» Poradna » Windows (a jiné OS)

Linux Mint nainstalovány - po restartu nebootuje, pouze win 10

Ahoj, hledal jsem na různých forech a nic jsem nenašel. Mám win 10 a nainstaloval jsem Linux Mint. Při instalaci jsem zvolil nainstalovat vedle windows. Vše proběhlo, ale po restartování naběhnou rovnou win 10 a Mint jak kdyby při boot vůbec nerozeznal, že tam je. Přitom při spuštění GParted(v instalaci Mint), vidím oddíl Linux Mint 32GB a 7GB pro swap. Secure Boot mám vypnuté a nastavné jen UEFI boot. I když použiji Legacy tak nic. Nevíte někdo co s tím prosím?

Odpovědi na otázku

Bud nainstalovat grub a pridat tam windows, nebo si pohrat s bcedit a pridat tam linux.

zkoušel jsem easyBCD, ale tam mi nešel žádný Linux přidat a při spuštění to psalo, že kvůli UEFI nepůjdou nějaké akce provést

V tom pripade je problem UEFI a v napovede easyBCD mas navod, jak to vyresit: https://neosmart.net/wiki/easybcd/uefi/

díky, vyzkouším to :)

Prvni dva body to nevyresily a nez zkusim ten posledni, tak me jeste napadlo, jestli by to neslo pomoci boot-repair?

nebo jeste jedna moznost, ze bych ty dva oddily kde je linux minit a swap formatoval a udelal si samostatny oddil a tam si to nainstaloval samostatne, ze bych dal 30GB pro root a treba 4GB pro swap, slo by to? a mam jeste neco alokovat pro home?

jen si jeste rikam, ze ani v biosu nevidim linux ani windows boot manager, coz je divny ne?

Ak nemáš GPT disk, v Puppy je grub4dos. Nájde všetky zavádzače a ak zaškrtneš "1 page menu", budeš mať všetky OS v 1 menu

a mint je nainstalovany UEFI alebo zvlast na mbr?

je nainstalovany UEFI, nebo měl by být .. dal jsem při instalaci nainstalovat vedle windows, což teda předpokládám, že by tak mělo být

Zkus buď při spuštění F8 nebo z Windows: Obnovení, Spuštění s upřesněným nastavením a pak se proklikat ke "Spuštění z jiného zařízení". Pokud to ten Linux neuvidí, tak asi znova instalovat.Řekl bych, že (obzvlášť pro začátečníka) je nejlepší Linux nainstalovat na samostatný disk (třeba i USB fleš) při VYPNUTÝCH ostatních discích. A bootovat buď přes UEFI/BIOS nebo přes to F8 atd. Jde to i s UEFI a Secure Boot (alespoň Mint), nic netřeba vypínat. A nezasáhne to do boot Windows.

no jediny co me ted napada je to nainstalovat na samostatny oddil, s tim, ze si dam treba 30 GB pro /(root) a 4 GB pro swap. Jen nevim, co vse formatovat z te predchozi instalace, jestli se nenainstaloval i zavadec grub do efi oddilu, kdyz jsem dal instalovat vedle windows ... asi jsem to tak mel udelat hned na vlastni oddil a byl klid

Na "vlastním oddílu" to musí být v každém případě ... neumím si představit, žes to nainstalovat do oddílu s Windows Vypadá to na komplet přeinstalaci, udělej to podle předchozího návodu. Jinak, instalace "vedle Windows" znamená "do samostatného oddílu", jen je společný zavaděč.

jo vsak to tak je, ze je to na samostatnem oddilu a yavadec bz mel bzt v efi oddilu, ale win ho nejak nevidi nebo nevim a taky divny, ze v biosu nemam na vyber mezi linux zavadecem a windows boot manager asi to zitra preinstaluju, jen jestli nebude vadit ze v tom efi zustane zavadec Mintu? coz se pri instalaci tam urcite musel vytvorit

Pokud máš "image" neboli zálohu disku, stačí obnovit oddíl EFI ("systémový oddíl"). Pokud ne, možná jde boot opravit z instalačky nebo přímo z Windows: Obnovení, Vyřešit problémy, Oprava boot nebo tak nějak.V každém případě nešachuj s UEFI boot / legacy boot a vypínáním Secure Boot. Udělej to pod UEFI a se Secure Boot zapnutým.Oddíl s Windows ("bootovací oddíl") by snad neměl být nijak postižen.A zkus to hodit na USB fleš (32 GB bohatě stačí), jak jsem psal, při vypnutých discích. Až tomu budeš rozumět, uděláš si to podle potřeb.Jo, taky to jde hodit do virtuálu. Nejjednodušší když máš W10Pro, tam je "server" Hyper-V a je to snadné a intuitivní.

Ještě, možná zkus Mint, pokud to neznáš: https://www.linux-mint-czech.cz/ke-stazeni/Instaluje se pod UEFI a se Secure Boot a má pěkné GUI.

Ještě je možné, že máš ve Windows aktivní "Fast boot" nebo jak se to jmenuje (asi "rychlé spouštění"), to musí být vypnuté (a v UEFI cosi obdobné také).

Instalace pod UEFI se od instalace pod MBR liší. https://help.ubuntu.com/community/UEFIhttp://askubuntu.com/questions/221835/installi... Při instalaci vždy zvol místo "vedle windows" "vlastní" a oddíly si vytvořit ručně. Ano, mít oddíl /home je užitečné. Až to prostuduješ, bude ti to jasné. Snad....

Díky, kouknu na to :)

Tak jsem vše nastavil ručně:swap 4GB / 14GB/home 50GBa výsledek je stejný. Opět po restartu se načtou win a linux se nenabídnou, ale nainstalovány jsou.

Nedělej to "ručně", asi máš špatně "mount point" pro ten boot. Pokud ti nevadí, že se to "nasadí" do stávajícího EFI oddílu atd., instaluj "automaticky" pod UEFI se Secure Boot. Máš instalačku - Live CD správně pro UEFI a 64 bitů?

poprvy jsem dal nainstalovat vedle windows a nic ted jsem to udelal rucne a nic ... pri obou jsem mel secure boot disable, ale to podle me nema vliv a mam ten zavadec nainstalovat do oddilu efi? to se snad instaluje samo vzdycky, kdyz to mam pod UEFI a na tom stejnym disku jako windows? a zase kdybych to tam nastavil primo, tak mam strach aby mi to neco neudelalo se zavadecem windows

Děláš chybu v umístění zavaděče. Zavaděč musí být nainstalovaný do EFS oddílu. Musí se to zvolit ručně při instalaci. V článcích výše to máš podrobně popsané....Dokud tohle neuděláš správně, nikdy ti to nenabootuje.

Po instalaci můžeš rovněž nabootovat https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/kterým bootování opravíš automaticky (klikni na Recommended repair).

aha ja myslel, ze se to tam nainstaluje ... a neponici to nejak zavadec windows? zalohu si udelam urcite pro jistotu, ale jen abych vedel

Do win zavaděče to pochopitelně z principu dualbootu zasáhne, ale není ho problém (v případě potřeby) opravit, to je to nejmenší..

a kdyz si pro jistotu vytvorim bitovou kopii na HDD, který mám místo mechaniky? System mam na SSD, který mam SATA misto puvodniho HDD

ale to je jedno, lebo zavázdací sektor určený pre multiboot OS sa vždy nachádza iba na jednom z diskov alebo logických oddielov - tzv.aktívny a primárny oddiel. Oprav si zavádzač týmto xindlom::: http://neosmart.net/EasyBCD/

Nemělo by, většinou je to přesně naopak. Instalátor Windows spolehlivě likviduje zavaděč Linuxu. Ale přinejhorším to jde celkem snadno opravit :)

Ok takže to přeinstalovat a při nové instalaci nastavit zavaděč přímo do oddílu efi? že v žádnym návodu to tak nikdo nedělal ... nebo to vyresit pres boot-repair?

Ale dělal :) http://www.everydaylinuxuser.com/2016/04/how-to-install-li... Tyhle "běžné uživatelské" distribuce instalaci Windows zpravidla rozpoznají a zachovají zavaděč i pro ni. Sice nemohu zaručit že to bude v pohodě se 100% jistotou, ale pokud si (pro nejhorší případ) najdeš i návod na opravu zavaděče Windows a připravíš se i na to, nic ti nehrozí. (naposledy když jsem to potřebovala, stačilo instalační médium Windows a pár řádek v příkazové řádce, nic složitého)

Ok udělám to jak píšeš, přesně podle toho návodu, já předtím zvolil pro zavaděč jen dev/sda, takže to přeinstaluji, ale ještě předtím si udělám zálohu systému na externí disk, díky

dev/sda pro zavaděč se volí u klasického biosu a disku mbr.Ty musíš zavaděč instalovat do EFS oddílu (který už tam máš vytvořený od instalace win.)

VYŘEŠENO přeinstalací a nastavením zavaděče do efi oddílu. Ale to ještě nebylo vše musel jsem v biosu zakázat boot order lock, až pak se mi samozřejmně zobrazil ubuntu i win zavaděč a vše už funguje, díky všem :).