M.2 SSD - dotaz k vymene SSD - co se starym SSD?

Ahoj, mozna mam blby dotaz, na ktery si i zcasti sam odpovim, ale zajima me jestli nenapada nekoho nejaky jiny lepsi reseni.před 2 roky jsem kupoval PC, tehda se mi nechtelo kupovat drazsi m.2 SSD tak jsem se spokojil s timto: https://www.czc.cz/intel-ssd-600p-m-2-128gb/... a ted se mi to vratilo jako bumerang. Desku mam MSI Tomahawk H270 (2x m.2 slot)No, ale v zari ma vyjit borderlands 3 a ten uz na disk nedam. Takže musim koupit druhe SSD.Premyslim nad timto: https://www.czc.cz/intel-ssd-660p-m-2-1tb/24... nebo https://www.czc.cz/samsung-ssd-970-evo-plus-... + pripadne pak k nemu dokoupit 660p 1TB kvuli kapacite, kdyby nestacila (s cimz jsem OK)Kdyz budu mit system na pomalejsim disku a hry na rychlejsim (nebo obracene) tak realna rychlost se bude rovnat rychlosti pomalejsiho disku, nebo tam bude nejaky narust rychlosti pri srovnani se soucasnym stavem?Nejak tusim ze 600p mi bude at tak nebo tak uplne na prd. Podle intel SSD toolbox je disk stale v dobrem stavu. Prodavat za par stovek se mi to nechce, moc casu to zabere a malo penez za to a co kdyby se nekdy hodil...Jeste me napadlo jestli by pres nejakou redukci nesel upgradovat nejaky jiny starsi PC. Napr https://www.czc.cz/akasa-m-2-ssd-do-pcie-ada... Co jsem procital diskuzi k ty redukci tak na pravdepodobne stary PC nebude umet z toho bootovat takze efekt nula.Nebo si koupit tohle: https://www.czc.cz/i-tec-mysafe-easy-2-5-usb... a mit za 339 Kč rychly externi disk, jehoz vyuziti bude pravdepodobne zadne. Anebo ho dat proste do supliku a za deset vyhodit do popelnice...Napada Vas jak jde vyuzit 128GB 600p? (aby to melo nejaky prinos)Diky moc za tipy :)P.S.: byt to Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

boze tak ho nekomu dej, kdyz ho tak nechces, nebo si udelej jeste jedno laciny pasivni pc k televizi

Ještě je jedna možnost - připojení přes SATA, pokud máš volný konektor.https://www.lan-shop.cz/i-tec-m2sata-mysafe-249622

externí řešení, mám a fungujehttps://www.czc.cz/axagon-ee25-xa3-cerna/200...

a ako narve M.2 do 2.5" boxu? :) su boxy na M.2 SSD a mozes to pouzit ako ext SSD alebo USB kluc (ktory bude ale rychly oproti USB flashkam co poznas)Ine riesenie mi nenapada ako dobre. Hocikde pouzit to asi straca zmysel kvoli nizkej kapacite.Spominany Intel 660p v 1TB je dobra volba.

NVMe přes SATA nezprovozníš.

Máš pravdu, moje chyba. Příspěvek jsem psal narychlo před odjezdem a ty čtyři písmenka jsem přehlédl. Dík za opravu.

To funguje jen pro M.2 SATA, ne pro M2 NVME.

Rychlost se bude rovnat tomu disku, kde máš nainstalovanou hru, v drtivé většině se hry "nacachují" do RAMky

Osobně bych ten starý 128 GB použil na TEMP a SWAP.

To je dobrá otázka a téma i pro ostatní. Kartičku M.2 totiž člověk podstatně hůře upotřebí, než 2.5" SSD disk, který může šoupnout do kitu za pár korun a používat na přenášení souborů. Pokud tedy budete kupovat nové SSD, kupte co největší kapacitu, která vám bude stačit po celou životnost disku.

Na Ali jsou USB-C M.2 NVMe levné. Zabírá to méně místa než externí 2,5" disk.

Deska , jak píšeš, má 2x M2 slot, tak by neměl být problém do ní zapojit 2x M2 SSD. Nebo něco tomu zabraňuje použít staré i nové SSD ?

Ten disk dát do usb rámečku, nevím jak pro nvme ale pro sata m.2 jsem jich viděl už několik, je to rozměrově o něco větší než ten disk a slouží to jako trošku větší fleška.Jinak osobně bych bral Intel před Samsungem. TLC mi nevadí, vím že ten disk mě, pokud neumře řadič, přežije. Ale dřív přestane sloužit morálně. Osobně jsem v březnu kupoval hned 2 2TB 660P a konečně mohl prohlásit že všechny mé desktopy i notebooky v domácnosti jedou výhrandě na SSD. Jenda 6TB plotna zůstala na zálohy.