» Poradna » Windows (a jiné OS)

Linux bez zavaděče

Dobrý den, nainstaloval jsem si linux ubuntu nejvíc doporučovaný pro začatečníky, ale po instalaci se mi to restartovala a zjistil jsem, že se nainstaloval bez zavaděče. Naběhla mi comman line která vypadá následně:grub>

Odpovědi na otázku

Pokud nemáš by disku nic, tak přeinstaluj. A když budes u výběru diskových oddílu, dej automatiku. Hádám žes instaloval s flašky a závaděc si ty či nějak se nastavil právě na tu flashku.

tak já bych sice místo Ubuntu doporučil spíš Kubuntu, které je blíž Windows. Nicméně ohledně GRUBu je to stejné - nejjednodušší bude to přeinstalovat.

Vzhled Windows se dá nastavit na jakémkoliv distru a není pro to ani být potřeba Linux guru. Takže zrovna tímhle, bych se při výběru distra, neřídil. Ono je taky otázkou, jestli ten vzhled Windows, by nebyl na škodu. Přece jen, nechceme lidem říkat, že Linux je jen přebarvený Windows.

Nejde mi jen o vzhled jako spíš o pojetí prostředí a jeho chování. V tomhle mi KDE v Kubuntu přijde mnohem bližší než GNOME v Ubuntu. Barvičky i ikonky si pochopitelně nastaví dle libosti v obojím.

Já Ubuntu neměl v ruce už dlouho, poprvé, když ještě mělo nabídku Start, pak s Unity a jak je ted, to jsem ještě v ruce neměl. Ono to stejně dopadne tak, že se člověk naučí to nejnutnější na nějakém distru a pak začne očuchávat další distra.

Napadlo tě někdy, že lidi si instalují nejrozličnější linuxová distra právě proto že chtějí změnu a ne furt čučet na tragické GUI Windows? Já se jenom divím, že ještě někdo dprisel na to, nainstalovat do už tak preplacaneho KDE, či Plasma či jak se ten strakatý cirkus jmenuje, Metro 😂

mno, možná tě to překvapí, ale ne každý to má jen na hraní. Leckdo nestojí o to, aby to na klikání reagovalo úplně jinak, skrolovalo se obráceně a další "osobitosti".Není až tak málo lidí, co sice chce jiný OS, ale i tak by rádi zůstali u základní koncepce, kterou kdysi nastolily Windows 3.11.Samozřejmě nikomu neberu možnost zkusit různá obskurní prostředí jako Unity, Enlightenment apod. - nabídka je solidní.

Instalace JAKÉHOKOLIV operačního systému NENÍ pro "začátečníky"! Čili dnes pro diletanty s naprosto nulovými uživatelskými znalostmi a dovednostmi v oblasti výpočetní techniky.

Souhlasím!Operační systém by měli instalovat jen speciálně školení lidé. Tedy musíte mít vystudovanou vysokou školu v oboru IT na úrovni magistra, to ale o vědomostech nic moc už nevypovídá. Takže navíc členství v Komoře instalátorů operačních systémů, a k tomu každoročně opakovanou zkoušu u "ms". Každá instalace musí být předem registrována a povolená Úřadem pro instalaci operačních systémů, instalační proces musí být zdokumentovaný a registrovaný. Pokud dojde k odstranění této instalace, je provozovatel povinen tuto změnu oznámit do 5 pracovních dnů k tomuto úřadu. Poplatek za žádost bude stanoven na 1000Kč, přičemž žádost může být zamítnuta bez udání důvodu. K tomuto rozhodnutí bude možné se odovolat k "ms".Aby byl předpis účinný, pokud se pokusí někdo instalovat OS bez těchto všech náležitostí, bude popraven za nejbližšího úsvitu - bude donucent spolykat všechny instalční diskety Windows Vista.

Když to po sobě tak čtu, tak jsem rád, že GNU\Linux lze dostat na pevný disk i bez instalace...

a ja kdyz to tak ctu, jsem rad, ze ten papir s povolenim od "ms" mam. Zaregistrovan jsem a muzu tedy instalovat OS jak M$ tak Linux i MAC OS. Ale nevim jak je to s OS na ruzne takove krabicky typu OpenWRT, nebo instalace alternativnich ROMek na ruzne telefony, Bzuci jak s tim?

Rozděluje se to snadno. Instalační proces nebo skript -> pořebujete povolení. Jakmile to děláte ručně, je to OK.Pokud je to tak, že ve webovém rozhraní přes možnost upgradu firmware nahráváte OpenWRT, je to zcela očividné obcházení tohoto předpisu, který sice tento postup výslovně nezmiňuje, takže jste v cajku.Ovšem pokud po takové instalaci OpenWRT spustíte nějakého průvodce, který instalaci dokončí, jste v loji.

*, je to zcela očividné obcházení tohoto předpisu, který tento postup výslovně nezmiňuje, takže jste v cajku.

... výstižné...

Zřejmě instaluješ na PC které má UEFI bios. V tom případě tomu musíš instalaci přizůsobit.Jedná se zejména o instalaci zavaděče, respektive správné volby toho kam se bude instalovat.Zavaděč se instaluje do EFI oddílu na disku který je třeba napřed vytvořit (650MB FAT32).Můžeš se inspirovat zde https://www.tecmint.com/ubuntu-15-04-installation...

@juwa:"Zavaděč se instaluje do EFI oddílu na disku který je třeba napřed vytvořit (650MB FAT32)."Vzhľadom na skutočnosť, že som sa poučil z toho, čo si mi v neskoršom príspevku "vykričal " - dnes som sa naštval a prišiel som na to ako sa má inštalovať 64-bitový Linux do UEFI a už mi to aj funguje - takže môžem povedať, že tento Tvoj výrok nemá všeobecnú platnosť. Môj Linux vytvoril (respektíve, požadoval vytvorenie) 32 MB oddielu FAT 16 a nie 650 MB oddiel FAT 32!

... opravujem - má byť FAT 32 ...

... taký malý postreh ku UEFI - ak je zavádzač Linuxu nainštalovaný na oddieli, ktorý je produktom M$ (aj samotný stav, že je zavádzanie OS z iného oddielu na akom sa nachádzajú aplikácie potrebné pre spustenie Linuxu - to je vlastne tiež výmyslom M$) - to mi pripadá prinajmenšom choré - proste UEFI považujem za svinstvo. Viem, že nie každý zdieľa môj názor, ale stačí sa len zamyslieť ...

... nedá mi to aby som trochu "nerýpol" do M$ - v časoch, keď tento kolos patril Billovi Gatesovi (napriek tomu, že sa našli jedinci, čo naňho stále viac-menej nadávali), mala firma podstatne vyššiu úroveň ako dnes - v súčasnosti mi to niekedy pripadá, že je v rukách "kinder managementu", a to čím ďalej tým viac.V minulosti bola aspoň aká-taká snaha aby sa vyvíjané produkty (myslím tým hlavne OS) dali úspešne používať - na rozdiel od súčasnosti.Na Slovensku sme už zažili "kinder management" v bývalej firme VSŽ (terajší U.S. Steel Košice), keď tento, v podstate najdôležitejší podnik z hľadiska zamestnanosti v SK, získala "za jednu korunu" od p. Mečiara rodina Rezešovcov a doviedla ho do krachu (a to aj napriek tomu, že to bol dovtedy prosperujúci podnik)....Ale to som už priveľmi odbočil od témy - ospravedlňujem sa.

Dá sa to napraviť aj bez preinštalovania OS - pomocou live-CD - nasledovným postupom - obnovením zavádzača grub - príklad pre disk <sda> so systémom root (označenie "/") na oddiele "sda1" (ktorého disku a ktorého oddielu sa to týka sa dá zistiť napríklad pomocou aplikácie "gparted", ktorá býva v podstate súčasťou každého live-CD) - príkazový riadok:sudo mount -t ext4 /dev/sda1 /mntsudo grub-install --root-directory=/mnt /dev/sdaV názve disku nesmie byť číslo, aby sa grub inštaloval do MBR-sektoru , nie do oddielu na disku!Reštart PC!sudo update-grubReštart PC!

Tento postup platí pouze pro starší PC ještě s klasickým biosem a diskem MBR.

@juwa:"Tento postup platí pouze pro starší PC ještě s klasickým biosem a diskem MBR."...Mám však aj laptop, ktorého rok výroby je 2017 - 2018 (naozaj netuším kedy bol vyrobený, kúpil som ho začiatkom roku 2018). Teraz však píšem z 10-ročného krámu. Keď som tam chcel nainštalovať 64-bitový Linux "moderným spôsobom" (vytvoril som si disk GPT a v biose nastavil UEFI), tak už pri inštalácii som bol informovaný, že to nemusí fungovať - inštaláciu som nechal doraziť do konca a po reštarte to naozaj nefungovalo - tak som nastavil namiesto "AHCI" "Compatible", Boot Mode z "UEFI" na "Legacy Support", disk prerobil na MBR, preinštaloval OS a až potom to fungovalo. Zrejme GPT systém a UEFI nie sú celkom vhodné pre všetky linuxy. Ten môj pokus sa týkal 64-bitového OS "Peppermint 8" a laptopu Lenovo Ideapad 320 (ktorý bol zrejme pôvodne určený výhradne pre Win 10 - to súdim podľa podpory HW na stránkach Lenovo, ale bol dodaný na trh bez OS).

Ty zkrátka neumíš instalovat linux v UEFI módu a tak jsi to vyřešil přepnutím na LEGACY + MBR. Což je sice taky řešení, nicméně je to pouze východisko z nouze. Protože co bys dělal třeba v případě dualbootu s W10 ?? Ty jsou nainstalované pod UEFI a tím pádem musíš i linux instalovat tímto způsobem.A ano, všechny linuxy jsou pro UEFI vhodné. UEFI totiž není žádná novinka, je zde už 20 let...

@juwa:"Protože co bys dělal třeba v případě dualbootu s W10 ?? "Nedorobený operačný systém Windows 10 nemusím (a v dualboote s Linuxom už dupľom nie) - ostatne, ani iné produkty M$ ...

tak dualboot s W10 bych riskovat nechtěl - přijde nějaká aktualizace a dualboot přestane fungovat... Ale já obecně W10 na PC nepustím.

Mám Mint a W10v dualbootu už léta a funguje to samozřejmě úplně normálně. Rozhodně nic neriskuješ tím že nainstaluješ nějakou aktualizaci, protože na nezasahuje do oddílu UEFI boot, takže se ani nic stát nemůže.

Ani ty velké přechody na nové buildy, co v principu přeinstalují systém? Se jeden čas mluvilo o tom, že to více lidem rozprasilo dual/multiboot.Jinak stejně nemám potřebu si ten systém pořídit - nějak mne nepřesvědčili, že by mi nabídl něco lepšího než W7, spíš naopak.

Ne, ani ty velké buildy ne, ty se týkají pouze systému a to je taky to jediné co vždycky zprasí, boot partition se to nedotkne. Já bych se na ten systém taky už dávno vykašlal, bohužel nemohu.

Spíš sem napiš, z jakých komponent se skládá tvůj neznámý počítač, jestli je základní deska v továrním nastavení nebo jestli jsi případně něco měnil, pak jestli to ubuntu cpeš jako jediný OS nebo na disk s již nainstalovaným jiným OS (asi nějaké windows) a pak se můžeš dočkat konkrétní rady či nápovědy. Mohl bys taky sdělit, jaké máš případné znalosti o tom, jak funguje pc nebo jeho části (komponenty), ať se tady zbytečně nehromadí dedukce o ničem. Pokud nemáš znalosti žádné nebo máš mizivé, není to ostuda, leč ty informace, čím je tvůj stroj osazen (komponenty), jsou prostě nezbytné. Zkus se vžít do role někoho, kdo chce poradit a zjištíš, že bez potřebných informací nic nevymylíš, rozhodně nic smysluplného a do takové situace stavíš zdejší případné ochotné přispěvatele.

"zjistil jsem, že se nainstaloval bez zavaděče."A proto to asi píše Grub, což je zavaděč... tam bude problém někde jinde, třeba ve špatně nakonfigurovaném zavaděči. Ale zavaděč jako takový tam je.