» Poradna » Windows (a jiné OS)

Linux - distribuce

Ahoj,rád bych na počítač nainstaloval Linux, momentálně je tam Win 10, ale nestojí to za nic a já i sestra už jsme v minulosti používali Linux, takže by neměl být problém.Jenže je trochu problém s výběrem distribuce. Ona by ráda Kubuntu, líbí se jí deisgn atd. Já naopak si na nějaký design vůbec nepotrpím a navíc používám podstatně náročnější aplikace a proto bych mnohem víc upřednostnil výkon a hodil si tam Lubuntu, který na to bohatě stačí, protože se tam dá dělat vše co ptřebuju.Paralelně bychom tam chtěli nechat na dual boot i to současné Windows.No a můj dotaz zní, je možné nainstalovat víc distrubucí na jeden počítač? Uvidím to normálně ve výběru OS na začátku při bootování? A je nutné to vlastně instalovat 2x pokud by to byly obě odnože ubuntu (kubuntu+lubuntu)? Nebo dá se nějak nainstalovat nebo přepínat jen ten vzhled a jádro nechat jen jedno?

Odpovědi na otázku

pokud se nepletu, tak nebyl nikdy problém mít nainstalované jak KDE, tak LXDE - tj. nejlepší asi bude nainstalovat Kubuntu a pak doinstalovat LXDE. Při přihlášení pak máš na výběr, zda se chceš přihlásit do KDE nebo do LXDE. Jen netuším, zda můžeš mít nějak přednastavené prostředí pro každý účet jiné.

Prostě si při přihlášení vybere prostředí které chce. To co popisuješ je samozřejmě možné a to dokonce s většinou window nanagerů.PrasatkoPee

jo to jo, já spíš myslel, aby to nemusela ségra pokaždé vybírat, tak jestli se uživatel A může defaultně hlásit do KDE, zatímco uživatel B do LXDE, aniž by to museli pokaždé měnit. Nebo si pamatuje poslední?

Tak to se přiznám jsem nikdy nezkoumal. Vím, že si můžeš předefinovat shell, ale u wm jsem po tom nikdy nepátral, protože výběr je jedno kliknutí. Navíc si pamatuje poslední zvolený.PrasatkoPee

Ako sa som napísal pamätá si to posledný výber daného prihlasovacieho mena a ak sa neurobí zmena použije sa toto. Ak má sestra iné prihlasovacie meno ako vy bude si pamätať nastavenie sestry pre sestru a Vaše pre Vás.

Nainstaluj kubuntu a do neho LXDE prostredie. Na prihlasovacej obrazovke potom mozes vyberat do akeho prostredia nabootovat.Osobne si myslim ze ak nemas velmi stary pocitac tak sa neoplati riesit spotrebu prostriedkov gr. prostredia.http://wiki.ubuntu.cz/p%C5%99echod_z_ubuntu_na_...

Tak ma AI Wintermute predbehol.

Len dodám ako..V každom Ubuntu A jeho verziách/odnožiach sú k dispozicii všetky prostrediaBalíček lubuntu-desktop nainštaluje LXDE, čo je prednastavené prostredie Lubuntuen dodám ako..V každom Ubuntu A jeho verziách/odnožiach sú k dispozicii všetky prostrediaBalíček kubuntu-desktop nainštaluje KDE, čo je prednastavené prostredie Kubuntu. Pri prihlasovaní si môže človek vybrať, do čoho vojde, pričom pre každé prihlasovacie meno si pamätá posledné použité prostredie a to je vybrané pri výbere mena..Nemusia sa teda inštalovať dve odnože Ubuntu ale len pridať druhé prostredie..

Chlapi ti hore poradili ako prepinat prostredie. Dual boot by xbuntu malo zvladta bez rpoblemov, treba si vsak vytvorit particiu na disku, kde sa to nainstaluje.Netreba ju formatovat ani nic, proste bud Shrinkni primarnu particiu, na ktorej mas teraz Win a volne miesto nechaj tak, xbuntu sa nainstaluje tam a bootovanie si prevezme linux boot loader(vo vacsine pripadov grub).Samozrejme toho vygooglis kopec ohladne dual bootu xbuntu a Win10.Hlaven daj pozor ako mas nastavene UEFI. Ale ako pisem, vygooglis vsetko, co potrebujes.

Dávat vedle sebe do dualbootu distribuce z jedné rodiny je, s výjimkou velmi speciálních situací, naprostý nesmysl. Většina sw vybavení je naprosto shodná, navíc pak budeš řešit, co si kam už instaloval a co ještě ne. Ideálně to tu bylo popsáno. V Ubuntu/Kubuntu/Lubuntu/Xubuntu můžeš bez problémů doinstalovat různá prostředí, jak již bylo uvedeno. Najdeš je přímo v repozitáři.PrasatkoPee

další výhodu bych viděl, že by např. v LXDE měly myslím jít normálně v případě potřeby spustit i KDE programy jako K3B ap.

Zkus ji nainstalovat Emmabuntus based on Xubuntu.Mohlo by se jí líbit.

"...já i sestra už jsme v minulosti používali Linux, takže by neměl být problém..."https://en.wikipedia.org/wiki/X_Window_System - je složité pochopit, že je to aplikace, stejně jako jednotlivé WM? Jediné výchozí je (X)DM.