» Poradna » Windows (a jiné OS)

Linux Mint ve Virtualboxu

Ahoj. Ve Virtualboxu 6.1 na Win10-21H1 mám Linux Mint Cinnamon 20.2 Uma a hlásí error nedostatek místa.Zde nastavení: https://ctrlv.cz/vStcZde error: https://ctrlv.cz/x5biDle doporučení zde: https://www.faqforge.com/linux/unable-to-open-x-di... Způsobil si sám. Původně měl nastaveno jen 30 GB. Provedl jsem upgrade a po restartu Mint už nenajel. Zvedl jsem u Virtualboxu až na 100 GB, ale stejně nejde.Prosím o pomoc.

Odpovědi na otázku

Nevim proc preinstalovavas cinnamon. To "reseni", ktere sis nasel je asi na nejaky uplne jiny problem. Tobe proste pri upgradu doslo misto na disku a neco se podelalo. Ted mas sice zvetseny virtualni disk, ale partition toho Mintu zustala stejna. Zvetsit partition z prikazovy radky by melo jit pomoci tohohle navodu: https://codesilence.wordpress.com/2013/03/14/live-resizing-... Jednodussi ale bude v tom virtualnim stroji nastartovat live CD a naklikat to v gparted.Pro priste je lepsi ve virtualboxu pouzit dynamicky disk, kteremu muzes nastavit klidne TB, ale realna velikost se bude zvetsovat podle potreby.

Díky za rychlou odpověď, ale ten postup opravy je pro mě jako Win BFU moc složitý.Nešlo by změnit jen TYP virtuálního disku? Zde: https://ctrlv.cz/kYbt ???Po zadání " cinnamon --replace " jsem měl chybu: " Unable to open X display. ".Náhodou jsem našel návod na přehrání celého desktopu, prý by mělo uživatelské nastavení zůstat nezměněno. Ale Linux neví, že má místa už hodně. ???Není jednodušší návod?

V tom případě neprovozuj linux. Všechny složitější věci se v linuxu dělají jen přez příkazový řádek, gui klikátka buď nejsou, nebo fungují jen ve specifické situaci.

jj, já vím, já vím ... někde jsem to slyšel ... Proto už od r. 1999 používám Windows.Linux po delší době jen zkouším. Proto taky VirtualBox.Zajímavé je, že jako linuxák od toho systému ostatní odrazuješ. Takhle to 1% Linux nikdy nepřekročí.A Creative /zvukovky Sound Blaster/ pro něj ani nedělá ovladače. Například.Od dob DOSu jsem si na příkazy už nějak odvykl.Systém by dle mě měl mít tzv. intuitivní ovládání. Zdar Max.

Creative a ovladace, to je VELMI smutny pribeh i na Win. Netreba do toho tahat tucnaky. :o))))))

Tak to jsi mně dostal. To, že podle návodů co najdu googlem občas něco v konzoli nastavím nebo opravím (a firma to vyfakturuje) ze mně linuxáka nedělá

jj, že jsi radši přešel na Windows 10 jsem si všiml hned po odeslání ...

Mýlíš se, ale nemá smysl to rozmazávat, o tom dotaz nebyl.

jediné, co mne napadá, zda by se nedal dočasně ve Virtualboxu vyrobit jiný stroj, do něj připojit virtuální disk toho Mintu, ale nabootnout z ISO Gparted Live a v něm v grafickém klikátku Gparted ten oddíl zvětšit. Ale nikdy jsem to nezkoušel, já to vždycky udělal příkazem z konzole.

Linux nema mista hodne, protoze jsi mu zvetsil disk, ale ne partition. Prikoupil jsi pozemek, ale uz jsi nerozsiril plot. Co ti pise cinnamon replace neres, musis dojet ten upgrade a na to musis nejdriv ziskat vic mista. Nejjednodussi bude ten gparted z live CD. Nebo se pokus nejake misto uvolnit. Treba vymazat apt cache pomoci sudo apt-get clean, nebo smazat neco nepotrebneho.

Díky za odpověď.Protože jsem v tom Mintu neměl žádná data, tak jsem ho smazal, stáhl nové ISO a vytvořil znova a bylo to OK až po nové aktualizace stažené přímo v Mintu. Po restartu toto: https://ctrlv.cz/oige . Zamykací plocha však tapeta už je.Jedná se o nějakou chybu buď u VirtualBoxu a nebo i Mintu. Akcelerace grafiky?Takže to není náhoda. Všechno je nejnovější. A místem to teď už rozhodně není.Dříve docílil taky, ale myslel jsem, že je to místem. Ale není.Nevíte někdo, co by to mohlo dělat?

co za chybu? To v červeném rámečku? Tam máš přece napsané, v čem je problém.

Za predpokladu, ze mint bezi na sda ktery obsahuje jeden oddil, by se dal pouzit tenhle skript:#!/bin/bashecho "dnp1avw" | fdisk /dev/sdapo restartu pak staci zadat: resize2fs -f /dev/sda1Jinac hned v prvnim prispevku byl zmineny gparted, v nem to jde zvetsit levou zadni.https://gparted.org/

Keď nič tu uvedeného fungovať nebude, tak pre BFU je najjednoduchšie to reinštalovať keď už vieš, že treba väčší oddiel disku.

Mas tam neco důležitého? Pokud ne, smazej Bělou virtuální masinu a udělej znova. Ale ne s pevným diskem pevnou kapacitou. Ale podle potreby