registry, ale to je už opravdu o něčem jiném. jedná se o nesmírně složitou tématiku. A nakonec to nejdůležitější. Čistění zásadně, naprosto zásadně ručně a hlavou. Hlavní důvod je ten, že autoři SW nedodržují konvence instalací a odinstalací, proč by také měli, když nikdo konvence nestanovil (u kodeků je to nejmarkantnější), a příslušné čistící SW pracují jako blbečkové. Prostě bez přemýšlení udělají to, co udělají. pak je docela úsměvné, když takový všeználek, nechá klidně vyhodit i logy. Nic proti tomu., vše bude fungovat dál. Až za tři měsíce bude odinstalovávat SW XYZ a nepůjde mu to, tak přijde sem na tohle smetiště a důležitě bude ječet co je to za zkurvenej SW, který neumí odinstalovávat. Takový je život

Nepil si, ze nie? Na tuto istu otazku,co kladies ty si mi tak isto odpovedal.

musíš vycházet z toho, že 99,99% z NÁS, kteří PC "nějak používáme" jsme opravdu jen UŽIVATELÉ. Když dám jako příklad sám sebe. Práce se "slaboproudem", řídícími systémy a vlastně í PC mě žíví, ale doma jsem také jen uživatel. Něčemu rozumím dost, něčemu méně.......ale nenám potřebu něco "extra študovat", byla by to vzhledem k mým potřebám a cílům a využití PC (internet, nějaké hraní her a ladění/hraní si s hardwarem....) vlastně i ztráta času. Proto používám také onen CCleaner,Revo uninstaler........ třeba toho hodně "neudělá", ale tím co udělá nic nepokazí a já má "dobrý pocit" . A tak je to i s tou defragmentací atd. atd. Prostě pro běžného uživatele je opravdu ztráta času se podobnými věcmi zabývat nějak do hloubky. To si raději jednou za rok ty svý XPčka přeinstaluju a jeto, i když bych vlastně ani nemusel, v podstatě nic jen tak zesrandy nazloušku neinstaluju.

No nemohoucí má pravdu, sám si dost jasně uvědomuju, že CCleaner sebou opravdu může vzít, co se mu zachce, konkrétně si uvědomuju, že problém s následným odinstalováním nějakých programů už jsem měl - ale vyházel jsem je prostě ručně. PC fachčí bez problémů. Je mi jasné, že ideální by bylo si do hloubky nastudovat registry a mazat to ručně. Ale pro mě to fakt cenu nemá. Proto mám 100% f-ční zálohu, až bude zle, dostane se ke slovu a za 15 minut jedu zase v pohodě dál...

KubaCh - JardaXXL - máte oba svojí pradu, a to dost podstatnou.
Já n.př. tvrdím, že CCleaner nemá v PC začátečníka co dělat - ale je to každého věc, aby si nabil hubu, a pak, když je chytrej, tak už to neudělá -můj začátečnický průšvih s Cleanerem.
Od toho "spálení" /a vůbec netvrdím, že to byla vina programu, který mnohým plně slouží/, ale jenom vina začínajícího "blce", kterým jsem si musel projít, a musí si tím projít každý začátečník.
Od toho dostání "přes držku", používám RegCleaner, a Advanced Uninstaler PRO 2006, a pořád plná spokojenost.
Něco nainstaluju - nevyhovuje - letí z PC, a když se mu nechce, tak z pomocí Advanced, letí určitě, projedu RegCleanrem, a instaluji zálohovanou starší verzi, se kterou se mě dělalo lepší.
A samosebou tak jako KubaCh, mám zálohu systému, a všeho, co k němu patří, a kdyby teklo jóó do zadku, tak jí použiji.
Zatím jsem jí potřeboval jenom jednou /zaplať přírodo/ - ale je "skovaná" pro klid v duši.
A samosebou je na RW - když něco přibyde, hned se stará záloha maže, a dělá se nová.

To je fakt, s tím natlučením zadele, ale tyhle držkopády mám za sebou - úspěšně jsem ničil Windowsy 95, 98 tak před...8 lety a víc ? To jsem je pakrát poslal totálně down. Ale už tak nejmíň 3 roky se mi nic katastrofálního nepovedlo ani omylem, totální kolaps systému fakt těch 8 let. Už jsem se asi dost poučil. Tím si musí každý začátečník projít

2 "guma" - Princip defragmentace je nesmírně jednoduchý – laicky – SW prochází postupně od počátku celý file a hledá takovou jeho část, která MÁ v sobě řetězící informace, ukazující kde leží další část file. Pokud taková řetězící informace existuje, je další část nalezena a přisunuta (sakra těsně, jak ke kocourovi) k předcházející a cyklus se opakuje do vyčerpání záznamů, z kterých se file skládá. Vskutku opravdu jednoduché. Erupce čtení a zápisů, která tento proces doprovází je ale tak galaktických rozměrů, že si to běžný uživatel naprosto neumí představit. Nad strategiemi a algoritmy tohoto procesu si láme hlavy stovky (tisíce) neuvěřitelně šikovných, vzdělaných a patřičně „střelených“ lidí. To za prvé. Za druhé jsem dalek toho, abych „ospieval“ Defraggler, „gumo“ – použitelný je a je typu „uspokojí ale nenadchne“. To za druhé. A za třetí? O Vit Registry Fix ještě hodně uslyšíme. A nehoň si triko „gumo“. Jinak jsi docela dobrej, ale ne tak sprostej jak já.

nemohoucí: "honiť si triko?" na to ešte nemám! mne je jasný princíp defragmentácie a následnej optimalizácie dát na disku. ale evidentne nie je jasný väčšine jedincov keď vzdychajú po niekoľkých mesiacoch inštalovania všetkého možného (aj nemožného) že majú totálne spomalené pc alebo pri pokuse o inštalovanie nejakého ďalšieho chlievika vidia hlášku nedostatku miesta na hdd a nevychádzajú z údivu(veď mám 500G disk-ako je to možné?)
ale k veci: osvedčil sa (aspoň mne) smart defrag od IOBIT.a preferujem programy ktoré fungujú podľa možnosti bez zásahu užívateľa a bez toho aby o ňom uživateľ vedel(rozumej-vyskakovacie okno na potvrdzovanie každého kroku)
niečo však či sa ti páči alebo nie máme spoločné: a to totálna nechuť pri pomyslení na zrážku s hlupákom.........

Ba, ba, to je noční můra. Je to horší, než rána panzerfaustem. Tu potvoru od IOBIT neznám. Omrknu, jak bude chvilka.

Postřehy pro "gumičku"
Yahoo uprostřed se mi hrubě nelíbilo
zamezil jsem připojení na 174.37.22.187:80 (sajtna je navenek prázdná)
automatické spouštění při startu
trochu špatný překlad do češtiny
"pěkné" čtverečky a omalovánky
jak odhadne, kolik do konce zbývá času - to jen čumím - velký mág hadr
po defragmentaci s optimalizací rozhodilo právě předtím perfektní defragmentovanou particii po SW Diskeeper
SW putoval .....

JK Defrag k plné spokojenosti, Ccleaner taky, ale nečistím složky v pokročilém a dál nic jiného nepoužívám. Snad TuneUp pouze na optimalizaci počítáče.

HDD Seagate 160GB (S-ATA 150) kupovaný v 2003, formátovaný len raz, defragmentácia žiadna, chyby zatiaľ žiadne zistené. . . .bez komentára . . . . .

Má se defragmentovat, ale úplně souhlasit nemohu. Nejrychlejší metodou je vytvořit klon, který napojíte místo originálu a original ad acta..

2"nekouřící": Ta tvoje poznámka nemá vypovídací hodnotu. Zde je jednoduchý příklad. Koupí "160"-ku, jednou ji naformátuju, nasypu do ní např. znalostní databáze a budu roky používa. Defragmentace je zbytečná, není pro ní důvod, a pokud nedojde k HW závadě (které by defragmentace "určitě" pomohla, že? tak ....bez komentáře ....

Nemohoucí já se s tebou nehádám. Svět uložení informací má své paralely i v reálném životě například uložení materiálu a zboží ve skladu. A mohu tě ubezpečit, že v takovém skladu je defragmentace mnohem složitější. Zatímco na disk můžeš přistupovat prakticky kamkoliv (ve skladu musíš počítat i se zásobniky LIFO), rozdělit můžeš téměř vše jakkoliv, v reálném skladu tohle nelze.
Ale i zde platí to co jsi napsal. Nejjednodušší a nejrychlejší defragmentace zvláště při zaplnění 80% je přestěhovat vše do jiného prázdného skladu, případně potom zase nazpět.

Já taky ne. To bylo pro Anti...