» Poradna » Windows (a jiné OS)

Linux Mint a režim spánku

Nazdar lidi, jak mám nastavit Mint aby se uspal až po stažení např. filmu z internetu? Používám Firefox a stažení se vždy přeruší, protože OS se uspí. Jasně že můžu nastavit delší čas než se OS přepne do režimu spánku, ale pak bych to musel zase přenastavit, ale to bych spíš zapomněl a až bych šel do práce, zbytečně by pak jel třeba 2 hodiny (teď mám 30 minut - málokdy uspávám PC manuálně).Ve Windowsech to fungovalo bez problému.Nevíte kde to nastavit nebo někde upravit?Díky

Odpovědi na otázku

To bych si netroufal tvrdit, že Windows samy o sobě vyčkají s aktivací spánku, dokud se ti něco nestáhne. Naopak bych tvrdil, že to je blbost. Windows reagují na vstupy ovládání (klávesnice nebo myš), ne že se někde něco stahuje. Jedině že bys měl na stahování nějaký zvlášť program, který by dokázal spánek po dobu stahování blokovat.

Winy už dlouho na takové věci nepoužívám (teď jen jako sekundární OS na hry), takže se můžu mýlit, ale nějak si nepamatuju že bych tam měl takový problém.

Je možné, že jsi používal nějaký program, který tu funkci blokování spánku do dokončení stahování má. Ale Windows v základu s běžnými prohlížeči to určitě neumí, taky ti v klidu usne.

Použijte některou z dostupných rozšíření pro Firefox, která dokážou zabránit uspání počítače během stahování. Například rozšíření "Prevent Sleep" nebo "Prevent Sleep While Downloading".

Bohužel, doplněk tam žádný ani podobný není.

Hele, jen takový nápad, co zkusit třeba nějakého správce stahování (download manager)? Třeba takový uGet: https://sourceforge.net/projects/urlget/Ten by možná PC udržel vzhůru během stahování.Ovšem nemám v tomhle směru žádné zkušenosti, jak píšu je to jen takový nápad. Ale za vyzkoušení nic nedáš. Případně se ještě můžeš zkusit zeptat ve fóru LinuxMintu: https://forum.linux-mint-czech.cz/

V životě jsem nezažil, že by bez ohledu na OS nebo browser bylo stahování blokované uspávání. Ale mám dojem, že download manažery mívají funkci po stažení např. vypnout nebo uspat PC - ale to dělá ten program.Aktuálně jsem koukl v Kubuntu na stahovací appku KGet a ten tuhle možnost v nastavení má.

Nektere download managery pro Windows maji moznost blokovat uspani. U Linuxu to nemusi byt dostupne.

Linuxové app umí zabránit odhlášení, tak bych tipnul, že není problém udělat totéž s uspáním... Ale tazatel mluví o browseru.

Ja se s vami nepru, jen doplnuji, ze na Windows umi (aspon nektere) download managery nejen uspat po stazeni (pochopil jsem vas prispevek tak, ze mluvite pouze o teto funkci) ale i opacnou vec, tedy branit uspani behem stahovani. Konkretne treba JDownloader udajne umi blokovat uspani na Windows a neumi blokovat uspani na Linuxu. Prohlizec, ktery by umel branit uspani pocitace (bez ohleud na OS) take neznam. Fakt je, ze me to ani nezajima, automaticke uspani pouzivam jen u notebooku v provozu na baterii a vetsinou nenechavam nejake extremne dlouhe stahovani bezet na baterii.

JDownloader je psaný v Javě - otázka je, jak je to implementované pod linuxem - většina distribucí nepoužívá "klasickou" Javu od Oracle - pokud to teda ještě je, ale OpenJDKhttps://cs.wikipedia.org/wiki/OpenJDKcož se teoreticky může chovat jinak. Kdežto KGet je třeba nativní aplikace.

Děkuji všem za odpovědi a jak to tak čtu tak s největší pravděpodobností jsem i ve Winech prodlužoval čas uspání OS jen jsem na to už zapomněl.Stahovací programy jsem nikdy nepoužíval. Škoda, že Firefox nemá nějaký takový zajímavý doplněk.V podstatě nejde o nic důležitého, přesto vám děkuji za čas strávený relativně "zbytečnou" otázkou.Krásný Nový rok!

No, pokud máš nějaký "mainstream" download manager, tak ten mívá integraci v browseru - u Firefoxu bych podporu čekal, stejně jako u Chrome.

vypni automatické uspávanie.+app GShutdown (používal som to z adsl pred cca 7rokmi)

Doporučuji nestahovat film z internetu. To především. Je totiž vhodnější si film slušně koupit a pak ho z příslušné služby podle libosti streamovat.