» Poradna » Programy

Linux - sdílení souborů, NTFS, UMS

Přemýšlím, že bych rodičům na PC nainstaloval Linux, aby mohli bezpečně brouzdat po různejch pochybnejch stránkách (předpokládám, že většina virů a trojských koní je "optimalizována" pro WinXP), neměli možnost instalovat různý blbinky a cokoli v nastavení podělat (vzpomínám, že nastavit v linuxu cokoli pro mě bylo téměř nemožný, a tak nepředpokládám, že by se to podařilo rodičům, který jsou ještě větší lamy).  S Linuxem nemám prakticky žádné zkušenosti (zkusil jsem kdysi Red Hat a Mandrive 10, ale nevyhovovalo mi, že jsem se musel furt něco učit), proto se chci zeptat, kterou distribuci zvolit? Na počtu instalačních CD mi nezáleží. Požadavky na systém:- možnost připojení do domácí sítě s routerem Edimax (internet + sdílení souborů), potřebuji podporu sdílení souborů mezi Linuxem a WinXP na ostatních počítačích - jde to vůbec?- schopnost běhu na starém počítači s CPU Athlon 750 MHz, 128 MB RAM (XPčka zvládá docela v pohodě, ale viry vadí, protože rodiče rádi klikají na tlačítko OK) - nemusí to běhat úplně rychle, rodiče stejně obsluhují PC pomalu- podpora NTFS (oddíl s dokumenty je nyní v NTFS a měnit se mi to nechce; kdysi měl linux s NTFS problémy, nevím, jak je na tom teď)- podpora připojení zařízení s USB Mass Storage, USB 2.0- GUI co nejvíce podobné Windows XP, aby se rodiče nemuseli učit mnoho nového (to asi nebude problém, Gnome i KDE mi přišlo už kdysi docela dobrý)Předem díky za každý tip.

Odpovědi na otázku

1/neni problem2/neni problem3/na ntfs nejde nainstalovat4/neni prolem5/odpovedel sis sam

Souhlas

a kterou distribuci bys doporučil jako nejvhodnější?

Suse Mandriva. Ubuntu, Kubuntu, ale poptej se nekoho jineho ani jednu z nich nepouzivam takze fakt nevim ktera z nich je lepsi.hlavne se vyprdni na rady nekterych "mistnich geeku" ze jedine Debian, Slackware nebo Gentoo.)

Ja jsem dal rodicum Slacka a je to v pohode. Zalezi na tom, ktere distro tazateli sedne. Zaklady instalace, myslim ze dostatecne, se daji najit v slackbooku. Jinak mne se zdaji vsechny instalatory uplne jednoduche, takze to nedokazu posoudit.Jo a vsechno co tazatel popisoval umi i FreeBSD (to jen drazdim )PrasatkoPee

Gentoo je takove pritulne

Zdar.1. Zdielanie nie(?) je problem... Ale o nastaveni SAMBY treba nieco vediet, ale..."...zkusil jsem kdysi Red Hat a Mandrive 10, ale nevyhovovalo mi, že jsem se musel furt něco učit..."2. Na 128MB RAM by som KDE ani GNOME urcite nedaval, ale..."...nemusí to běhat úplně rychle, rodiče stejně obsluhují PC pomalu..."3. Zapis na NTFS (nie)je podporovany (v konfiguracii jadra - DANGEROUS), ale..."...oddíl s dokumenty je nyní v NTFS a měnit se mi to nechce..."4. Hadam to pojde aj samo, zale od distra...5. Hadam ICEWM "http://themes.freshmeat.net/browse/925/" je tam aj "WinXP"...

Add. 3) - jedine pouzit captive od ceskeho autora - vyuziva k zapisu na ntfs originalni microsofti knihovnu.