» Poradna » Ostatní

Linux 64bit vs. Vista 64bit == iPhone vs. jiny telefon

Napiste mi prosim 10 rozumnych duvodu - proc mam opustit pohodlne Visty a ucit se Linux.
Praguji jako grafik v DTP a 3D grafika, doma zas vyuzivam PC plne pro multimedialni zabavu a castecnou praci.

PC v praci:

EVGA ATX SLI Mainboard Black Pearl - nForce 780i SLI
Intel Core 2 QX9650 Extreme BOX
Geil DIMM 8192MB DDR II 800MHz (4 x 2GB)
1x Western Digital VelociRaptor - 300GB - system
4x Samsung Spinpoint F1 - 640GB
3x SLI - EVGA e-GeForce 9600 GT KO 512MB (na render 3D fakt narez)

Doma PC: mam obyc
AMD Athlon 64 X2 6400+ Black Edition
4GB ram 800Mhz A data
4x Samsung Spinpoint F1 - 640GB

v praci nekolik kolegu strasne vychvaluji Linux (maji doma a chteji to nastrcit do prace, ale jen jako dualboot OS aby pro svoje hovadiny mohli delat neco v linuxu a visty pro grafiku.)

Visty 64 bit mi vali jak hluchonemi, zadny zasek nic. Proc jedni chvali Visty a druhy zas linux ? Proc mam pouzivat Linux ? Linux je system pubertaku aby byli IN ?

Co mam koupit ? - mam Wi-Fi jak doma tak vpraci a mam balicky od operatora na net - v tom neni zadny problem. Chi poslouchat hudbu a nepiplat se s Flash kartami- obcas tel vyuziji jako Mass Storage.

iPhone - prehravac video, hudby, bozsky dotykovy display - na dve tuknuti mam co potrebuji a ma 16GB
Diamond - velice povedeny kousek, jedine jeho dementni omezeni je 4GB pameti - vo hovnech
N95 - 8 GB pameti - ale zase debilni design

Odpovědi na otázku

1. na hloupé otázky neodpovídáme
2. na otázky které dle obsahu mají vyvolat flamewar, neodpovídáme
3. na otázky které tu padly už několikrát, nedopovídáme
4. na špatně položené, (nikoliv hloupé) otázky, neodpovídáme
5. na otázky které nabádají proti něčemu, co nemá být obsahem na poradně, neodpovídáme.
6. na příspěvky kde o sobě tazatel viditelně kecá, neodpovídáme.
7. na příspěvky kde si „mateřká školka“ hraje na dospělého, neodpovídáme
8. na příspěvky kde se tazatel projevuje neznalost základů IT, neodpovídáme
9. na příspěvky kde je poznat, že tazatel ani neví, co chce, neodpovídáme
10. na příspěvky které patří na jiné fourum, neodpovídáme

skvely. prestoze jste odpovedel hloupou odpovedi Vam dekuji. ;) jen me to tak utvrdilo, ze radsi zustanu u windows.

P.S. - neni vhodne mozna mluvit za vsechny ?

P.S. - někdo tě nutí přejít, nebo fakt jen chceš vyvolat flame? o tom jak si linux vyzkoušet se tady psalo as 1684513 x. stačí hledat.

Ja se divim, ze na ten tvuj vypotek vubec nekdo reagoval.

vím, že otázka Win vs. Linux si koleduje o dlouhé vlákno s různými pravdami, polopravdami a různě citově zabarvenými výlevy ....

nicméně,
důvody proč někteří preferují linux je:

často lepší stabilita

lepší hospodaření s pamětí - na 4GB ram to ovšem při běžné práci nepoznáte, ale představte si, že máte něco co vypadá jako Vista s rozhraní Aero a 3D kostkou (linux + KDE + Compiz) a ono to jede celkem slušně na integrované grafice a 512MB ram, kde by si vista skoro nevrzla.

rozhodně výborná bezpečnost - skoro žádné viry, není potřeba antivir, antispyware atd.

Rozhodně si nemyslím, že by linux používali puberťáci aby byli in. Dnes se používá jak na serverech, tak i pro profesionální tvorbu filmů i 3D (tzv. počítačové clustery), grafiku jde taky.

V linuxu máte hlavně obrovský výběr podle toho, co chcete zrovna vy - chcete klikací systém s 3D okny a podobnými kravinami: není problém; chcete systém plně textový: taky no problem.

rozhodne zadny flame vyvolavat nechci.

jde mi o to co ziskam prechodem na linux oproti tomu co mam ve vistach (64bit) o zabezpeceni se nam ve firme stara ESET, 2x HW FW tak si myslim, ze v tom to nebude.

v PC mam Cinema 4D, Photoshop CS3 a Corel X3, pro DTP mam QXpress a illustratora. no nevim zda mi to na linuxu pojede. Jedine pomoci emulatoru - ale to zas asi ukrojim poradny kus pameti.

Při těch problémech bych šel radši dělat jinam.

Ja ti poradim neco, co ti mozna pomuze. Kdyz budes chtit prejit na Linux, tak te to bude ze zacatku stat dost casu. Musis si teda uvedomit, zda tomu chces ten cas venovat. A nejlepsi bude, kdyz zacnes na vlastni pest shanet informace o tom, co pro tebe muze prechod znamenat. Takovych clanku je plny internet. Jestli si myslis, ze dostanes vsechno bez prace, tak se na to rovnou vykasli.

A ještě bych dodal: Chcete kromě O. S. i 64 bitové aplikace? U Linuxu no problem a jsou zdarma. U Visty...

linux, no nevim. Osobne bych presel spis na Mac OS X

p.s. pracuji jako grafik a uz jsem presel a rozhodne nelituji

V praci zalezi na aplikacich. Podle popsanych bych asi nechal ty Windows, i kdyz tady jeden kolega navrhoval Mac, coz by bylo asi jeste lepsi, ale neznam softwarovou zakladnu (tvrdi se, ze Mac je pro grafiky velmi dobry). Doma, jestli slouzi jako multimedialni centrum, mohu Linux vrele doporucit. Sam jej mam na podobne ucely. Akorat ted zalezi, co je mysleno tou castecnou praci.
Ono stejne plati, at si kazdy vyuziva to, co se mu libi a co mu vyhovuje. Jen by se Linux nemel okamzite odsuzovat.

Linux vadí nejvíc dealerům mrkvosoftích produktů, protože to, za co oni chtějí nekřesťanské peníze, je u Linuxu zdarma, navíc bez problémů s viry a spyware.

MAC je dobra vec, mel jsem tu cest v nem pracovat. je fakt povedeny, ale bohuzel vedeni nebude investovat do 13 novych PC