» Poradna » Programy

Limity vypocetniho vykonu excelu

ahojmam excelovskou tabulku, ktera obsahuje cca 500 000 radkuv jednom sloupci potrebuju aplikovat vzorec pres vsech techto 500k radku a kdyz ho tam nakopiruju, vypocet trva klidne i 4 hodiny...procerory a pamet se mi v NB ale flakaji okolo 30%...win10/office 2016 64bitda se nakupem nejakeho lepsiho stroje s vice procesory, nebo lepsimi procesory vyrazne zrychlit vypocty v excelu, nebo ma tento sw v sobe nejake omezeni, ktere mu rika, ze si ma brat jen nejakou cast vypocetniho vykonu?

Odpovědi na otázku

Řekl bych že tam má omezení že pro výpočet používá jen 1 vlákno procesoru. Ty budeš mít asi 4 jádrový CPU. V tom případě 25% bere ten samotný výpočet a těch dalších 5% je nějaká drobotina kolem. Takže víc jader ti nepomůže, ale výrazně vyšší frekvence ti trochu pomůže.

dika jine reseni, prechod z excelu na jiny soft nepomuze?

Pomůže

tohle mi přijde spíš práce pro nějakou databázi. Jaké povahy jsou ta data?

tvorba rozpoctu ve vetsi spolecnosti...controleri stejne pracujou uz 20 let, ale za tu dobu se jim x nasobne zvetsil pocet radku a tohle uz neni unosne...

a to na to nemáte nějaký pořádný SW? Na tohle jsou specializované SW s databází. Zvláště u větší firmy bych čekal, že se to nebude patlat v Excelu.

Však to popsal jasně.Před dvaceti lety někdo potřeboval tu věc vyřešit, a udělal to excelem.Po něm to dvacetkrát dělal někdo další, kdo si nechtěl komplikovat práci, a dělal to, jak to dělal ten před ním.Teď se toho chopil tazatel, a zjistil, že už je to prakticky nemožné.Naprosto klasický scénář vývoje, nevidím v tom problém.

pak bude záležet na tom, co se s těmi daty dělá - jestli to jen nacpat do něčeho ala SQlite a použít nějaký jednoduchý SW a jet na desktopu, nebo do hodit na firemní server v rámci intranetu např. do MySQL a využít buď nějaký existující webový frontend nebo si něco uzpůsobit / nechat udělat na míru.

Nic proti Excelu, na spoustu veci je vice, nez vhodny, ale tohle nebude ten pripad. Zvazil jsi moznost delat ten vypocet mimo Excel? Netusim, o jaky vypocet muze jit, ale spoustu veci zvladne nejblizsi student programovani "za flasku".

Excel opravdu dokáže zatížit jen jedno jádro CPU, není naprogramován pro vícejádrové procesory.Zkus raději nějakou databázi, třeba MS Access.Ještě můžeš zkusit před aplikací toho vzorce vypnout automatický přepočet a po aplikaci jej zase zapnout.

Mně teda Excel 2007 využívá i 6 jader dost záleží, co po něm chci.