» Poradna » Programy

Linux - Jaka distribuce je pro mne vhodna... ?

Dobry den. Jsem unaven Windowsem a chci prejit na Linux. Nevim ale jakou distribuci. Uz jsem zkousel Ubuntu, ale .... nejak to nebylo ono. Nevim, bylo to trochu preplacle jako Windows. Podotykam ale, ze jsem zacatecnik. Chtelo by to privetivost Ubuntu, ale trochu vetsi jednoduchost. Graficky predevsim. Jak je na tom OpenSuSE, nebo PCLinuxOS?

Odpovědi na otázku

PCLinuxOS neni spatna volba, ale jestli si zacatecnik jak rikas, osobne bych se oprel do Mandrivy. Jelikoz ji nainstalujes a vsechno ti funguje. PCLinuxOS je obdobny nicmene co se tyce zakladni instalace je to v porovnani s Mandrivou chudy pribuzny.

Osobne mam PCLinuxOS nainstalovan a nejen ten, ale co tim chci rict ze do zacatku bych si vybral distribuci, ktera bude mit velkou podporu na netu, kde si muzes vse co budes potrebovat najit.

pozri si greenie.sk

Ja by som povedal, ze ubuntu-family je na zaciatok dobra volba. Ak ti ubuntu pripada "preplacane" (nechapem, upresni co pod tym myslis), skus jednoduchsiu verziu (napr. xubuntu, tam je tusim xfce ako window-manager). Osobne pouzivam kubuntu, a som spokojny. Priatelka ktora o linuxe nevie nic si na to zvykla za par dni...

OpenSUSE je podla mna velmi podobne Ubuntu. Taktiez solidna distribucia, udrziavana, podorovana. Nevybral som si ju len preto, ze live-cd mi nenabootovalo na notase (klasicke centrino), zatial co live-cd ubuntu bez problemov. To bolo pred rokom, mozno sa to medzi casom zmenilo...

BTW, byt tebou nainstalujem si na windows vmware, a zopar linuxovych distribucii do virtualnych strojov (skusal som takto na zaciatku suse, aj ubuntu). Ked zistis, ktora distribucia ti lepsie vyhovuje, tu si potom nainstaluj naostro...

Mandrivu a Fedoru mohu jen chválit. Ubuntu, Kubuntu ani Debian mě opravdu neoslovili. S ostatnimy Linux y nemám osobní zkušenost.

oh sranda... me by zajimalo z ceho jsikonkretne unaveny a jakou verzi windows mas.co te konkretne unavuje?

zde si stáhni obraz istalačního DVD (zdarma) nebo objednej krabicovou verzi (za pár stovek) www.suseportal.cz ... . Po instalaci budeš mít v PC vše, od jednoduchých her, přes kanceláské aplikace, grafiku, internet a komunikace, když budeš potřebovat více, přes správu istalací si ostatní vyhledáš a doinstaluješ cokoliv z repozitářů na netu (dvěma kliky - vyhledej a instaluj ).

Tohle bude pokus flame nebo se někdo nudí a chce vidět, co lidi budou psát. Ale dobře, poradím. Já doporučím Mandrivu. Není přeplácaná, je vybavená a na www.mandrivalinux.cz ... je ke stažení zdarma příručka o cca 600 stranách, a to i pro win-lamy.

No u mě třeba Mandriva byla hrozně líná. Pclinuxos můžu doporučit, instaloval jsem ho na víc strojů a fakt spokojenost. Hlavně stáhni tu českou verzi 2007 s novějším jádrem (odkaz na pclinuxos.cz). Co se podpory týče, sice za tím nestojí žádná mamutí firma, ale zatím všechny problémy se podařilo pořešit na českém diskusním fóru pclinuxu, byli tam hrozně ochotný. Zkus si ho nejdřív z cd a uvidíš, zda vyhovuje. Mě třeba ubuntu též nesedí, jinak Suse tak není špatná volba.

A bude za nej muset potom platit ??? www.pclinuxos.cz ...

dej si pohov Kájo,
tohle je trapný vydávat se za někoho jinýho.

no vidíš jak seš trapnej když se za mě vydáváš ty zloději z pcvirusos. Kolik lidí ste okradli

Hele netahej sem zase ty pomluvy. Osobně jsem nikdy za Pclinuxos nic nikomu nezaplatil, ačkoliv repo používám pořád a nikdy jsem též od nikoho za něj prachy nedostal.

Mimochodem, co je potom třeba Elive:
www.elivecd.org ...
- to je spíš zlodějina (tváří se jako free, ale bez daru min. 15 Euro to ani nesosneš)

Jinak žádost o dar je běžnou praxí - viz třeba i Wikipedia, Pclinuxos ti za ty prachy nabídne přístup k rychlejšímu VIP serveru s věcmi, které ještě nejsou normálně v oběhu, tak co bys nechtěl.

Za Rapidshare premium se taky platí a nikdo to nevidí jako zlodějinu.

Soudruhům z pcvirusos očividně nejdou kšefty tak tady vždy hodí do placu reklamu na tu neodbornou a odfláknutou kopii Mandrivy. To už je tak průhledný a ubohý.

Přeplácaná?! Máte možnost nastavení, dokonce volby WM, pokud jste to dosud neráčil zjistit! Jsou dostupné příručky, například Mandrivy, takže si laskavě něco nejdříve přečtěte.