» Poradna » Programy

Lissajusove obrazce

Dobrý deň,
potreboval by som poradiť vo veci kontroly fázového posuvu dvoch striedavých napätí. Servisný úkon (pri nastavení kazaťáka) požaduje súbeh fáz na výstupe. Priebeh sa sleduje na dvojkanálovom osciloskope. V prípade, že posuv fáz je 0 st. na obrazovke má byť úsečka sklonená o 45 st., prebiehajúca z pravého horného rohu do ľavého dolného rohu. Pri kontrole samotného osciloskopu pripojením na nf generátor som zistil, že môj osciloskop totožný signál privedený na vstup V a H znázorňuje ako pri posune fázy o 180 st., na obrazovke je úsečka prebiehajúca z ľavého horného rohu do pravého dolného rohu. Mohol by niekto poradiť?

Odpovědi na otázku

Není u toho osciloskopu možnost přehození fáze jednoho u kanálů? Matně si vybavuji, že jsem něco takového používal, když jsem chtěl porovnat průběhy signálů na obou kanálech, že jsem něco nastavil, aby se zobrazil rozdíl signálů.

Nemám tam taký prepínač.

Co chces konkretne nastavit? Osciloskop ma dost velku chybu merania, pokial teda nemas k dispozicii nejaky profesionalnejsi, ktoreho cena zacina na 50tis korun.

Nastavuje sa fázová zhoda signálu na LINE OUT pri snímaní z pásu s frekvenciou 10 kHz. Je to doplňujúce (spresnené) nastavenie kolmosti štrbiny snímacej hlavy. Meranie je to jednoduché (ide iba o tvar obrazca), len ma mýli ten rozpor v zobrazení u mňa a v servisnej príručke. Tak sa zdá, že pri súčasnej kontrole pomocou slúchadiel by sa to malo nastaviť podľa osciloskopu tak ako to ukazuje pre fázový rozdiel 0 st.

Pravdepodobne nastavujes kolmost hlav ak sa nemylim. Tato metoda akou si sa rozhodol to urobit je funkcna, akurat ju uz nikto dobrych 20 rokov nepouziva prave z dovodu, ze kolmost sa neda presne nastavit pomocou osciloskopu. Je to len doplnkova metoda, resp.rychla nahladova metoda. Pred 20 a viac rokmi bola pouzivana dost casto aj v servisoch.
Presnejsie sa to nastavuje pomocou spektralneho analyzeru. V dnesnych dobach vypoctovej techniky myslim nieje vobec ziadny problem sa s niecim takym stretnut. V dobach minulych mali tento merak zvycajne len v TV/Rozhlase kde pomocou neho skutocne aj kolmost hlav nastavovali okrem inych merani paskovej drahy.
Podobne meranie fazoveho uhlu by malo vyznam merat ak by si mal jednotlive strbiny v mgf.hlave, ktore by sa dali voci sebe naklanat. Pri konstrukcii hlavy, ktorej hlavy su vyrobene napevno a maju uz z vyroby urcitu toleranciu naklonu voci sebe je fazove meranie nie zrovna nejalepsou metodou.

Je to tak. Len mi nejde do hlavy, že ten môj osciloskop ukazuje opačný sklon obrazca pri str. napätí, ktoré nemá fázovú odchýlku (totožný signál na V a H).

Okrem toho co doporucuje AD moze mat na chybny vysledok aj mgf.pas pomocou ktoreho sa to snazis nastavit. Zavisi ci pouzivas meraci pas, alebo len nejaky pomocny, ktory bol nahrany na inom type mgf. s inym sklonom jednotlivych strbin. Oni tie strbiny (aj cela hlava) na inom mgf.mozu byt vychylene aj v opacnom uhle.

Pás je celostopý.

Ano, to je ten spravny pas. Tak to vyzera, ze sa v problematike celkom aj dost slusne orientujes. Nerobis nahodou v servise?

Nerobím v servise. Len som dlho zháňal jeden kazeťák (Sony TC-204SD) a kým som ho zohnal, tak som kúpil 16 iných a chcel by som aby boli v slušnom stave.

V minulosti som to striedal podobne. Obcas som mal doma zaujimave kusky ako napr. JVC DD-99, AKAI GX-R 99, AIWA AD-F 770 a pod. Nastavovat som to chodil do rozhlasu, preto viem ako to tam vyzeralo u technikov.

Na Lissajusovi obrazce staci jednokanalovy (jednopaprskovy) osciloskop.
Druhy signal se pousti misto casove zakladny do vstupu X.
Kolmost hlavy se tusim nastavuje na maximalni vychylku miliVoltmetru.

Áno, stačí jednokanál, to som si uvedomil až teraz, aj ja mám jenokanál. Treba nastaviť max. výchylku milivoltmetra a súčasne na osciloskope nastaviť fázový posuv na 0 st.

Overit polaritu vychylovani muzes baterii, treba tuzkovou, Pripojenim + na H vstup posune doprava, na V vstup nahoru, pak musi byt zobrazeni stridaku spravne jak jsi uvedl - cara z leva dole napravo nahoru. Pokud se stridak zobrazi jinak, muze to byt fazovym posuvem nektereho zesilovace osciloskopu (mala sirka pasma).

Pri pripojení na H sa obraz posunie doprava, ale pri pripojení na V sa posunie dole. Takže predsa tam niečo je. Dík.