» Poradna » Ostatní

Lidské oko - počet barev

Chtěl jsem se zeptat kolik barev může lidské oko rozlišit ?
Někde jsem slyšel že 16 milionu (8^8) ale teď si nejsem jistý , kdž jsem vyděl reklamu na tu televizi Panasonic Viera která dokáže zobrazit myslim 262 miliard barev... není to jen reklamní tahák?

Odpovědi na otázku

překlep 29 miliard

Myslis, ze mozek ty barvy zpracovava digitalne, abys to vyjadroval poctem odstinu?

je to reklamný ťahák,ešte musíš zobrať do úvahy aj rozdielne vnímanie farieb a odtieňov medzi ženami a mužmi,aj v tom je rozdiel,všetky super-hyper vymoženosti sú určitý reklamný ťahák,to isté platí aj o zvuku,štandartné ludské ucho tiež počuje len určité rozmedzie a napriek tomu existujú rôzne triedy hi-fi zvuku z rozsahmi pod a nad schopnosti normálneho bežného ludského ucha ich vôbec zachytiť a počuť

Sem si vzpoměl na naši první televizi alá brontosaurus - pomalu nebyla ani černobílá :)

"pomalu nebyla ani černobílá" :D:D

me se zda, ze to je jen nekolik tisic takze monas s 16miliony je ti stejne na houby

zde jsem se docet ze 40 000 ...

a zde, ze 7 milionu taxi vyberte

Zdravé oko za optimálních podmínek rozliší 1000 odstínů šedé. Kolik barev vidíme mezi 380 až 740 nm nikdo neví, odhaduje se počet přes 10 milionů. Rozdíly ve vnímání mezi jednotlivci jsou ale obrovské.

40 000 to rozhodně nebude, protože 16bit barvy jsou snadno k rozeznání od 32bit palety.

to vidíš rozdiel len medzi slabým a silnejším odtieňom čiernej. nič viac. Zdravé, dospelé ludské oko rozpozná od ohniskového bodu zreníc približne 65 - 68 tisíc farebných odtieňov. Všetko záleží aj od usporiadania farieb a aké sú podmienky miešania studených farieb s teplými. Všeobecne platí : čím hustejšie palety (prípadne pixely) s rôznymi farbami, tým menej oko vidí až sa to môže chýliť k priehľadnej farbe (brúsené sklo, voda....atď).

3 základní a z nich se vše různým mixem odvozuje.
Bohužel ne vždy to platí.

3 základní a z nich se vše různým mixem odvozuje.
Bohužel ne vždy to platí.