» Poradna » Windows (a jiné OS)

Linux a Windows 10

Dobrý den,jak nejlépe nastavit v Linuxu MX 19 síť.Potřebuji, aby z Linuxu bylo vidět na PC kde je Windows 10.V souborovém manažeru linuxu - procházet siť- síť Windows - zahlásí, že nemůže najít žádné připojení.Linux je čerstvě po instalaci.Děkuji

Odpovědi na otázku

Nová verze samby už nepodoruje funkci "observe" (procházet). Pokud ale přímo zadáš adresu sdílené složky, tak se do ní dostaneš. To ale není vůbec praktické....Řešení:1. Editovat soubor /etc/samba/smb.confDo sekce [global] přidat řádekclient max protocol = NT1Soubor uložit a restartovat sambu příkazemsudo /etc/init.d/smbd restart2. Jít do Windows a povolit protokol SMB1Na konec restartovat oba PC.Hotovo - funguje to jako dřív.

Děkuji za radu.Mohl by jste mi to rozepsat trochu podrobněji, kde mám editovat sambu.Přímo z nabídky linuxu lze spustit sambu - nastavení serveru samba.Lze to nastavit tam?Děkuji

"Editovat soubor /etc/samba/smb.conf"Vždyť ti uvádí přesnou cestu ke konfiguračnímu souboru!Nejspíš potřeba upravovat pod rootem.

Ne - edituj ten soubor. Můžeš použít příkazsudo gedit /etc/samba/smb.confNakonec nezapomeň dát uložit.

MX19 má snad Xfce, tak možná místo "gedit" zkusit "mousepad" kdyby to hlásilo, že Gedit tam není.

Děkuji za Vaše rady.Bohužel se mi nepodařilo editovat sambu.Píše mi to toto:root@mx19:~# sudo gedit /etc/samba/smb.confsudo: gedit: příkaz nenalezenroot@mx19:~# sudo mousepad /etc/samba/smb.confsudo: mousepad: příkaz nenalezenNedělám něco špatně?V linuxu jsem toto ještě nenastavovalDěkuji

Použij jiný editor, zatím všude bylo vi (nejdřív si najdi návod), nebo doinstaluj třeba nano.

ani jeden z těch editorů osobně začátečníkovi nedoporučuju, navíc nějaký "poznámkový blok" tam mít musí, v něčem se mu txt soubory apod. musí otvírat.

Vi není pro netrpělivé klikače, to máš pravdu, jenže je všude (včetně routerů) a ty tři základní úkony - spustit, přepnout na editaci a uložit změny musí zvládnout každý, kdo se chce naučit v linuxu něco konfigurovat.

mno, řekněme, že ani coby středně pokročilý uživatel desktop linuxu jsem nenašel důvod proč se s tím učit, když můžu snadno všude nainstalovat jiný, uživatelsky přívětivější text editor. Chápu, že na embedded zařízení a serverech je situace jiná a taky se snažím aspoň zhruba umět něco málo i v Midnight Commanderu pro případ, že se něco fakt po*** a nenajedou Xka, ale i tak leckdy zjistím, že bootnout live usb a pohrabat se v tom klikacím způsobem z něj je pro mne pohodlnější. A to nejsem začátečník.

máš víc možností:a) podíváš se, v čem se ti otevírají txt soubory a podle toho ten příkaz upravíš - ještě by to mohl být leafpadb) nainstaluješ třeba ten mousepad a pak ten příkaz bude fungovat

sudo apt updatesudo apt install nanosudo nano /etc/samba/smb.confMas v tom kapku neporadek. Jde o editaci konfiguracniho souboru. V tomto private je editor privetive nano.

nejaky duvod, proc jsi smazal / odinstaloval gedit a kdovi co jeste dalsiho?

proč by měl být v distribuci s Xfce nainstalovaný Gedit? Celkem logicky je tam jiný distribuční ekvivalent. V Kubuntu taky není Gedit, ale Kate, v Lubuntu zas je Leafpad, co pamatuju. Ne každý používá Ubuntu s Gnome, takže logicky prostředí a aplikace se liší.

zacatecnikovi doporucuji mc, pripadne mcedit. Je to jako totalcommander ale dosovsky. i s hromadou prikazu. ja sice pouizvam vim, ale na mcedit jsem zacinal

Skus sudoedit /etc/samba/smb.conf

Nainstalujte si Midnight Commander příkazem:sudo apt-get install mc mceditPotom můžete spustit Midnight Commander jako správce příkazem sudo mcPři první editaci souboru viz výše si vyberte jako výchozí textový editor mcedit

Děkuji za radu. Zjistil jsem, že txt soubory jdou editovat - Featherpad.použil sem tedy příkaz:sudo featherpad /etc/samba/smb.confDostal jsem do editace samby.Kam přesně se má přidat řádek do sekce global?Je to jedno?#======================= Global Settings =======================[global]## Browsing/Identification #### Change this to the workgroup/NT-domain name your Samba server will part of workgroup = Doma client max protocol = NT1Děkuji

Je to jedno.

Soubor jsem opravil, ale stále se mi nedaří dostat se z linuxu na Windows

A udělals všechno cos měl?Máš ve Windows nasdílenou nějakou složku?Pokud zadáš přímo její IP tak se do ní dostaneš?

smb://nazev_nebo_ip/sdilena_slozka