» Poradna » Windows (a jiné OS)

Lubuntu

máte někdo zkušenost s instalací Lubuntu vedle Ubuntu a Windows? Jde o to, že jsem se dostal do kroku typu instalace, kde mám zaškrtnout:Smazat Ubuntu 20.04 lts a přeinstalovatVymazat disk a nainstalovat LubuntuKdyž zaškrtnu první možnost, nedotkne se změna Windows 10 ale jenom pouze ubuntu nebo se smaže celý disk?Předem děkuji za odpovědi.

Odpovědi na otázku

proč vedle Ubuntu? Liší se to akorát grafickým prostředím a to si můžeš vyzkoušet z live usb. Jinak LXQT jde doinstalovat i do Ubuntu a pak si to nějak vybírat při loginu, ale osobně preferuju vyzkoušet z live a instalovat už jen to jedno, co chceš.

no, ale tam mám zaškrtnout Smazat ubuntu a přeinstalovat, no a jestli se po zaškrtnutí tohoto kroku nedotknou změny W10, a bude se načítat Dual Boot, kde bude Lubuntu, a Windows?

Proč se cpeš do něčeho, co nejsi schopen pochopit?! Takže pro "momentálně" pozapomenuté a trolly, jako ty, LXDE je aplikace.

nejdřív nám laskavě sděl, co se vlastně snažíš dosáhnout. Takhle si akorát koleduješ o smazání celého disku a ztrátu dat.

První otázka, co si přeješ vlastně dosáhnout. jiné prostředí v Ubuntu, Odlehčit distribuci nebo ještě něco jiného? Každopádně Ubuntu a Lubuntu se liší jenom grafickým prostředím a lze mít oboje prostředí v jedné instalaci.

... ten disk můžeš rovnou smazat, protože takhle o data stejně přijdeš ... ... na vyzkoušení je třeba Oracle VM VirtualBox na Win10 ...

na vyzkoušení je lepší live usb, protože na slabších strojích získáš nativní přístup k HW a uděláš si představu o tom, jak se systém na daném HW bude chovat. Virtualbox je fajn na provoz a testování na strojích, co mají dost výkonu a min. 8GB RAM.

a preto sa zasadne nerobi dualboot ale kupi sa iny HDD/SSD na bazare za 4 koruny a instaluje sa s vytiahnutym "windows diskom" iba a len linux.

Hehehe, no pravda. Akorát, že třeba u OpenSUSE, ten jejich bootloader neskenuje disky při každém startu, takže když jsem tohle udělal, byl jsem dost překvapenej, že tam je jen OpenSUSE a ne Windows...

Což je blábol, protože kam si zavaděč nainstaluješ, tam ho máš.

Zvol Smazat Ubuntu a přeinstalovat. Windows by se to nemělo dotknout. Druhá možnost smaže i windows a nainstaluje pouze Lubuntu.

$ sudo apt install lxqt sddm

Tak toto je přesně příklad toho, jak rada pro začátečníka nemá vypadat. To cos poradil, dáva smysl tobě a mně, avšak začátečníkovi nikoliv. Navíc Ubuntu se od Lubuntu neliší pouze použitým DE ale i skladbou programú a celkového sladění. Není moc dobrý nápad do balíku programú postaveného na základě GTK (Gnome), nainstalovat LXQT na základě QT.

tohle "předělávání" podle mne není dobrý nápad. Sám totiž vím, že když chci z Lubuntu třeba "udělat" Kubuntu, tak bohužel nejlepší je to prostě přeinstalovat, protože instalací druhého prostředí a odinstalací prvního strávím víc času a výsledek nebude možná tak dobrý, jako při čisté přeinstalaci.A pro začátečníka to platí tuplem.

To radši metabalík lubuntu-desktop

Ještě s tím $ to tam hoď, ať mu to hodí error, až to tam nakopíruje

Nejlepší je zvolit "něco jiného" a ručně si zvolit co chceš... otevře se ti správce disků a oddílů. Např. můžeš odstranit oddíl s Ubuntu, vytvořit nový pro Lubuntu (nebo jen přeformátovat). Pokud chceš smazat vše, tak odstranit všechny oddíly a vytvořit nové. Případně zmenšit existující oddíly, vytvořit nový pro Lubuntu a mít multiboot Windows, Ubuntu i Lubuntu. Systémů můžeš mít kolik chceš, máš-li dost velký disk.Než se ale do něčeho pustíš, zálohuj si důležitá data (i z těch Windows).