Lze Vypínat pc i s napájením ?

Čau, chápu že otázka bude stupidní...Ale nikde jsem se to na netu nedohledal tak se ptám vás.Po vypnutí pc mi svítí Ledky na základovce i Grafice + rgb osvícení základovkyNechce se mi vypínat a zapínat při každém startu pc rgb osvícení v programu Tak mě zajímá jestli můžu po každém vypnutí pc vypínat i napájení spínačem na zdroji? Já jen že třeba dřív jsem takhle vypínal “přepěťovku” a začal mi blikat a zkratovat spínačNo zkrátka mě zajímá zda to ničemu nevadí díky za normální odpovědi.

Odpovědi na otázku

V pohode, pokial je technicky v poriadku.

Vypínat to můžeš, ale počítej s tím, že ten vypínač se poměrně brzy zničí, protože při zapnutí tam jsou velké proudové špičky a jiskření. Takže bych to nedělal vypínačem přímo na zdroji, ale nějakou prodluzovačku s vypínačem, ta není tak drahá. A nebo bych to prostě nechal svítit, spotřeba je nepatrná a ničemu to nevadí.

Jestli tam po vypnutí svítí RGB LEDky, tak to je nějak divně zapojené. Při vypnutí jde obvykle jenom pomocné napětí 5V do desky, případně do USB.

To je úplně normální. Ale hlavně by to mělo v BIOSu jít vypnout.

Já vypínám doma každý den PC vypínačem na prodlužovačce a za těch. asi 22 roků, co to dělám mi zatím odešly 2 vypínače. Ne opotřebováním kontaktům, ale prostě se to plastové tlačítko rozpadlo.

To jsou nekvalitní vypínače na polských prodlužkách a přepěťovkâch. Dají se sehnat i lepší, ale je to obtížnější.

Třeba od emosu

Emos a Solight dělají oba zmetky. Bohužel v obchodech je jich všude plno. Naproti tomu např. ABB dělá sluśné komponenty, ale hotovou prodlužovačku jsem od nich neviděl.

jj, třeba tady:https://www.dnaelektro.cz/dum-zahrada/elektroinstal... a třeba něco takového, měl jsem to i rozmontované, dost dobré: https://www.dnaelektro.cz/dum-zahrada/elektroinstal...

No v BIOSu by mohlo byt nekde v nastaveni Powerxxxx aby nendodavalo napajeni do veci urcitych treba USB, takze kukni do ceho ty ledky mas zapojene a pak se kukni do manualu, zda lze vypnout ursitou pasaz prave v Biosu

Já osobně vypínání na prodlužce přímo doporučuji a naopak: nedoporučuji nechávat "neběžící" zdroj (tzn. zdroj v pohotovostním režimu) pod napětím. Nevím, jak je to teď, ale svého času to stání pod napětím bylo přímo škodlivé a poškozovalo to zdroj. Příčinu znám a věřím tomu, že u levnějších zdrojů ten důvod platí dál. Mám proto zafixováno "odpojovat zdroj PC a ostatní periferie od napětí". Pro případné odpůrce dodávám, že občasné připojení zdroje k 230V tomu zdroji vůbec nevadí (pokud byl alespoň několik minut bez napětí) a rozhodně jsem viděl (a spravoval) podstatně více zdrojů poškozených stáním pod napětím, než občasným připojením k 230V.

Od adaptérů s certifikací Level VI a masivnějším rozšíření 80 Plus Platinum a k němu ETA-A se spotřeba ve vypnutém stavu začíná výrazně zlepšovat.https://www.cui.com/efficiency-standardshttps://www.cybenetics.com/index.php

Ale já nepíšu o spotřebě ve vypnutém stavu.

Však si ty specifikace přečti. Je tam spotřeba ve stand-by. V USA to má frikulínskej název vampire power, aby to pochopil negr z Baltimoru, co v mezičase dýluje koks, a rozuměl tomu i redneck z Alabamy vzniklý inbreedingem.

To je všechno pěkné, ale proč to sem pleteš? Já jsem o spotřebě ve stand-by vůbec nepsal, já jsem psal o něčem jiném.

Ale to je několik let to samé.

A copak je to "to"?

Elektronické (ne mechanické) vypnutí, nebo nulový odběr napájeného zařízení a stand-by. Projdi si ty specifikace. Dokonce i nabíječky pro „chytré telefony“ jsou „chytré“, že pokud k nim není připojené zařízení, nebo je nabité, tak odpojí vstup. To byly cíle a požadavky oněch certifikací.Samozřejmě bavíme se o něčem, co je zatím předražené, protože třeba takový Samsung si řekne za takovou nabíječku k mobilu tisícovku. Výrobní náklady jsou ale zhruba jen dvakrát nebo třikrát vyšší než za blbou. Mastí si na tom kapsy, než tyto vlastnosti budou v EU povinné.

Zdroj, který nevydrží trvalé připojení k napětí, má zřejmou konstrukční vadu. To chce se vyhýbat nekvalitním zdrojům.

S tím naprosto souhlasím.

co tu ale nebylo zmineno ze pokud budete vypinat pc od elektriny tak bude se vybijet knoflikova baterka na desce, a bude ji treba casto menit.

A čo takého, vojín Kefalín, si predstavujetě pod "často"? Jednou za 5 let? Za 6 let? Baterka CMOS se jednak nedobíjí a druhak odejde spíš sešlostí stářím (a nekvalitní výrobou), než opravdovým vybitím.

Tohle záleží na konstrukci, ale běžný obvod RTC (jaký si můžete koupit k arduinu) slibuje odběr nějakých 500 nA a při použití CR2032 životnost minimálně 10 let (mimochodem sehnat baterku s exspirací aspoň za 5 let dá docela práci, většinou je maji na 2 roky). Používají se i jiné RTC s větším odběrem, používají se také menší knoflíčky, ale nečekal bych zase takový dopad, baterka stejně dřív odejde stářím.

Často = každý 4 - 5 rok používania PC.

S vybitou baterii na desce jsem se tedy jeste nesetkal a to jsem mel posledni pc asi tak 10 let.

Názory na toto se dost různí a asi neexistuje jednoznačná odpověď. Každé má svoje.Pokud je na prvním místě bezpečnost, tak jednoznačně vypínat, jakýkoliv spotřebič pod napětím je vždy riziko, že se v něm něco odehraje a to něco pak může skončit klidně i požárem, i když je takový scénář opravdu málo pravděpodobný.Každé zapnutí ale znamená dost velký šok, teda podle okamžiku jak se trefíte (když jsme to v práci zkoušeli, největší rány jsme naměřili těsně před maximem), prostě nabíjecí proud kondenzátorů. O vypínač bych se nebál, pokud neni vyloženě šitózní, dřív odejde mechanicky (i když na těch levných prodlužkách taky odchází mechanicky). Spíš jde o to, že tu proudovou pecku dostane i zdroj (hlavně diody na vstupu a termistor, který tu špici umírňuje) a je otázkou, jak je to dnes dimenzované (navzdory tomu, že údajně něco jako únava materiálu u polovodičů neexistuje, tak k nějaké degradaci přetížením přece dochází). Je to jako s ledžárovkama, samotná LED může blikat libovolně, ale tím že se bliká i se zdrojem, bývají počty zapnutí dost omezené třeba jen na 10 tisíc (což při vybájené 50 tisíci hodinové výdrži i o něco reálnější 15 tisíci je dost málo). Ale tak dělali jsme to s kolegou v práci takto léta a zdroj držel, co potom časem začal být problém bylo vyhazování jističe (který byl navíc pro půlku patra ... po rekonstrukci už je to lepší, každá místnost má dva vlastní), tak jsme toho nechali. Naopak když jsme nechali běžet víc přístrojů, vyhazoval nám častro přes noc (někdy i za dne) proudový chránič, aniž bychom dohledali něco špatného, asi se prostě unikající proudy jen sečetly a při nějaké špičce ho vybavili.Dřív se ještě uváděla klidová spotřeba, ale ta už je mnoho let omezená směrnicí o ekodizajnu na hodnotu, která je zanedbatelná (vzpomínám si že lidé, kteří se tím zabývali si ztěžovali, že na tak malé hodnoty ani nemají přístroje).Otázka to neni stupidní, otázka je to rozumná a odpověď není tak jednoduchá ani Ukázat celý příspěvek

Díky všem za odpovědi.Budu uvažovat zřejmě o koupi nové přepěťové ochrany.máte zkušenosti s nějakou která je držák a je cenově dobře dostupná?

K čemu přepěťovku? To je k ničemu, jen nefunkční šidítko. Prostě normální prodlužovačku s vypínačem

To tvoje prohlášení je jako kdyby si někdo vzal rukavici, aby mohl vzít do ruky ježka a nepopíchal se a ty bys mu to vymlouval, že to je šidítko, protože to bodnutí nožem nevydrží...

Pokud není celá elektroinstalace uzpůsobená a nemá kompletní přepěťové stupně, vhodně zapojené rozvaděče a správně tažené kabely (...) tak je prodlužka s přepěťovkou opravdu jenom šidítko jak vytáhnou z lidí peníze, hypoteticky dokonce může uškodit, obzvláště v socialistických elektroinstalačních hrůzách.

...A obzvláště pokud se jedná o přepěťovky, kde je varistor (varistory) bez tepelného jištění.

Proboha, trochu se uklidněte. Samozřejmě, že ta malá ochrana neochrání proti velkým přepětím, proti něčemu, co se blíží úderu blesku. Ale proti drobnějším špičkám typu vypínání a zapínání lednice, tzn. proti kterým je určena a které také nahlodávají, to pomůže. A chrání proti nim stejně, ať jsou, nebo nejsou předchozí stupně ochrany realizovány. A v žádném případě neškodí. Jenomže, jakmile se tu někdo zmíní o prodlužce s ochranou, tak vyskočí nějaký taky odborník a, aniž by cokoliv věděl o místní instalaci a možné ochraně, začne líčit použití té prodlužky jako druhé největší zlo počítačové techniky, hned za CCleanerem...

Zařízení, které nesplňuje požadavky na kolísání sítě nemá co dělat připojené do zásuvky a na nějaké krátké impulsy je varistorek stejně sám o sobě k ničemu, buď správné funkci brání samotná impedance sítě (doporučuji si někdy změřit PFC, bude to pro mnohé překvapení) nebo stejně není tento jediný aktivní prvek schopen pojmout tolik energie... po zkratu vybuchlý varistor zavěšený na "jednaapůlce" uprostřed citlivé elektroniky (TV, PC, STB atd) je pak opravdu lahoda

To by mě zajímalo, jak může varistor v přepěťovce uškodit.

vypínáš TV,dvd,stb,budík,troubu,router vypínačem? pokud ano tak i pc pokud ne nic moc si nepomůžeš

Hm, budete se možná divit, ale já kromě mikrovlnky vypínám opravdu naprosto všechno.

Jen tak pro srandu.. zkuste odpojit všechny nepotřebné věci z USB než vypnete PC, v podstatě by měla stačit jen myš. Hlavně vypojte zařízení, která používají Y kabel, pokud nějaké máte. Už jsem viděl dva PC které držel po vypnutí částečně naživu právě takový Y kabel, a mělo to podobný projev - svítilo osvětlení desky a gk.

Taky bych radši pátral po příčině, proč to i při vypnutí svítí jak vánoční stromeček. Nemyslím si, že to je normální.

To je blbost.

Kéž by. Řešení prvního případu mi sebralo 2 hodiny času. Můžu majiteli napsat jestli chcete video :DMohl za to Y USB kabel (ten pro "dodatečné" napájení) zapojený na dva separátní USB řadiče na základní desce naráz. Z nějakého důvodu to sdílení jinak separátních 5V linek způsobilo neschopnost vypnutí desky.

Jen pro info, Asrock deska, nevím přesně která, ale Z chipset a 8700K procesor.

Hledal jsem v BIOSU a je tam Funkce AuraLed ON/OFFale to je funkce obecně pro to jestli Led budou zapla nebo ne já je při používání pc zapínám jelikož mi to dává přehled o teplotě (mění se barvy podle teploty komponentu) tím pak zvyšuju otáčky ventilátoru v bedně aby se víc odvádělo teplojinak jsem žádné jiné nastavení ohledně toho RGB osvícení nenašel zkusím tedy odpojit jiná zařízení Klávsenice i myš mi normálně svítí vždy zvláštní ale je že RGB u grafiky normálně zhasne po vypnutí a svítí jen bílá Led dioda která signalizuje že je komponent pod proudem ale u základovky mi normálně pulzuje celé osvícení a to i když ho před vypnutí pc vypnu v programu zvláštní.. ale dal jsem tu AuraLed funkci OFF uvidim zda to bude fungovat.

Pokud máte jakékoli zařízení s "Y" USB kabelem, odpojte ho. Taktéž, pokud máte zařízení s vlastním napájením (některé externí disky, apod), odpojte je.