» Poradna » Web a internet

Licencia ? Na preklad a embded videii

Dobry den, rad by som sa informoval ako je to na slovensku o prekladoch a sireni HardSubu na vlastnom hostingu konkretne sa jedna o japonske tituly ktore niesu v ziadnej forme dostupne na slovensku konkretne ANIME, bude to za ucelom vzdelavania slovenska o japonskej kulture nebude z toho samozrejme ziaden profit bude to vytvorene za ucelom Bakalarky alebo ako referencia na moju pracu nakolko tam bude implementovany vlastny CMS ( redakcny system ) Pokial by bol s tym problem mam aj druhu variantu pomocou AJAXU vzdialene budeme ziskavat informaciam ktore nebudu na nasom hostingu ale budu vyditelne na nasej stranke Dakujem Samozrejme vsetky videa a linky budu zasifrovane niekolkymi sifrovacimi metodami aby nebolo jasne kde sa nachadzaju zdrojove informacie Dakujem

Odpovědi na otázku

Videa a ani jiná díla takovýmto způsobem šířit prostě nemůžeš. V tom jsou autorské zákony zajedno v celé EU (a ve většině světa). Ba ani když budeš tvrdit, že je to za účelem výuky. To bys mohl tvrdit, že za účelem výuky šíříš americké, anglické či jakékoli jiné filmy. Výuka spočívá v něčem zcela jiném než v umístění filmů na web byť s vlastními titulky. A nelze autorská díla šířit ani umístěním odkazu na s největší pravděpodobností nelegální zdroj. A vůbec není rozhodující zda takové počínání generuje či negeneruje zisk. To bude mít vliv pouze na výši trestu.

To si ako predstavuješ - použijem japonské ANIME a nebudem sa starať o licenciu? Nezabúdaj, že i tie ANIME majú svoje autorské práva a tie platia na celom svete.V druhom prípade - je to to samé... budeš odkazovať na zdroj (i keď šifrovane) a čo na to ten "zdroj"? Tam tiež platia isté pravidlá (a pochybujem, že zdieľanie bude povolené).

tak inac copyright kde najdem o tom nieco lebo v cechach to maju povolene konkretne na ucely vzdelavania o japonskej kulture a je nutne aj dat ze ak sa im dielo paci je treba ist do japonska si ho kupit alebo objednatA som cital ze zdielanie odkazu nieje protizakonne ze to len sa dohaduje EU ci je alebo niekeA to google ked najde informacie na webovh to je nelegalne ? Ked nekupuje licencie od ostatnych ? Ked pristupuje k udajom z ostatnych serveroch ?

Ne, není to povolené ani na vzdělávání, s výjimkou nějakých kratších ukázek a citací. Google neřeš, to je trochu jiný případ, než přímé odkazování.

pokud by ta videa byla k dispozici přes nějaký online přehrávač jejich autora/autorské společnosti, tak s "přesměrováním" = vložením embednutého přehrávače na tvůj web (video by se tahalo od nich) nebude problém ani z hlediska legálnosti.Ale jestli myslíš, že stáhneš nějaký film třeba z uložto, vyrobíš tomu titulky a nahraješ to na svůj hosting s online přehrávačem, tak to asi nebude legální nikde v Evropě.

Toto som myslel budu naprikld uploadk´nute na google edisk ale linky budu viditelene pre verejnost takze zodpovednost bude niest napriklad hostingova spoocnost ktora ma ten obsah a popripade uploader ale info o uploaderovi proste nedavaju Takze odkaz embded na iny server nez je hosting je teda povoleny ? Ale kebyze to mam ak sucasne na mojom hostingu a nemali by ako dokazat ze to tam je ked zamaskujem zdroj a dam ze akoze youtube to sa tiez moze ? Nakolko existuje strasne vela stranok z embdedom ktore neboli strhnute z internetu a vypada to tak ze kazdemu to je jedno alebo proste nemozu lebo sa na to nevstahuje ziadny zakon Btw hosting mame z Holanska aj tak nebude na slovensku a je napisany na vymyslene informacie a vzdy ked pristupujeme k hostingu ideme cez sukromne VPN

Ne, ani embed na nelegální obsah není legální a je to tak v celé EU a v podstatě ve všech státech. A ani v Česku ba ani jinde není možno vydávat za výuku plácnutí videa někam na web stejně tak jako sdílení nelegálního obsahu. Ba ani to co píše AI Wintermute (embed originálního přehrávače včetně obsahu) nemusí být vždy a za každých okolností úplně bez problémů.

proč by měl být problém re-embednutí toho přehrávače, pokud obsah nebude u mne? Video se pak tahá ze serveru autora.Samozřejmě by byl problém, kdybych takhle šířil něco obsahově nelegálního - tipuju extremistický obsah, nebo nějaké perverznosti... ale pokud embeduju přehrávač podobně jako se to dělá s Vimeo, YT apod. tak by snad problém být neměl.Pokud ovšem za účelem toho embednutí nemusím nějak nabourat ten původní web, zfalšovat třeba nějaké ověření přístupu nebo tak něco.

Tohle už není tak jednoduchá otázka. Jak na obsah tak i na případný player se vztahují autorská práva a embednutím player spouštíš prostřednictvím svého webu. A to už nemusí být v souladu s podmínkami užití. Vimeo a YT embed přímo podporují a nabízejí, ovšem úvaha je o hypotetickém vlastníku obsahu a ten by embed musel výslovně schválit. Ale jak jsem psal - záleželo by na konkrétním případu. Ovšem tazateli zjevně nejde o legálnost počínání, ale o to jak onu legálnost ojebat a to už jsme někde zcela jinde...

Takže přesně jak jsem se obával. Pochybuju, že máte na Slovensku výrazně tolerantnější zákony než my tady, ale tvůj postup:1) stáhnu odněkud licencovaný obsah, který kdosi nelegálně nahrál a zpřístupnil zdarma - OK, minimálně v ČR je stažení stále ještě legální, za předpokladu, že si to necháš pro sebe2) nahraju obsah z 1) kamsi na web - tohle teda už není legální nikdy (snad krom zálohy uzamčeného archivu, který si já zálohuju na svůj cloudový účet, kam nikomu jinému nedám přístup)3) zpřístupním nahraný nelegální obsah veřejnosti - naprosto nelegální a je jedno, zda z toho máš prachy nebo ne, zda jim to umožníš přehrát ala Youtube nebo jim dáš linky ke staženíPokud tu teda plánuješ nelegální činnost, tak bys měl rovnou počítat i s následky...

Nieke to nelegalne ked to na slovensku nejde kupit samozrejme sa nejdena o druhy bombuj.eu. ... ale iba o vlasne titulky zabudovane do hardsubu takze svojim sposobom to bude aj akoby moje vlastnictvo noe ?

jak jsi přišel na to, že to není nelegální jen proto, že to nejde koupit?Pamatuju se, že před časem se dokonce řešily pirátské ebooky a nějaká ta protipirátská unie či nakladatel vyčíslila údajnou škodu způsobenou pirátem, přičemž následně jim kdosi veřejně dal najevo, že do toho započítali i 30 let staré knihy, co se nedají koupit nové ani papírově, nevyšly už desítky let a ebooky nebyly nikdy...Nicméně to tvoje video se třeba možná v Japonsku normálně prodává...

A vo takto ze nutnost registracie a do po podmienok pouzivania dam ze kazdy uzivatel suhlasi s tym ze pouzije embded obsah vyhradne na osobne ucely a osobne ucely to je povolene a aj tak ďto bude embded z ineho servera a pokial sa rozhodne uzivatel inak je zodpovedny sam za vzniknute skody A este po ziadosti autora alebo vlastnika plnej licencie budeme ochotny do 24 hodin zmazat obsah ale japoncky nenastivuju slovenske stranky aj tak a spolupraca z inym statom a slovenskom je chaba aj tak

pak ale otázka nezní "Lze to takhle legáně udělat?" ani "Myslíte, že je to v rámci fair use?" ale spíš:"Myslíte si, že když s nimi takhle vy*ebu, tak že bude těm Japoncům stát za to podnikat nějaké právní kroky proti nějakému slovenskému webu, nebo jen napíšou bububu mail a já to akorát smažu?"

No nakolko server ako uloz to mega tracker a podibnr su na tom horise tam sa to tym nelegalnim obsahom len tak siri takze idem do toho :) a samozrejme bude to embded kedze je to oen odkaz v iframu to vypada akoze je to na mojom vebu ale v skutocnosti to tam nieje nakolko hosting bude mat iba 1 gb a databazu to mam aj v zmluve a aj vo fakturach a aby sa tam zmestili stovky videii do 1 gb priestoru to je nerealne zakzr s tym by nemohli nic urobit ? Staci mi len toto vediet

Takže další pirát... Vůbec nechápu, proč se tady ptáš, ještě je to legální, když jsi stejně byl rozhodnutý to udělat, i když to legální není...

I kdyby dané dílo bylo bezplatné, tak bez svolením autora NESMÍŠ tvořit veřejně dostupné titulky. Pro sebe překládat můžeš, ale nesmíš překlad sdílet - i původní znění je autorsky chráněné a jeho neautorizovaný překlad se považuje za porušení autorského zákonu.

To ani titulky nesmiem tvorit ? To je mega blbost nie ? A ked dam ze podoba tytulkom v japonskom zneni je cisto nahodna -_- a aj podoba serialu je cisto nahodna ?

Můžeš, ale pro svoje účely a nesmíš se o ně s nikým dělit.

Ano, titulky SI můžeš udělat. Ale bez souhlasu držitele autorských práv je nemůžeš veřejně publikovat. Samozřejmě, spousty lidí to dělají, ale legální to není. Takže pokud ti nevadí, že to bude nelegální, klidně to udělej :)

Tohle sice zjevně není ten případ, ale u filmíků od Blender Foundation ty titulky myslím můžeš tvořit zcela legálně. Jinak ty titulky u komerčních filmů se asi spíš trpí, dokud se ke stažení poskytují jen samotné titulky...

Bohužel je to postavený na palici:https://www.cnews.cz/preklad-je-warez-cesti-di... Na druhou stranu, existují i progresivní firmy jako třeba Netflix, který to dělá tak, že oslovuje překladatele (musejí projít sítem), takže dostanu zdarma přístup k filmům a tvoří titulky a on díky nim může vstoupit na další trh: https://www.lupa.cz/aktuality/netflix-shani-p...

To je biznis! Pokiaľ nemá Netflix titulky pre tú ktorú krajinu (napr. CZ) a sú požadované - oslovia prekladateľov, alebo tých, ktorí chcú preklad urobiť, prevezmú, skontrolujú a potom už ONI tie titulky poskytujú v rámci svojej platenej služby - budú mať na to autorské právo. A bude to legálne - zaplatia buď peniazmi, alebo inou službou.

A to má být špatně?Překladatelé ze serverů jako titulky.com, nextweek.cz, edna.cz, serialzone.cz. videacesky.cz apod. by si nevydělali ani na slanou vodu, neb většina jejich návštěvníků blokuje reklamy a příjmy webů jsou i tak malé. A pokud jejich titulky ukradne nějakej zmrdeček, namuxuje je do warezu a aktivně uploaduje na sdílecí servery, tak z toho nemá překladatel vůbec nic (práva se rozhodně domáhat nemůže, protože jak bylo řečeno, překladem porušil autorský zákon). Takto ten „zlý Netflix“ zaplatí překladateli několikanásobně více a legálně poskytne dílo všem.

S tím odkazováním by mohla být cesta. Za předpokladu že platný vlastník licence má legálně někde video online, můžeš ho zkusit kontaktovat a pokusit se navázat spolupráci. Pokud nepočítáš se ziskem, myslím že máš reálnou šanci že tvé titulky zařadí do své distribuce a ty na ni pak budeš moct odkazovat, nebo ti možná výměnou za titulky i jejich video embedovat na svém webu.Ovšem to se budeš muset pobavit s nima.(jak se říká, líná huba holé neštěstí. Takhle jsem postrádal češtinu u několika aplikací a při oslovení jestli nemají zájem o překlad obratem poslali zdrojové texty. Když to fungovalo tam, proč to nezkusit i u filmu? :) )

To take lahke nebude kedze vlastnikom je vadsinou TV Tokio no oni to zdielaju na ich stranke otial stahujeme a prekladame urobime to z embdedom ked tak sa vysie miesta zameraju skor na filmy a nie na anime ... :)

Taky nikdo netvrdí že to bude jednoduché. Ale pokus "nic nestojí", jen trochu času a projevit aktivitu. A pokud to chceš řešit legální cestou, asi ti nic jiného než snaha o spolupráci s vlastníkem nezbude.