» Poradna » Windows (a jiné OS)

Lze z Linuxu spouštět program nainstalovaný ve Windows?

Mám možná úplně pitomej dotaz, ale zajímalo by mě, zda lze z Linuxu, konkrétně z Ubuntu, který mám nainstalovaný jako LiveOS na flashce spouštět nějak programy, které mám nainstalovaný normálně na Windows na HD. Díky

Odpovědi na otázku

Pokud budete mit nejaky program, ktery funguje jak v Linuxu, tak i ve Windows, tak to fungovat bude a bude mozne ho spustit. Mate nejaky takovy program? Dost o tom pochybuji.

Teď nevím, jak to myslíte, jako že ten program má instalačku jak pro Linux tak pro Windows? Nebo že je napsaný tak že lze jeden instalační soubor instalovat na oba OS? Každopádně já mám na mysli to, že mám teď na NB Windows (je to firemní NB) a v něm nainstalovaný konkrétně firemní program Helios. Nicméně bych ho chtěl nějak spustit i přes to Ubuntu nabootované z flashky. Takže moje otázka je, jestli existuje nějaký emulátor (nebo nevím co, zase tak tomu nerozumím), který by byl schopný ten Helios rozeběhnout.

No ten Helios by musel byt spustitelny ve Windows i v Linuxu, coz dozajista neplati.(Dve instalace jsou Vam k nicemu, jedna instalace schopna nainstalovat ruzne varianty programu pro ruzna prostredi taky.)

cez wine ano

A co je to wine?

http://www.winehq.org/http://cs.wikipedia.org/wiki/WineA v centru software máš možnosť vyhľadať wine a nainštalovať. Ale všetko nepôjde

Díky, zkusím to. A funguje to pro spuštění již nainstalovaných programů?

záleží od komplikovanosti SW. Nedá sa to všeobecne povedať. Musia sedieť cesty

Docela by mě zajímalo, proč by za jednoduchou otázku někdo dává mínus... Asi že jsem se dovolil vůbec zeptat.

Pokud program při instalaci dal svojí potřebnou část do registru Windows, tak program nespustíš, pokud nebude schopen si znova vytvořit klíče sám. Jinak programy i hry spustíš přes www.winehq.org

Tak to zrovna u podnikového SW se dá asi očekávat...

Zkus aplikaci playonlinux - spolupracuje s wine a velmi snadno s ní nainstaluješ mnoho programů, her atp. najdeš v centru software

Pokud má SW dvě verze pak ano, instaluješ verzi pro daný OS typicky VueScan, GIMP, InkScape a mnoho dalších. Pokud je nativně pro Winy nikdy ti pod Linuxem (a je jedno která distribuce) dobře nepojede a bude to pakárna.

Linux je úplně na exkrement. Teď to měl kámoš na nějakém repasovaném noťasu a bylo to peklo. Nic nefungovalo jak je člověk zvyklej, aplikace se přes Wine jakžtakž nainstalovala, ale po spuštění vyskočila celoobrazovková bílá plocha a nešlo dělat nic. Obvyklé klávesové zkratky, kterýma si ve Windowsech vždycky pomůžu, v Linuxu pochopitelně nefungovaly, takže jsme to museli natvrdo vypnout a ta sra*ka musela ven

1. linux distribucii je dosť, takže ak nejde jedna, neznamená, že nepôjde iná2. ak de-ment inštaluje OS, tak je jedno, či Linux, alebo Windows, vždy to bude nepoužiteľné. Takže chyba je "mezi židlí a klávesnicí"3. každý OS má chyby, alebo problémy či už s HW, alebo SW. Keby nemal, bol by dokonalý

ale já neinstaloval OS... dement je třeba taky i ten, kdo neumí číst a nechápe psaný text... Linux prostě není pro home usery zvyklé na Widle. Toť můj závěr a rozhodně to není jen na základě této jedné negativní zkušenosti (takových zkušeností mám hafo).Za mě: Linux na desktopu je býčí lejno ať si zůstane na serverech a routrech a necpe se na noťasy a desktopy

Ja ho mam na nb a desktope, ako main os a nestazujem sa. No, ale mozem poznamenat, ze ten lixux uz je tak drzy, ze sa necpe len na desktop a notebook. Ale zacina obsadzat aj mobile zariadenia a to systematicky a vo velkom (v podobe androidu, ubuntu a neviem coho vsetkeho, ale myslim, ze to nieje obmedzene ak je to kompilovane pre archytekturu arm a ma to aku taku podporu touchscreenu). A inak v oblasti superpocitacov, prevlada linux (asi 95%). Cize nie len servery a routery.

Aha, takže v Linuxu jsou klávesové zkratky jiné než ve Windows => tvůj závěr je, že Linux je na nic a Windows je nej.Takhle deformovanou logiku jsem dlouho neviděl

Najdi mi kde jsem psal že Windows je nej... další deformovaná logika Linuxáků... A nechápu, proč něco tak triviálního a univerzálního jako Alt+Tab nebo Alt+F4 nemůže fungovat v Linuchcu stejně jak ve Widlích? Vážně je takový problém to naprogramovat? Určitě ne, Linux bohužel zamrznul ve své sebestředné filosofii "nejsme jako Widle" a naprosto ignoruje fakt, že 99% běžných uživatelů má Widle a Linux se hodí leda jako zoufalá nouzovka do televizních krabiček nebo jako rozhraní routerů... A opravdu nejsem zapřisáhlej anti-linuxák. Kdyby někdo vyrobil distribuci, která bude mít aspoň těch pár základních klávesových kombinací stejných jako ve Win, která bude bez problémů umět provozovat normální běžné aplikace které jsou ve Widlích, která bude mít rozhraní vizuálně vypadající jako v roce 2014 a né připomínající návrat do Win 3.11, pak takové distro koupím třeba i za tisícovku. Na Linuxu je totiž nejlépe vidět, že "zadarmo je to drahý" a že když je něco zadarmo, tak to stojí akorát za pěknou vyližp*del

"a že když je něco zadarmo, tak to stojí akorát za pěknou vyližp*del"Jojo, proto ho používá Google, NSA, NASA, armády po celém světě, IBM, atd. "Kdyby někdo vyrobil distribuci, která bude mít aspoň těch pár základních klávesových kombinací stejných jako ve Win"Jste tak neschopný jít do nastavení a změnit je? "která bude bez problémů umět provozovat normální běžné aplikace které jsou ve Widlích"Wine. Fungujou i šílenosti jako Crysis nebo Call of Duty. Běží tam i MS Office (jaká ironie) "která bude mít rozhraní vizuálně vypadající jako v roce 2014 a né připomínající návrat do Win 3.11"http://4.bp.blogspot.com/_UqUwVPikChs/TKb-jiP1zoI/... http://www.kde.org/workspaces/plasmadesktop/... http://www.abclinuxu.cz/images/screenshots/6/8/20... http://www.abclinuxu.cz/images/screenshots/1/5/20... (PS: Tady běží Starcraft )Takže - co dál tam ještě máte?

Ale alt + tab funguje, asi si chcel napisat alt + shift (ten nieje po instalacii zapnuty). Na prepinanie jazyka si to mozes nastavit v keyboard layouts, niekde v system settings. Je mozne aktivovat, vela dalsich skratiek, dokonca aj kill (ctrl + alt + esc). A skratky ctrl + alt + F(nieco) ta premiestna do inej virtualnej konzoli (pozor nie obrazovky), tato funguje. Riesenie pri zamrznuti: ctrl + alt + f( napr. 1) => prihlasit sa => zrusit proces pomocou: kill -9 pid procesu prip. killall nazov procesu. Linux nieje windows, cize ani spustanie win programov pod linuxom nieje pre nikoho prioritou, k beznym programom su alternativy a velke mnozstvo profesionalneho sw je tvorene aj pre linux. Tie percenta niesu pravda, win ma nieco okolo 90%, linux nieco do 2% a zvysok ma apple + ine os.

No lebo tvoj kamos a ty ste asi ohromni znalci daneho operacneho systemu. Ale tak proti gustu (jak sa hovori.), ja si zase neviem vobec predstavit, ze by som niekedy nieco realne robil vo windows 8. Dokazem si ho predstavit na rodinnom pocitaci, kde sa poziva iba na hranie hier, skype a surfovanie s ie(vysoke cislo za tym) a pripadne spustenie ccleaneru :D.

To víš, to je tak, když BFU nečemu nerozumí

Pro někoho s velikostí tvého mozku zajisté

mohu do diesel motoru tankovat benzín ?jak upeču švestkový koláč z třešní?může granát implodovat?

Nemyslím si, že tyhle otázky jsou ekvivalentní, protože neznám žádný přípravek nebo přístroj, který by přímo v motoru uzpůsobil benzín tak, aby mohl hořet ve vznětových motorech. Ale zato vím, že existují takové SW "přípravky", které mohou rozeběhnout nějaký SW určený pro jiný OS.

Ano a klidně to udělej, ovšem takovou padavku pod tím jiný OS navíc s rapidně omezenými možnostmi si testuj sám, však uvidíš.

Niekde si sa pytal na sv pre firmy, uz si nepamatam pozri sa na subdomenu winehq: http://appdb.winehq.org/. Tam je databaza vsetkeho softvaeru, ktory niekedy niekto skusal rozbehat vo wine aj s hodnotenim, ako to fungovalo. Pripadne aj s postupom, ako danu aplikaciu rozbehat. Alebo pozit google.

pitomej dotaz -ještě pitomně jednoduchá odpověď. Wine. Jde tam spusta věcí.