Linux a vypnuti HDD pri necinnosti

Potrebuju poradit, nainstaloval jsem v minimalni konfiguraci Debian (chci z toho udelat router pro nasi malou sit, zatim tam ale nic neni). Nastavil jsem v BIOSu vypinani HDD po 5ti minutach necinnosti, disk se vypne, ale po par minutach se zase zapne. Da se nejak zjistit co to zpusobuje (jestli se treba zapisuje nejaky log, nebo neco podobneho) a zaridit aby to nedelalo? Aby se disk zapinal co nejmene..

Odpovědi na otázku

Notak, copak nikdo linux nepouzivate?

pokud se to zapisuje, tak asi /var/log a hledat podle data, jinak top a ps. nemuze to delat mount -a ? (nebo ten disk odmountovat?)btw: proc vypinat na routeru hdd?

nechci aby jel, protoze ho mam pod stolem a je desne hlucnej, je to starickej disk a tenkrat se s hlukem moc netrapili ja nic logovat nepotrebuju, zatim me jede vsechno na win, a driv jsem take logoval kazdou hovadinu. ted uz ne, stejne jsem se do toho nikdy nepodival. router chci aby jel, ne abych zjistoval kdo se kam diva, nebo kdo se k nam snazil dostat. Jinak dik, mrknu se do toho /var/log. (co je to a ps?)

man top, man ps (makewhatis, whatis ps)

Mělo by to jít příkazem "hdparm -y", podívaj se na manpage. Ale pokud se na disk zapisuje log, tak se disk bude stejně zapínat, to bys musel použít distribuci, která běží jenom z ramdisku (WISP nebo Bering z http://leaf.sourceforge.net)

Neni to treba tim ze se na ten disk zapisuje? treba /var/log/ nebo neco jinyho...