» Poradna » Mobily

Lze vylepšit levný kufříkový gramofon?

Původně jsem na občasný poslech LP desek jako Cimrmani nebo sem tam nějáká muzika z 80-90 let sháněl starý gramofon od Tesly jenže jsem si postupem času uvědomil, že veškerá NZC i NC jsou relativně velká a vlastně je nemám kam v malém bytě dát. Protože plánuju poslech převážně přes BT repráčky Bose Soundlink Mini II přes bluetooth a líbí se mi fake-retro kufříkový gramofony co po poslechu můžu zavřít a schovat do skříně aniž by se mi na něj prášilo. Sehnal jsem Auna JerryLee Retro alias Crosley Cruiser za vyloženě komický peníze a mám v plánu ho trochu upravit, vestavět do něj baterii a bluetooth vysílač abych nemusel řešit kabely a rušení ze sítě. Rád bych taky časem vyměnil safírovou jehlu za diamantovou a pokusil se odizolovat motorek od chasis.S audiotechnikou mám relativně povrchní zkušenosti a je mi jasné že v případě téhle malé pixly nemůže být řeč o HiFi poslechu ale existují kromě výše vyjmenovaných další možnosti jak její zvukové vlastnosti vylepšit na snesitelnou úroveň?

Odpovědi na otázku

Vzhledem k tomu jaké jsou průměrné poslechové schopnosti zvukového aparátu populace a jak moc je nekvalitní záznam na starých deskách. Než na snesitelnou úroveň (xxxx krát omýlaný normalizační humor) tak na slyšitelnou úroveň se dostanete velice snadno. Už třeba tím že zjistíte žé né každá gramodeska byla stereo....

takže přenoska je krystalová, myslíte že seženete diamantový hrot? má to nějakej zesík alespoň jednostupňovej?

Hrot se sehnat dá, dokonce i v ČR, jen ty ceny... Zesilovač to bude mít podle mne přehoněný jednostupeň, zatím jsem na to nekoukal moc podrobně, ve hře je i varianta že bych vyrobil vlastní předzesilovač a integrované řešení poslal úplně k ledu ale zatím počkám jak se bude chovat RCA výstup s bluetooth vysílačem.

Já to původně asi nenapsal, má to integrovaný 2x2W repráčky... ale o tom že by to mělo dvoustupňový zesilovač dost pochybuju.

Zcela určitě to má dvoustupňový předzesilovač a za ním výkonový zesilovač. Vaše mudrování o počtu stupňů zesilovače napovídá, že nejste v elektronice moc honěný...

Však jsem psal že audio je pro mne španělská vesnice, první stupeň má na starosti dvojice NPN tranzistorů a koncový stupeň má na starosti TDA2822m evidentně je to maximálně účelně vymyšlený přístroj.

Kolik watů si myslíš, že dá TDA2822m? Maximálně 1W ve špičkách. Z datasheetu: Po = 0.5W, RL = 8Ω, f = 1kHz

Tak nedělal jsem si iluze že to bude zrovna zázračné zařízení, to za ty peníze fakt čekat nejde :)

Magnetodynamický hrot, jenže to bude chtít pak nastavit menší sílu přítlaku a předzesilovač, protože charakteristika z přenosky není lineární jako z krystalové.

Pokud je tam raménko s krystalovou vložkou (a safírovým hrotem), tak tam nějaká dynamická vložka s diamantovým hrotem nepůjde (jiný "konektor" a jiná "váha"). Ani by to nemělo smysl. Pokud je hrot ohraný, existují náhradní "chvějky" s hrotem, které se dají ve vložce vyměnit (lze doporučit).Pokud jsi dost šikovný v elektronice, můžeš tu stávající vložku "přepojit" na BT vysílač a napájet to z baterie (stávající zesilovač odpojíš). Ale pro motorek bys musel udělat zdroj 50Hz sinus několik Wattů s dostatečně stabilní frekvencí, což zas není úplně jednoduché.

Diamantová chvějka se dá pořídit i pro tyhle extrémně levné keramické přenosky , co jsem slyšel tak by měla hrát trochu lépe než safírová a měla by být šetrnější k deskám.Krom vestavby BT, přes stávající kompozitní výstupy jejichž kvalita mne kupodivu niják neurazila a vestavby jednoho nebo dvou článků 18650 ze staré notebookové baterie s patřičnými obvody pro nabíjení fakt nemá cenu s tím cokoli dělat.

Samotná chvějka nemá na likvidaci desek až takový vliv. Hlavní potíž je v tom, že keramická přenoska prostě na desku musí tlačit jako prase, už si nepamatuju přesné hodnoty, ale tuším, že to bylo minimálně 5-10x silněji, než u magnetodynamické. Jak už jsem psal jednou, pokud se nezbavíš té keramiky, tak jakékoliv jiné vylepšování je naprostou ztrátou času, protože to pořád bude soustruh a ne gramofon. A to píšu jako jen velmi vlažný a nefanatický audio posluchač :) Bez ohledu na (ne)kvalitu zvuku keramiky mi prostě nepřekonatelně vadí samotné vědomí, jak ta jehla do desky musí rýt, aby to hrálo. V podstatě s každým přehráním uslyšíš, že je to horší, než minule.

Nevím jak v Evropě ale v USA měly Columbia records ve specifikacích pro stereo vinyly přítlak jehly 5+-1 g. Tyhle levný gramofony maj většinou přítlak mezi 5 a 5.8 (zdroj recenze plus eshopy s nabídkou přenosek) takže by to nemělo na desky mít vyloženě destruktivní vliv, musim ještě změřit svůj konkrétní ale nejsem uživatel lehkých drog který má v batohu mikrováhu.Magnetodynamický přenosky maj většinou rozsahy přítlaku od 1.4 do 2.5g (vyčteno z nabídek eshopů) takže v praxi má keramika sice víc než dvojnásobný přítlak na desku, ale zase tak propastný rozdíl jako 5-10 násobně to rozhodně není.O opotřebení desek přehráváním nemá cenu se přít, vyšší přítlak samozřejmě znamená vyšší opotřebení ale desky by to měly vydržet. Na youtube je relativně dost videí s analýzou jak se postupem času zvyšuje šum pozadí při přehrávání na keramice ale bavíme se tady o stovkách přehrání a nikde není srovnání jaký vliv by měl stejný počet přehrání na magnetodynamice.

Czy można ogłosić upadłość konsumencką mając komornika?Does your site have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like to send you an e-mail.I've got some ideas for your blog you might be interested in hearing.Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time. Kto spłaca długi po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Tohle opravdu nemá smysl ladit. V první řadě by bylo nezbytné vyměnit ramínko a přenosku, protože s krystalovou přenoskou je celý gramofon totálně zabitý a hlavně brutálně ničí desky. Takže pokud se neodhodláš v prvním kroku k výměně ramínka a přenosky za magnetodynamickou, jakékoliv jiné vylepšování je úplně mimo.

A k tomu větší talíř, aby LPčka ležela celou plochou, jenže to by se zase nevešlo do kufříku, takže nový kufr potřebných rozměrů a v tu chvíli se v celé nahotě projeví nízká váha šasi, takže nové šasi, jenže do něj zase nebude pasovat talíř, motorek a raménko, protože stávající je zoufale krátké, takže úhly na začátku a konci LP záznamu jsou hóóódně daleko od optimálních...V návodu je nejpřínosnější poslední odstavec: Pokyny pro ekologickou likvidaci.Ne nechci tu po vzoru některých místních odborníků radit zahoď to a kup si Caliburn od Continuum Audio Labs, ale tohle vylepšit prostě nejde, to je dáno konstrukcí.

Upravovat, "zlepšovat " takový gramofon je něco podobného jako předělavat Trabanta na Mercedes.

leda tam dát šasi (mini) gramo Sony z roku cca 2 000. Hrál pěkně na minivěži Sony se vstupem Phono, ale musel jsem jednu stranu podložit aby nepřeskakovala tzv jehla. Putoval zpátky a ti ho vrátili jako vadný. Nešlo ani seřídit vyvážení, raménka" Co by jste chtěl za tři tisíce" ale úsměv jim zamrzl když ho nikdo nechtěl

Děkuju za názory,už jsem ho doma rozebral a opravdu na něm není co měnit nebo zlepšovat, omezení konstrukce nejjednoduššího dostupného přehrávacího mechanismu nedávají moc prostor dělat cokoli krom té vestavby BT transmitteru.Interní repráčky stojí za zlámanou grešli ale zvuk posílaný do Bose přes BT je překvapivě dobrý, vzhledem k tomu, že nejsem audiofil ani nemám díkybohu absolutní sluch, na takové to domácí poslouchání je dostačující stroj... hlavně co by člověk nechtěl za pětistovku Při zkoumání různých názorů na tenhle mechanismus jsem se setkal i s názory , že to desky nenávratně poškozuje ale při praktickém testu jednoho z Youtuberů zabývajícím se gramofony se ukázalo, že to nemusí být pravda ani když je jehla několikanásobně přetížená takže se o desky nebojím. Nás domácí archiv beztak neobsahuje niják extra hodnotné kusy.

Je naprosto jednoznačně prokázáno, že přenosky s krystalovou vložkou poškozují desky. Je to zkušenost s mnoha miliony desek. Těch chyb je povícero. Primárně velká síla na hrot, sekundárně mizerné vlastnosti přenosky, která má špatné levné uložení a nemá ani korekci antiskatingu. Tertio safírový hrot se opotřebí a svou špatnou geometrií opět poškozuje drážky.To, co nejvíce trpí, jsou jemné vlnky v drážkách, takže se přijde o výšky.

Než tohle, tak raději ty gramodesky zdigitalizovat a uložit. Protože gramodeska se, i když velmi nepatrně, zato nevratně, poškozuje každým přehrátím, byť na sebekvalitnějším gramofonu. A parametry pro převod na digitální platformu si můžeš nastavit v požitém SW podle toho, jaké nároky na kvalitu zvuku máš a na jak kvalitním systému to budeš přehrávat. (Studiový formát je 192 kHz/24 bit, na 700 MB CD palcku se vejde zhruba 12 - 15 minut záznamu, ale musíš mít k dispozici HW a SW, které umí s tímto formátem pracovat).

Digitalizace je zbytečná, sice to ten gramofon podporuje, ale pro většinu muziky a scének co za něco stojí už jsou k dispozici mnohem lepší a dostupnější zdroje než právě LPdesky u kterých člověk neví co už si prožily.Přehrání vinylu je pro mne spíš o retro pocitu než o očekávání, že kvalitativně strčí do kapsy CD nebo FLAC

Ten "youtuber" musí být skutečný odborník

Neni youtuber jako youtuber :) Ne všichni jsou děti s kamerou co ostatním ukazujou svoje nové hračky.Tady je konkrétní příklad poněkud extrémního přístupu v testování, sice chybí hlubší analýza ale i tuhle hrubou torturu deska zvládna vcelku slušně.https://www.youtube.com/watch A tady trochu vědečtějšího přístupuhttps://www.youtube.com/watchDruhé video doporučuji až do konce.Takže pokud se bavíme o přehrávání desek z druhé ruky bez větší hodnoty, myslím že to je relativně vpořádku. Na Zimmera Morriconeho si nechám pořádná sluchátka a FLAC záznam :)