» Poradna » Windows (a jiné OS)

Linux Mint nefunguje - černá obrazovka při startu

Dobrý den, když spustím Linux Mint, tak ve většině případů se spustí bez problémů, ale občas se objeví jen černá obrazovka (někdy je v levém horním rohu krátká bílá čárka). A teď se to stalo dvakrát po sobě. Poradíte mi prosím?

Odpovědi na otázku

Ano. Je to rozbitý.

Zkoušel jsi otevírat bios?

Je systém aktualizovaný?Nehrabal ses v systému?

Zkus zmáčknout ESC, některý distribuce zakrejvaj výstup bootovani nějakým obrázkem a tím bys to měl odkrýt. Třeba se zrovna načetl blbě a šprajcuje to.

Máte nVidia grafickou kartu? Pokud ano zkuste odinstalovat proprietární ovladač. nVidia má svůj closed source ovladač a tak 90% grafických glitchů v Linuxu je způsobeno právě jím.Driver Manager -> zvolit "Nouveau" driver místo "nvidia-XXX" driveruPokud nemáte nVidii, zkuste nabootovat se starší verzí Kernelu. Je možné že se v poslední době Kernel updatovatoval a váš HW s tím má problém. Naštěstí předchozí verze Kernelu zůstávají nainstalované a lze mezi mimi volit při bootování.Při bootování mačkat ESC -> objeví se menu -> zvolit Advanced options for Linux Mint -> objeví se seznam nainstalovaných Kernelů (úplně nahoře bude váš aktuální) -> vyberte o verzi starší a zkuste jestli problém zmizel... Zvolený Kernel bude použitý jen pro ten aktuální boot, ale pokud pokud bude bez problémů, můžete problematický Kernel odinstalovat a zůstat za tom bezproblémovém.

Kernel jsem aktualizoval včera. K již zmíněnému problému došlo včera ještě před aktualizací kernelu a pak dnes.

Nedělá to po nějaké aktualizaci? Nějaké informace by mohly být v souborech logu /var/log/ (pokud tam jsou i u systemd - nemám jej) a jestli víš čas kdy to nešlo. Občas se mi stane něco podobného, ale je to vždy po nějaké aktualizaci a do pár dní se to novou aktualizací opraví, takže konkrétně ti neporadím.

Tam určitě bude systemd a journald... Takže prolézt pomocí journalctl. Dá se tam filtrovat i podle jednotlivých rebootu, což by mohlo pomoct.