» Poradna » Windows (a jiné OS)

Lubuntu- vytvoření swapu

Zdravím,instaloval jsem Lubuntu 19.04 a chtěl jsem vytvořit swap. Dal jsem tedy ruční nastavení u vytváření oddílů disku, smazal jsem kus disku ,na který jsem to chtěl instalovat a vytvořil jednu menší část u které jsem vybral v nabídce "swap". Zbytek jsem dal jako /. A pokračoval v instalaci.Avšak po dokončení instalace, jsem zadal do konzole "swapon" a nic.Když jsem zkusil "htop" tak u 'swp' bylo napsáno ok/ok.Když dám "cat /etc/fstab" tak to co mi vyjede odpovídá stavu před reinstalací kdy tam swap nebyl.Dělám něco špatně? Jak mám ten swap tedy vytvořit?Díky

Odpovědi na otázku

a potřebuješ ten swap? Co máš za hardware?Můžu se ti mrknout na jiný komp, kde mám Lubuntu jak je to tam - dělal jsem čistou instalaci na prázdný disk.

procesor: AMD Athlon(tm) X2 dual-core QL-62 -2x 2000MHz4Gb RAM1GB grafika 0.5Tb hdd

Samostatny oddil pro swap je zbytecny, uprednostnuji soubor.-----fallocate --length 512M /var/swapchown root:root /var/swapchmod 0600 /var/swapmkswap /var/swapswapon /var/swapecho "/var/swap none swap" >> /etc/fstab-----kontrola prikazem: free --human

Díky, jen teda když tam dám: echo "/var/swap none swap" >> /etc/fstab tam mi z toho vypadne:bash: /etc/fstab: Permission deniedneíte s tím? Díky

sudo to zpravi

Koho sudo zpraví ?

Sudo jsem zkoušel, nespravilo

Vime - nemas prava menit systemove soubory (coz je dobre) - to pravo ma uzivatel "root". Prepni se na roota (treba prikazem "sudo bash" nebo "sudo su -") a pak to pujde. Nezapomen potom ucet "root" opustit (treba prikazem "exit")

Jo, teď to fungujemockrát díky

Oddíly pro swap už několik let zejména s:- nástupem 64bit systémů, umožněna adresace velkých RAM- s příchodem SSD diskůse přestaly užívat.Na SSD disku se vytváří swapfile třeba hned na /.No, ale stále jsou bijci za samostatný oddíl.

No, ani jedno z toho tady tazatel nemá

1. Swap je zbytečný.2. Když už swap, má to být swapovací soubor, ne swapovací oddíl. Nemá smysl disk zbytečně předem dělit na swap a zbytek.

1. swap nie je zbytocny , aj ked mas 1tb pamate tak swap ma zmysel2. s performance pohladu to zmysel ma a ze dost velky (aj ked si na flash )

Pro tazatele swap jako oddil zbytecny je. Nema 1TB pamate a ani z "performance' pohledu to pro nej nema benefity. Nejsi na root.cz :)

Swap je zbytečný. Basta. Swapuje se i bez swapu, když je třeba (mmap, binárky, knihovny).

1. Ne. Bez swapu nejde hibernace...

To není pravda. Se swapovacím souborem jde hibernace stejně dobře jako s (lépe než s) swapovacím oddílem.Hibernace je nesmysl. Notebook uspaný do RAM dnes vydrží měsíc. Proč bych se obtěžoval s hibernací? Trvá mnohem déle a nemá žádné výhody. Ještě s sebou nese spoustu rizik kolem konzistentnosti filesystému, když se cokoliv zvrtne.