» Poradna » Notebooky

Linux pro netbook Asus Eee 1201ha ?

Ahoj. Prosila bych o radu. Mám starý netbook Asus Eee 1201ha a na něm nepoužitelné win 7. Ráda bych tam nějakou distribuci Linuxu,kde bych rozchodila Internet a hlavně Skype. Je to realizovatelné ? Děkuji předem za pomoc.Lenka

Odpovědi na otázku

Nic jednoduššího, než to zkusit ... stáhni nějaký LinuxLive na USB Fleš, nabootuj a vyzkoušej.https://www.linux-mint-czech.cz/ke-stazeni/

PS: na USB Fleš se to .iso dá pomocí program Rufus:https://rufus.akeo.ie/

Mám na stejném Mint XFCE, jen jsem přidal víc RAM.

Děkuji za odpovědi ? Nebude problém s ovladači ? Samozřejmě vyzkouším během víkendu. Moc si vážím Vaší pomoci.

Probém s instalací a nastavením nebyl, no mohl by být se Skypem z jejich webu. Řešil jsem to instalací programu Franz - má v sobě spoustu komunikátorů i Skype - a problémy nemá.

Na Amilo mini s RAM 1GB RAM, mám roky Lubuntu...

Na Amilo mini mám roky Lubuntu

Na podobném EEE používám 32bit Lubuntu 16.04. Mám to na SSD z číny a mám RAM 2GB. Lubuntu na tom běhá hezky svižně, na tenhle HW to bohatě stačí. Problémy s ovladačema nejsou, lze doinstalovat podporu pro exFAT, pokud používáš. Linux Mint nebo Xubuntu je znatelně náročnější. Nezkoušel jsem Debian, ale myslím, že bude taky šlapat velice dobře.Ale internet je utrpení. Nejrychlejší prohlížeč je na tom QupZilla, a to díky tomu, že je dost očesaný a běžně nespouští videa. Chromium startuje o poznáné několikanásobně pomaleji a Firefox je ještě horší. Prostě tyhle mašinky už nároky dnešního internetu nejsou schopny dobře zvládat.Se Skype neporadím, nepoužívám.

Starý Skype pro Linux Microsoft zařezává a nový nepojede, protože to Eee (alespoň podle toho co vidím) nemá 64 bit CPU. Takže Skype maximálně webový.

Ale ten starý se dá pořád sehnat.

Jistě že se dá sehnat. A k čemu ti asi tak bude, když se nepřipojí? :)

"A k čemu ti asi tak bude, když se nepřipojí?"Takže mam halucinace, když s kamarádem volam přes skype ve verzi 4.3? Asi bych měl něco udělat s tou trávou...

Děkuji. Hlavní je internet a skype. Tak nakonec bude asi potřeba jiný počítač

Není nic jednoduššího, než dát instalačku Lubuntu na SD kartu nebo flešku, nabootovat z toho a zkoušet, jak se to chová.

Na internet jsou ty netbooky už opravdu bída. Procesory co se do nich dávaly byly pomalé už tehdy a paměťí dnes nestačí určitě.

pokud to má víc jak 1GB RAM, tak to celkem ujde. Takový netbook pak může sloužit jako levný notes na dovolenou na třídění a zálohu fotek a videí (spolu s externím diskem) + na občasné vyřízení emailu, vyhledání info o místě, počasí apod. A když ho pak člověk někde zničí, tak to tolik nemrzí.

vyskusaj -- http://www.slitaz.org/en/ , http://www.slitaz.org/en/about/podporuje slabsie systemi dokonca aj 486stiahni -- http://mirror1.slitaz.org/iso/rolling/slitaz-rollin... alebo slitaz-rolling-core64.isopodporovana cestina, treba doinstalovat - system lang.spravca balikov - je tam aj skype, firefox apod.

LubuntuXubuntuManjaro/Arch/Antergos/...

Arch dropnul 32 bit podporu. Ale je to úplně jedno, tazatelka chce Skype a Skype tam nedostane. Na web je ten netbook taky moc pomalý. Možná by se to dalo hodit na noční stolek jako fotorámeček a high-tech budík, ale pro její potřebu nestačí.

Muzes zkusit treba i Android...

na starším netbooku provozuju 32bit Lubuntu. Skype je pruda - poté, co MS zařízl tu klasickou verzi, tak mají akorát ten nový hnus běžící na jádru Chrome, či co...