Limitující rychlost elektronů-Intel: lasery s propustností..

Nějak se mi nedaří přihlásit a nepřichází mi ani potvrzovací mail, ale to je jedno...
"Intel: lasery s propustností 50 Gb/s jako základ počítače"

"Elektrony se v běžných metalických spojích pohybují výrazně pomaleji než fotony v optických vláknech"
A co na to fyzika? Elektrony se sice pohybují řádově cm za sekundu, ale rychlost elektromagnetického pole a tedy rychlost elektrockého proudu a tedy rychlost šíření informace je stejná jako rychlost světla v daném prostředí (světlo=elmag. pole). Jak by pak někteří vysvětlíte, že se žárovka po stisknutí vypínače rozsvící prakticky okamžitě, i když je kabel dlouhý třeba stovky metrů, když se elektrony šíří (driftová rychlost) řádově cm za sekundu? To bychom se načekali, a i dnešní počítače by byly o celé řády pomalejší...

K chaotickému pohybu volných elektronů (součet vektor nula...nulové napětí) se vektorově přičte driftová rychlost, díky pohybu náboje se kolem vodiče vytvoří elmag. pole, díky němu se dávají do driftového pohybu další vzdálenější elektrony a toto se děje rychlostí světla (v daném prostředí) a TO JE ŠÍŘENÍ INFORMACE, ne samotný pohyb elektronů, ač s tím úzce souvisí.

Odpovědi na otázku

No a?

No a nic vole Když tě to nezajímá, tak nereaguj.

Jen proste nechapu, proc sem davas latku fyziky zakladni skoly.

ja si uplne nejsem jistej co hledas, nebo oc jde, ale nema to co docineni s kvantovou mechanikou? nevim, tohle jsem nestudol, tudiz tipuji

*nestudoval a ani se tim nejak nezabyval

Ta sprava bola zverejnena pre vseobecnu verejnost a nie len pre ludi co ovladaju casticovu fyziku.
Je uplne bezne, ze v podobnych spravach su drobne (aj vacsie) nepresnosti.
Skus Jozovi co ma 5 ludovych vysvetlit co je ten drift (vyznam slova), neni treba chodit ani do fyziky.

aha, takze jde jen o repost nejake zpravy? ja si rikal, ze krom jedne recnicke otazky, tam vlastne nic mimo informaci o cemsi, co mi pripomina fyziku nevidel... :)

Pokud se nepletu, tak ve starých fyzikálních tabulkách byla uvedena hodnota rychlosti proudu 30 000 km/s.
Tato hodnota byla zjištěna na telegrafním vedení.

Jednak je to 300 000 000 metrů za sekundu ve vakuu (přesněji o něco méně), takže ti tam chybí nula, jednak je rozdíl rychlost pohybu eletronů a rychlost šíření elektromagnetického pole.

Rychlost el. proudu je sice přibližně těch 300 000 km/s, ale to je rychlost šíření elmag. pole kolem vodiče. Rychlost pohybu samotných elektronů je o mnoho řádů menší...viz i třeba kniha "Elekřina kolem nás" od Zdeňka Opavy.

p.s.: V době vynálezu a rozkěvtu telegrafu ještě neznali přesnou podstatu el. proudu a kvantovka ještě ani nebyla, nebo později teprve velmi skromě začínala.