» Poradna » Windows (a jiné OS)

Linux disk

Dobrý den, chci si rozdělit disk na windows a linux. Zajímá mě kolik si mám vyhradit místa pro linux. Data si budu ukládat na windows chci tam mít věci tipu programování ( matlab, python, c, arduino) a nebo bezpečný internet, kancelářské balíky atd...

Odpovědi na otázku

Hmm,takže:1) jaký linux tam hodláš instalovat?2) jak moc si můžeš dovolit být velkorysý?

Ubuntu mate max 45GB viděl bych to ale spíš na 15-30

podle mne 30 GB je optimum. Proč zrovna Ubuntu Mate? Máš vyzkoušené?

Tak Ubuntu má největší podporu a zároveň unity mi nevyhovuje a klasické prostředí např v mint nemůžu jako uživatel w7 skousnout takže jsem se rozhodl pro mate. je to jednoduché na ovládání na rozdíl od většiny linuxů take hezké prostředí.

Kubuntu jsi zkoušel? KDE se koncepčně Windows dost podobá a nastavení je plně v tvých rukou

Nic takového, jako klasické prostředí v problematice WM v Linuxu neexistuje. Ostatně, podle mého se prostředí jako takové přeceňuje. 99,9% práce sestává z poklikání na ikonu a práci v konkrétním programu. Tam nemá volba prostředí prakticky žádný vliv. PrasatkoPee

řekl bych, že to "klasické" bylo myšleno z pohledu uživatele windows - hlavně s ohledem na umístění "nabídky start", panelu ap. Já osobně volbu WM nepodceňuju - Unity mi lezlo na nervy, co jsem ho zkoušel - hlavně když člověk pracuje vedle ještě na Win kompu, tak se osvědčilo mít podobné prostředí - u mne KDE, pak nemusím přemýšlet, kde je "nabídka start" na kterém PC. Totéž, když jsem někde viděl ovládací tlačítka oken v levém rohu místo pravém - je to detail, ale dost by mi to vadilo.Na druhou stranu moc neřeším defaultní barvičky, dekorace oken a ikony´, protože mívám ve zvyku si to přenastavovat - na linuxu to jde krásně, na Windows už to pomalu zřejmě nepůjde vůbec

Ja za klasicke povazujem to kde je v aplikaciach klasicke menu, kde najdes vsetky nastavenia. To co je teraz v tych GTK3(ci ako sa to vola) aplikaciach v unity a gnome3 je stasne.KDE som skusal ked som prechadzal na linux ale zlyhalo to na tom ze KDE nepodporovalo kl. skratky z windows.

On asi myslel "máte“, nikoli MATE, vyzkoušeno, soudě podle dotazu a reakce nemá nejspíš nic

MATE

Takže Ubuntu MATE ti nevadí, ale Linux Mint třeba s MATE nebo Cinnamon, bys nezkousnul ano?

Já sem mint cinnamon měl a prostě ně když už tak něco jiného trochu exotického s mintem a w7 se to má asi tak jako přestěhovat se z čech na slovensko sice podobné ale trochu jednoduší. :D

Jasně, rozumím, takže pro tebe v tomhle případě nic jiného než prostředí unity, nebo GNOME nepadá v úvahu. Nebo pak ty desítky GUI různých sice hezkých, ale celkem nepouzitelnych dister jejichž pestrou paletu najdeš na distrowatch.com.

KDE i Xfce patří taky mezi mainstream

To samozřejmě ano, ale IMHO mají ke GUI Windows 7 podstatně blíž než Cinnamon nebo MATE Ale tak, však ať si vybere sám, Linux nejsou Windows a možností je habakook

I virtualizace je moznost.