» Poradna » Programy

Linux linpus a jeho problémy

Dobrý den koupil jsem si NT ACER TravelMate 5742ZG-P614G50MN a po prvním zapnutí jsem měl OS Linux Linpus. Strašný to výtvor, zasekl jsem se u nějaké konzole kde to psalo root@něco. Chci se zeptat jak nainstaluji jiný OS například Win XP nebo Win 7. A musím předtím vymazat ten OS Linux předtím ? Děkuji za odpověď jsem zoufalý a vůbec se v tom nevyznám co mám dělat.

Odpovědi na otázku

vzdyt tam je win7 ten linux je jen zaloha OS . Kterým tlačinkem to zapínáš.

neni je tam jenom ten linux. kupoval jsem to z czech computeru a byl tam jenom ten linux

Vlož do mechaniky Instalační cd s požadovaným operačním systémem, v boot manazeru vyber optickou mechaniku. Proveď instalaci.

Vzhledem k tomu, že uvádíš, že se v tom vůbec nevyznáš, tak jakákoliv rada bude asi zbytečná, takže doporučuji to svěřit někomu znalému. Auto taky dává na přestavby většina lidí do servisu.

co asi dělám celou dobu...v boot manazeru jsem dal aby se první načetla mechanika a stejně se načetl zkurvenej linux...

No tak asi vložené instalační medium není bootovaci. Možností je také, že je problém mezi klávesnicí a židlí.

Dal jsem "+", protože napsáním velmi pravděpodobné příčiny problému jste se někoho nemile dotkl. Ač je to pravdou...

"...stejně se načetl zkurvenej linux..."
1. Když už, pak proč jste nekoupil sestavu rovnou s redmondským systémem?!
2. Ten "zkurvenej linux" zajisté může za to, že BIOS není schopen nabootovat z optické mechaniky - sic!

Viz výše...

nebo spis "zkurvenej linux" urcite muze za to, ze tazatel absolutne neni schopen si ani precist manual ke svemu biosu a nastavit v bootovani u CD mechaniky prednost pred harddiskem

(coz ale nemeni nic na tom, ze linpus je na houby)

zkurvena je akorat tvoje hlava kdyz ses softwearovej analfabet za to ti nikdo nemuze jinak by jsi nemohl vypustit ty nesmysli co tam oba blekotate ,aspon bych to nerval na plnou hubu do sveta jak sem pitomej

Každopádně koupil sestavu která mu zřejmě hardwarově vyhovovala, i když někdo má obsedantní potřebu cpát všude ten svůj nepoužitelnej linuxovej bastl jen proto, aby ho kupující musel se skřípěním zubů odstraňovat.

To mas stejne jako s woknama..
Akorat nechapu, proc tam Acer cpe zrovna Linpus? Nebo spis proc ho nemuze udelat alespon malinko uzivatelsky privetivejsi? Pripadne proc tam neda jine distro..

No on ten předinstalovaný Windows je také plný kdejakých demo brzd a dost dlouho trvá je z něj vymlátit.
Linpus se tam také dává jenom na předvedení, že to funguje. Předpokládá se, že si to uživatel přeinstaluje něčím přívětivějším. Je to s konkurenčních důvodů. Kdyby tam dali Ubuntu, tak by Red Hat a SUSE zažalovali Acer. Takhle je to neutrální.
Johnikk je zřejmě šetřílek, nechtělo se mu platit tu tisícovku za Windows. Teď se mu to prodraží, protože sám instalaci nezvládne.

dej to pryc je to blivajz, kdyztak si stahni a vypal Ubuntu 10 10 a to nahraj do pc, to bude aspon trochu pouzitelny, je to lepsi nez XP, Win 7 si taky stahni a vypal a dej ho tam, jinak systemu tam muzes mit vic najednou, dej tam treba Win 7 na 40 GB oddil a pak si tam zaloz jeden velky NTFS oddil a jeden - rekneme 10 GB oddils s EXT4 a na nej dej Linux Ubuntu, pokud to udelas takhle tak si budes vybirat mezi Ubuntu a Win 7
pokud to udelas obracene, tak vez ze zavadec na Wokna neumi zavest Ubuntu, tak ti bude startovat jen Win 7, i to jde ale spravit, do win nainstaluj Paragon partition manager a tam dej bootmanager a je to . .

Mohu se zeptat, proč máte potřebu radit každému v každém tématu, když z Vašich odpovědí je jasné, že sám jste jen BFU?

NE

Tak to je dobré. Vy koupíte notebook s linpusem jenom proto, aby jste ušetřil pár korun a teď se rozčilujete jak je ten linpus blbý.Nyní jste v podstatě odsouzen používat kradený soft, protože nevěřím tomu, že koupíte windows za několik tisícovek

furt lepsi a resit to az pak, treba stazenim Ubuntu, XP atd, nez se nechat okrast tim ze tam budou spatne predinstalovany W7 plne balastu za 3 tisice ! nekupte to !

Je jasné, že tazatel nebude nikdy používat Ubuntu ani jinou distribuci, protože ukrást windows je mnohem jednodušší

Ta licence by ho přišla na cca 1400,- Měl by použitelné licenční číslo a tím pádem možnost nainstalovat podle svého.
Pokud by situaci řešil instalací Ubuntu, tak nic proti tomu. Asi by měl instalaci dokonce jednodušší, než Windows.

JA take chci koupit acer 722, ktery ma ten Linux Linpus. Ano. usetrim 1500 kc, ale o to se nejedna. mi jde o to, ze treba ja tam chci nainstalovat Win 7 ultimate ale v rustine. Proc bych kupoval zbutecne stejny netbook s najinstalovanym Win 7 home nebo Premium za 9000?????

To je dnes IN, COOL, ADIDAS. Jenom nevim proc pak breci.

mne se ten linpus nejak nepodari shlednout na tech nb acer, takze asi nebude moc privetivy kdyz se nespousti jako graficky os ale neco jako free dos, ajsem hned instaloval windowsy.

voni vseobecne Acery to jsou takove sunty, ty maji k privetivosti pekne daleko uz jen tim zpracovanim !

Přesně tak a grafická karta ATI k tomu. Sen každého linuxáře

anebo na tom zkusit rozchodit cracknuty Ubuntu, to je taky zahul !

Ja ako "stara pazba" som bol nadseny, ze ked som v DOSe alebo v Linuxe napisal prikaz, tak sa presne vykonalo to co som chcel.

Dnes ked kliknes na "lentilkove" ikonky vo Win (x,y,z), tak sa stane to co chceli chlapci v Redmonte a to co uznali za vhodne Ti dovolit. Nemas ziadnu kontrolu, v Tvojom PC pod Win si akosi len navstevnik.

Samozrejme je to vecou nazoru, ale moj PC je MOJ (Redmont mi ho neplatil).

Samozřejmě máte pravdu, ale to znamená jedno jedinné, znalosti.

Neboj sa Cesi aj Slovaci su mudri ludia. Ked zacnes listovat po Internete, tak zistis, ze Cesi aj Slovaci su v roznych "super" svetovych institiciach.
Nepodcenuj ich.

me by teda zajimalo, jaky presne je rozdil mezi Linuxem a WIn (pomineme li ty veci z hlediska vyvoje a kernel atd)

protoze moderni Linux - napr Ubuntu je taky pekne nafouknuty a moc nepripomina to, co bylo na zacatku, takze jaky je vlastne nejzasadnejsi rozdil, graficky jsou si oba podobne,
co tam teda je, je to hlavne o tom zurnalovacim systemu ? (Ext3,4) a pak to ze je tam ten Terminal
zatimco i admin ve winech je vlastne defacto ,,jako navstevnik" ?

Rozdíl je ve filozofii systému a možnostech jaké jako administrátor mám. Např. nechci gnome dobře dám KDE je to moje volba a mohu to provést. U windows tuto volbu nemám, vše je v postatě dané Microsoftem.
PS. Nic proti microsoftu nemám, nejsem fanatický linuxář

ja jsem si vcera stahnul posledni verze 10.10 ubuntu ktera bude pro mne pouzitelna aspon pro zkouseni, skoda ze se rozhodli pro vlastni unity nez gnome 3, sice jsem drive mel radsi kde, ale s prichodem preplacene 4, uz mi neni moc sympaticke, ano, jde zmenit vzhled ale to uz neni ono.
tak uvidime, ale to ze linuxove distribuce kazdy jde svou cestou je pekne.
a mozna si uz vyzkousim vsude vychvalovany mint.

nez se zeptas, zkus nekde treba zapatrat po wikipedii.. Takle tady doporucujes ubuntu a vlastne o nem vubec nic nevis.

1) ubuntu je _distribuce_ Linuxu
2) z hlediska naroku na HW ubuntu nafouknute rozhodne neni. Pokud ti nevyhovuje nainstalovany software, muzes ho a) odinstalovat b) si poskladat pomoci alternate CD svoje vlastni *ubuntu jako z lega (tzn vyberes jen ty baliky, ktere tam opravdu budes chtit mit).
3) ubuntu jako linuxova distribuce je UNIX like system (viz wikipedia) se vsema jeho vyhodama (zase ta wikipedia)
4) ano, i admin ve winech je pouze navstevnik, niemand, nula, zatimco ubuntu se nebude branit aby ses mu mohl podivat do vnitrnosti a hackovat ho jak je libo
5) filesystem bych nechal stranou, zas tak to se systemem samotnym nesouvisi, nicmene podotknu ze ext4 ma spoustu vlastnosti (viz treba rychlost kontroly filesystemu, naprosto minimalni fragmentace atd), diky kterym mu NTFS nesaha ani po kolena

tak ja se ho nebojim doporucit, nebot je to strasne jednoduchy, aspon ty zaklady ovladani, i pro novacky, mozna jeste jednodussi nez Wokno, akorat me na Ubuntu stve to neustaly zadavani hesla . . u Win to muzu vypnout (UAC) - oboji jsou samozrejme ruzny veci ale nastve to

To je právě na linuxu to nejlepší. Striktní oddělení usera a roota. Žádné trvalé přihlášení pod admin účtem

Kdyby ses podival na ubunti wiki, tak zjistis, ze zadavani hesla se da castecne vypnout. Nicmene ale to heslo tam je proto, aby si blby uzivatel uvedomil, ze dalsim krokem udela zasah do systemu, ktery muze byt DESTRUKTIVNI.

nicmene kdo chce kam... na ubuntu wiki muzes hledat treba heslo klicenka gnome

Já vím, že to jde. Chtěl jsem říci, že je dobré pokud možno pracovat pod účtem usera

to nebyla reakce na tebe
Samozrejme, ze je dobre pracovat pod pravy bezneho usera

Nemel si setrit , koupit si mel PC s Win7 a ihned odevzdat penize svemu mecenasi a patronu panu Bilu Gatesovi nebo jeste lepe pokus se nekomu PC prodat a penize venuj charite a sam se venuj necemu jinemu na co stacis a az jednou dospejes /mozna ne/ se s nekym porad. Rada nadevse kup si os win7 plnou verzi Microsoft Windows 7 Home Premium CZ, verze v krabici (FPP) 4290 Kc, dale Microsoft Office 2010 pro studenty a domácnosti, CZ za 2999 Kc pok antivir za 1000 kc Symantec Norton Internet Security 2012 CZ pro 1 uživatele - elektronická licence, 12 měsíců
Antivir vse najdes v alze tuzka papir a operace scitani je vrati na zem zoufalce Oldrich Urban

Povýšenecký a pohrdavý přístup k nezkušeným uživatelům je hnusný a svědčí o mdlé inteligenci pisatele.Že pane Urbane!