» Poradna » Windows (a jiné OS)

Lze ještě bezplatně přejít z W7 na W10?

Dobrý večer,funguje ještě bezplatný přechod z Windows 7 na Windows 10? Ať vím, když budu instalovat W10 a zadám tam kód sedmiček, zda-li to bude fungovat.

Odpovědi na otázku

Už jsem to chvilku nezkoušel, ale ještě cca před měsícem to šlo a zatím mi nikdo nehlásil, že to nejde. Zkus a uvidíš. Oficiálně už to ale nejde hodně dlouho.

Přechod by měl být dle všech informací stále možný

a to vycházíš z čeho? Protože nástroj na přechod už ani ke stažení oficiálně není.

Jaký "nástroj na přechod"? Nic takového jsem v životě nepoužil. Vždy stačilo stáhnout nástroj na vytvoření instalačky a normální instalace. Tedy toto:https://go.microsoft.com/fwlink/

Takový nástroj byl opravdu na stránkách microsoft opravdu ke stažení. Od dob co se ale win 10 začal nabízet sám a povolili při přeinstalování použití klíče od 7/8... od tohoto nástroje se upustilo.

Že nástroj byl vím, ale nikdy jsem ho na nic nepotřeboval.

Tak ověřeno, stále to funguje. Čistá instalace W10 > vložení OEM klíče > digitální licence. Takže za poslední 3 roky vůbec žádná změna.

až na to, že to není legální, tak je to OK

Já píšu pouze to, že to jde. O legalitě nebyla řeč. Ale kdyby MS nešlo o to, aby co nejvíce lidí přešlo na W10 (jakkoliv), tak by to technicky znemožnili už dávno. Pro MS je každý, kdo zahodí W7 a přejde na W10, vítaný, protože tam má více šancí, že z nich ještě něco vytáhne (třeba přes nákupy na Store). Z uživatelů W7 už má prd. Takže podle mě (a píšu to od začátku, kdy to fungovalo ještě oficiálně a pro všechny) bude prostě oficiálně tvrdit, že je konec, ale nechá to stále běžet.

nemyslím si, MS přímo uvádí, že to zdarma už není. To, že něco jde na to nemá vliv. I v minulosti šlo běžně dělat něco, co licence nedovolovala...

neopustilo, MS ho stáhl v okamžiku, kdy bezplatný přechod na Win 10 zatrhl definitivně

Jenže W10 lze stáhnout z Microsoft stránek a pak použít k instalaci na počitači se sériovým číslem W7. Pokud jak říkáte, mělo by to fungovat. Zítra vyzkouším.

Sám jsem nedávno tento úkon prováděl ± 10 dní zpět. A to nástroj už také nebyl ke stažení a také dle toho že nevznikla během těchto 10 dní žádná informace o tom že to již nejde.

Včera jsem aktivoval Win10 PRO pomocí OEM štítku Win7 PRO a normálně to prošlo. (Lenovo T430)

Ahoj.Jak jsi to přesně udělal s tou aktivací?Potýkám se s tím že mi Microsoft umožnil přejít z Windows 7 Ultimate, na Windows 10 Pro, ale aktivace nefunguje.W7 mám také OEM od DELL.

V pondeli jsem delal z W7Pro W10Pro.Vymena HDD, ISO z MediaCreationTool. Ano-ano-next-next-ano-ano-next-next...Zadavani serialu preskoceno a "samo" se to aktivovalo.

Proc by nekdo dobrovolne delal takovou pic0vinu?

Z různých důvodů...- Chce vyzkoušet W10 např. kvůli nějaké funkci- Nebo proto, že zrovna potřebuje reinstalaci a W7 končí cca za 1 rok podpora- Například nemá na výběr kvůli SW/HW- W7 už ho nudí- W10 jsou rychlejší s více funkcí a neustále aktualizované...

Téměř všechno, co jsi vyjmenoval, je blbost...

Co je třeba blbost? Že na nový hw dá win 7 fakt je hovado? (často to bez úprav instalačky ani nejde atd. a i tak přijdeš o nějaké fce), nebo to, že by si někdo win 10 chtěl vyzkoušet, nebo to, že win 10 prostě modernější os, nebo to, že třeba ve firmě chceš prostě lepší a bezpečnější os ? atd..Podle mě jen vše co říkáš ty je hate na win 10 a neviděl jsi ho ani z vlaku :)

Chytráku, byli jsme ve firmě donuceni vedením přejít na W10. Takže W10 tu mám asi 60x, takže - máš pravdu, z vlaku jsem je neviděl. Na vlastní oči s nimi bojujeme na všech frontách.

A to třeba, my je máme ve firmě třeba na 200pc, doma je mám všude atd.. tak mě zajímá, co je neřešitelné :)A uplně vidím dalšího zoufalce co na cofeelake cpe win 7.. co takhle používat Win ME, nebo rovnou Win 98 ? :D(omlouvám se za sarkazmus, ale velká část věcí je "rukama".. a to něco málo co s win 10 je fakt oser nestojí ani za řeč)

Jasně, takže průsery, které způsobí aktualizace tisícům uživatelů, to je rukama?

Aktualizace? Ve firmě? Uživatelé? Není to náhodou záležitost administrátorů? A není náhodou povinností adminů nejdříve vyzkoušet funkcionalitu ve W10, odladit a poté "pustit" aktualizace?Nechci nijak obhajovat W10 ani jakýkoliv OS, ale o počítače se v malých firmách stará opravdu kdejakej trouba. Z keců těchto "takyadministrátorů" nejde říct, jaký OS je lepší. Z jejich pohledu je to ten, který jim (a pouze jim) přináší nejméně starostí.

Mícháte dohromady moje dva příspěvky. V jednom píšu, že máme ve firmě W10 a v druhém, že tisíce uživatelů mají problémy po upgradech. Mimochodem - i ve firmě - můžou admini odzkoušet jak chtějí, ale na dvaceti strojích vše OK a na 21. je průser.

Nevim jestli to vis cumacku, ale treba diskove operace ve W10 jsou oproti W7 pomalejsi. Jenom jedna z mnoha veci, ktere jsou tam, mirne receno, naprd.

Ano, pubescentni uhrovity jouda, co hraje hry a jinak nic smysluplneho nedela. Nekdo te tady spravne pojmenoval.

Stejne jako vedle jenom exhibujes svoji blbosti. Z dotazu je zrejme, ze tazatel ma stavajici HW s W7 a premysli na d prechodem na desitky - a ano je to nesmysl.Deistky njesou ani stabilnejsi, ani bezpecnejsi, ani rychlejsi.

Důvody si snad zváží tazatel sám. Ty tu za něj fakt hledat nemusíme. Osobně si umím představit i koupi nového "W10 only" HW a snahu použít starou OEM licenci. Což stále jde (opakuji, technicky, legalitu nechám na právnících, ale i v mých očích to kulhá na obě nohy).

Tazatel se neptá na váš názor na ten přechod, takže váš názor je zcela irelevantní. Neznáte důvod proč chce přejít, může k tomu mít kloudné důvody, třeba u hráčů je to DX12 a když chcete hrát hru která je výhradně DX12 tak si prostě bez W10 nezahrajete a hned je použití W10 nutné.

Legálně ne.

Těma mínusama se to nezlegalizuje Prostě jednou Microsoft prohlásil, že doba bezplatného přechodu ze starších verzí na W10 skončila, a tak taky skončila. I kdyby to technicky šlo, je to již nelegální.

To co MS prohlásil je právně irelevantní, v EULA žádný konečný datum není.

prosím o citaci z eula, která hovoří o upgrade v intencích, jak o něm mluvíš ty:)

V EULA pro Windows 7 hlavně není nic o tom, že někdy v budoucnu půjde z Windows 7 bezplatně přejít na novější systém.

Ale očividně to nikomu nevadí, ani samotnému MS.

Microsoft má zájem na tom, aby co nejvíce lidí mělo aktuální verzi Win10, takže sice dělají bububu, ale fakticky to nezatrhnou, to by byli sami proti sobě.

Ani kdyby mně platili, tak dobrovolně nepřejdu z Win7 na Win10. Až bude nezbytí, potom ano, ale do té doby...