» Poradna » Windows (a jiné OS)

Licence Windows Server

Mám 1 serverovou licenci Windows Standard 2019 pro 16 jader a 3 licenci Windows Server Standard 2012.Otázka zní: Mohu ve Windows Server 2019 standard ovládat ve Hyper-V 3 virtuální stroje Windows Server Standard 2012?

Odpovědi na otázku

ANO, když použiješ do virtuálů W2012Licence W2019 std. obsahuje max. 2x běhové prostředí s licencí W2019 std, Tzn. může být W2019 std. použita takto - 1x fyzické, nebo 1x fyzické + 1 virtuální nebo 2x virtuální kdy pak používáš fyzické pouze pro službu Hyper-V. Počet Hyper-V prostředí není tímto omezen, typicky tam můžeš mít x linuxových virtuálů, které nemají vliv na licencování Windows.Nicméně myslím si, že ty licence W2012 std. budou OEM. Tzn. jsou nepřenosné na jiný hardware než kde byly aktivované!!! Takže co půjde je jedna věc, a co bude legální je podstatná druhá věc.Osobně doporučuji za 20tis. dokoupit další licenci W2019 std. a tu přiřadit virtuálům.

Super, díky moc.Já mám normální přenositelnou licenci Windows 2012 Standard a nikoliv OEM.Takže pro jistotu:Mohu ve Windows Server 2019 standard ovládat ve Hyper-V 3 virtuální stroje Windows Server Standard 2012?Takže ANO, je to tak.

Až na HW serveru aktivuješ HyperV, rozběhne se na něm po restartu hypervisor.V hypervisoru se spustí původní WinSrv2019 jako první virtuální stroj, jen to není vidět. Jsem si skoro jistý, že je omezené, jaké služby na něm můžeš spustit! Na stejnou licenci můžeš provozovat ještě jeden WinSrv2019, jako druhý virtuální stroj. Po přiřazení dalších licencí na hardware můžeš provozovat další virtuální stroje s Windows. Zcela bez licencí můžeš provozovat virtuálky s linuxem, limitující je jen velikost RAM. Najdi si které distribuce a verze jsou podporované a existuje pro ně ekvivalent VMware tools.Pozor, pokud budeš chtít řešení někdy rozšířit na vícenodový cluster, kde můžou virtuální stroje migrovat mezi HW servery (např. balancing zátěže, nebo kvůli údržbě). V takovém případě musíš mít pro každý HW server licnece pro všechny virtálky, které se na něj můžou přesunout. Zjednodušeně řečeno: vynásob počet virtálek počtem HW serverů a cenou licence. Při dostatečném počtu virtuálek a serverů se vyplatí na HW servery koupit licence Data Center, umožňují provozovat neomezený počet virtuálek.Jde to i s méně licencemi, ale virtuálku pak můžeš přesunout na jiný server jen při poruše, nebo jednou za cca 2 měsíce.PS: termín "ovládat" který používáš nedává smysl, ovládat můžu z jednoho PC desítky jiných .