Lze vést telefonní signál přes síťový kabel?

Zdravím,
existuje nějaká redukce, která by umožnila vést telefonní signál od ADSL splitteru k adsl modemu přes síťová kabel?

Současná konfigurace sítě v domácnosti je následující: Ve sklepě se nachází výstup telefonní linky. Pomocí ADSL spliteeru se dělí na sihnal k pevné lince + signál do (už celkem starého) ADSL routeru D-link, který má 1 sitový a 1 USB výstup (současně nefungují). Z tohoto routeru následně vede síťový kabel přes několik zdí nahoru do obývacího pokoje, kde je propojen s Wifi routerem. Z routeru vede síťová kabel zpět dolů k PC (wifi signál nedosáhne) + zbylá zařízení nahoře se připojují přes wifi.
Ve zdi tedy nyní vedou 2 síťové kabely.

Budoucí konfiguraci plánuji takovou, že bych měl pouze jedno zařízení a to ADSL wifi router, který bude umístěný nahoře. Z toho důvodu bych k němu potřeboval dostat signál od toho ADSL splitteru. Táhnout nahoru telefonní kabel teoreticky jde, ale rád bych využil jednoho ze stávajících dvou síťových kabelů, protože se tam vyhnu komplikovanému tahání (a zřejmě i demontáži části nábytku a kuchynské linky).

Je tedy možné sehnat nějakou redukci, respektive redukce, do kterých bych zapojil konce síťových kabelů? Zkoušel jsem hledat, ale nic kloudného nemůžu v eshopech najít. Jedině snad www.alfacomp.cz ... ale to by znamenalo mít navíc 2x 3metry kabelu + ještě spojky RJ45/RJ45 a navíc si i nejsem zrovna 2x jisty funkčností.

Díky za radu!

Odpovědi na otázku

nakrimpuj na jeden konec konektor RJ11 za 2Kc, pri trose zrucnosti to jde udelat i bez klesti

Dodam ze sraci jen jeden par. Vetsinou modry a to na prostredni vyvody 2 a 3

Ano, to mě taky napadlo, mám i krimplovací kleště.
Takže teoreticky by mi stačilo i nějaké schéma, abych věděl, které drátky kam zapojit.
Pokud by ale byla nějaká redukce za pár korun, bylo by to lepší než štípat zbytečně kabel.

Raději nám napiš, co tam máš zapojeného, jak jsou kabely zakončené. Třeba nebudeš muset dělat nic, jak popisuji níže.

Dodatečně mě napadlo, že tam možná máš už nakrimpované konektory RJ45. Pokud ano, tak nemusíš nic cvikat a nic krimpovat, stačí na každý konec koupit spojku RJ45-RJ45, z jedné strany strčíš ten stávající konektor a z druhé strany telefonní kabel. A všechno bude tak, jak má být.

Ano, protahované kabely už byly hotové, tj. včetně zatavených RJ45.

To řešení se spojkou RJ45/RJ45 zní dobře a stojí za vyzkoušení! Díky za tip! Kdyby to jelo OK, tak je to optimální řešení.

Navíc mám pocit, že řada těch ADSL modelů má na své straně koncovku pro RJ45, takže ta redukce by stačila zřejmě jen u ADSL splitteru ve sklepě.

Super, zkusím a dám případně vědět, pokud by v budoucnu někdo řešil.

Ono to nejenom jde, ale původně to tak bylo zamýšleno - táhnout po jednom kabelu jak síť LAN, tak telefon. Vlastnosti UTP kabelu vysoce překračují úplně všechny požadavky kladené na telefonní kabel. Na telefon se používá modrý pár, který je na středních pinech konektoru RJ45. Máš-li na obou koncích správně zapojené zásuvky, tak prostě do nich strč telefonní kabel s RJ11 a o víc se nemusíš starat, ono to bude správně. Pokud ne, tedy pokud kabel jen tak trčí ze zdi, tak holt nezbude, než tam ty koncovky nakrimpovat, jak už radil kolega nade mnou. Já bych ale i v případě kabelů jenom tak trčících ze zdi (pokud mají dráty a ne licny) volil montáž zásuvek a připojoval se do nich. U licny (lanko) bych to ale nedoporučoval, protože licna v zásuvce nevytváří dlouhodobě stabilní kontakt (i když zpočátku nejsou potíže).

Ty dva sítové kabely protažené zdí byly už hotové, tj. včetně zatavených koncovek RJ45.
Štipnout je a dát místo nich RJ11 je jedna z možných variant, ale raději bych za pár korun sehnal nějakou redukci, pokud tedy vůbec existuje.

Jak píšu výše: na koncovku RJčř nasadit kabelovou spojku RJ45-RJ45 a do druhého konce strčit normální telefonní kabel (s libovolnou koncovkou typu RJ). A bude to chodit, protože tak to bylo myšleno (a proto také na konektoru nejdou barvy pěkně za sebou - to proto, aby prostřední piny, kam se připojuje modrý pár, byly využitelné pro telefon). Bude tě to stát cca 20 Kč

Jde to. Naprosto laicky řečeno, UTP (síťový) kabel je 8 žilový, telefonní pouze 4 žilový. Odštípneš stávající konektory z UTP kabelu a namačkneš http://www.alza.cz/telefonni-konektor-krimpo... ... Dráty zapoj podle telefonního konektoru - na barvách nezáleží když si to děláš pro sebe.

Po UTP kabelu se daji vest i 4 vidoosignaly (CVBS) nejen telefon.

ADSL po Eth. kabelu běhá v pohodě, dokonce i zároveň s 100MBit Eth. komunikací, na ni se používají dva páry (4 vodiče, 1,2,3,6), ADSL použije jeden pár - ten prostřední v RJ45 (vodiče 4,5), s touto situací počítal návrh normy, data + analogový telefon a ADSL nic jiného není.

Propojení ADSL na Eth kabel už popsali jiní, skutečně stačí 1:1 kostka RJ45, i kdyby kabel ze splitteru končil RJ11 (4 piny), tak signál je na prostředním páru a RJ11 v RJ45ce sedne přesně doprostřed, na protější straně totéž.

Kombinované použití kabelu pro Eth.+ADSL : existují RJ45 Y kostky, uvnitř je to propojené 1:1, opět by mělo vše fungovat jen zapojením. Tahám takhle ADSL od splitteru na vstupu do baráku (starý rozvod, celkem dost paraelních vývodů) po jednom kabelu s Eth. komunikací a od vytažení hřebíku co šel skrz kabel funguje všechno dokonale

PS: v případě kombinovaného provozu eth + adsl po jednom kabelu si to zapojení proměř, ať se telefonní signál nedostane na síťovou kartu nebo switch pokud bude některý kabel mimo normu, v telefonním rozvodu může být i 60V...