» Poradna » Windows (a jiné OS)

Linux Ubuntu a oprávnění k souborům

Mám nainstalovaný Linux Ubuntu a nejde mi změnit oprávnění k souborům - nejde přejmenovávat soubory ani přesouvat. Ve vlastnostech souboru to nabízí různé volby ale ve finále se nic nezmění. Dále problém s otvíráním souborů s příp.pps - některé se otvírají normálně a některé prostě nejdou otevřít. Nejsem žádný IT specialista jen běžný uživatel.

Odpovědi na otázku

A ty soubory máš kde?PPS se ti otvírají v LibreOffice Impress? Co hlásí za chybu ty, co nejdou?

Soubory otvírám z došlé pošty, otvírají se v LibreOffice Impress, ty co se neotevřou žádnou chybu nehlásí , prostě se neděje nic.

a když je z pošty uložíš a otevřeš ze složky, co pak?

"...Soubory otvírám z došlé pošty..." V jakém poštovním klientu?

také záleží jakým účtem jste přihlášen ...co nelze na běžný účet, může jít přes root nebo sudo apod. ...

I běžný uživatel by měl tušit něco o účtech a právech (mělo by se to učit už na ZDŠ), má to zvládat i MS Windows řady NT. Ve vlastnostech souboru je základní informace komu ten soubor patří a jaká k němu má práva.Ta distribuce se asi sama nenainstalovala a nenastavila ==> povolat administrátora.

jj, přijde mi to, jakoby někdo natahoval zpátky zálohu dat uživatele po instalaci distra a udělal to pod rootem, přičemž zapomněl na to, že uživatel s tím pak bude mít problém... Už se mi taky stalo, přes roota jsem si tehdy "předal" vlastnictví souborů, nicméně chápu, že běžný uživatel si s tím neporadí...

Jak to teď vypadá, tak v tajném webovém prohlížeči obsluhuje e-mailový účet a nemá správné asociace k daným souborům. I když by to normální člověk asi nejdříve uložil, pokud by rovnou nepoužil normálního poštovního klienta.

Nefunguje to všude nebo jen na konkrétním disku ? Disky formátu NTFS můžou být Windowsem uzamknutý na read-only. To se pak odemyká pomocí příkazu na kontrolu stavu disku.