» Poradna » Windows (a jiné OS)

Licence pro postižené

- četl jsem nedávno, že invalidům je poskytována při koupi W10 nějaká úleva, sleva. Zakládá se to na pravdě, nebo je to fáma?Já neměl důvod měnit sedmičky a tak jsem vlnu bezplatných licencí Win 10 prošvihnul. Teď jsem dostal PC s HW, jehož funkci podmiňují W10 a protože jsem invalida II. st., a starobní důchodce (81) zároveň, tudíž se v penězích nekoupu, zajímala by mne tato možnost. Dobrá by byla i dporučení na nějakou firmu s nízkými cenami a dobrou pověstí...

Odpovědi na otázku

Upgrade zdarma stále funguje. Postup:1. Instalace W72. Aktivace DAZ3. Upgrade W7 > W10 zdarma.

Opravdu je nutné na to jít přes instalaci Windows a nejde rovnou nainstalovat W10?

A oč vlastně jde? Dle prvního příspěvku máš W7, tak proveď přechod na W10, který je zdarma. Prodělal jsem to (záměrně) minulý týden. Bez problémů, jen to hrozně dlouho trvá. Takže to stále funguje.

Já se ptám proto, že nebylo nutné dělat upgrade (to snad jenom na začátku po příchodu W10), ale šlo nainstalovat čisté W10 a aktivovat je číslem pro W7. Podle mě rozumnější volba než upgrade, už jenom proto, že se ten systém pročistí. Leda že by to při možnosti využití pro ty "postižené" bylo aktivované jiným způsobem.Jinak nechápu tu obavu ze změny systému, stejně se tam laik v ničem moc nešťourá a pro kliknutí na ikonku svého programu na ploše je jedno, jestli má XP, 7 nebo 10. A také se divím, proč ten bezproblémový upgrade na W10 spousta lidí zdarma nevyužila. Potom se mohli vrátit k předchozí verzi a tu v klidu používat, přitom mít současně licenci pro W10, kdyby je v budoucnu potřebovali.

"Jinak nechápu tu obavu ze změny systému, stejně se tam laik v ničem moc nešťourá"Tazatel nepíše, zda si to spravuje sám, nebo mu někdo dělá admina. Jinak většina starých lidí je dost citlivá na změny a to i poměrně malé změny vzhledu. Nemá smysl řešit proč a vysvětlovat jim, proč je to drobnost, proč se nemá smysl toho bát. Vím to sakra dobře, protože pak mi lidi psali, že jim to či ono "nefunguje" nebo se "ztratilo". Tady logika neplatí. Nebudu 70-letého pána přesvědčovat, že je blbec, když řeší takovéhle detaily, když stačí mu prostě nenutit změnu tam, kde není nezbytná. Ani on ani já nemáme ty nervy kolem toho zapotřebí i kdyby to stokrát byla triviálnost. Migrace lidí z děravého IE na Firefox / Chrome / Vivaldi nutnost je, přechod na Win10 na stávajícím dobře fungujícím PC s W7 nikoliv.Spousta lidí (vč. úředníků) měla kupříkladu nebetyčné problémy při změně MS Office z 2003 na 2007...

Je vyřešeno i díky vašim názorům, jen vědět na co se vykašlat a co je důležité. Díky všem, kteří pomohli, nebo se o to aspoň pokusili. AI Wintermute: správně jsi vystihl, co udělá věk až na řídké výjimky i se jinak docela schopnými lidmi. Je fakt, že jsem přes PC moc nebyl: dostal jsem se k nim až skoro ve 63 letech a to už ta řípa, posílená mnoha hektolitry piva, moc neakceptuje... a to přitom platí, že pivo je velmi zdravý nápoj - ovšem!! tak do litru na stokilo tělesné váhy denně (

Jde o to, že upgrade je (stále zatím) zdarma.Pokud chceš instalovat rovnou, musíš si koupit licenci. Takže záleží na tobě čemu dáš přednost...

Já ti nevím. Odešel mu disk s W8.1 (OEM instalovaný prodejcem). Stáhl jsem instalačku W10 a z hecu tam zkusil dát klíč z těch W8.1. A jelo to zrovna z čisté instalace W10.

No to ano, takto to jde. Ale on žádný klíč nemá...

Já jsem vycházel z tohoto "Já neměl důvod měnit sedmičky". U staré školy jsem předpokládal legální nabytí a tudíž i klíč. A jen prošvihnutí veřejného upgradu. Ale už je se zdá vyřešeno.

W7 máte nainstalované, čili z tohoto odkazu https://go.microsoft.com/fwlink/ stávnout media creation tool a spustit. Upgrade systému z W7 na W10 proběhne zdarma. Poté už můžete v budoucnu instalovat čistý systém W10 a aktivuje se automaticky.

Mno, osobně bych starším lidem Win10 nedoporučoval, pokud tedy nejde o těch pár flexibilních jedinců, kterým změny nevadí. Co se starám o počítače starším lidem, tak většině z nich dost vadila i změna rozhraní Firefoxu po tom velkém update a rozhodně bych na ně tedy nezkoušel nové Windows.Pokud máš Windows 7 a nemáš výslovně důvod pro Win10 (jako že něco pod Win7 nefunguje), tak bych nechal Win7.

"...osobně bych starším lidem Win10 nedoporučoval..." a linuxákům taky.Já jsem tam marně hledal nastavení velikosti písma, fontu, tučnosti. Jak jsem zvyklý z linuxu. No, ono to tam neníííííí!!!!Naštěstí, až se woknaři napásli na mé linuxácké bezmocnosti, tak mi přisunuli jakési udělátko třetí strany, kterým toto šlo nastavit.Z mého linuxího pohledu se mě zdají W8.1 s Classic Shellem o hodně normálnější než W10. Teda pokud se u woken dá mluvit o normálnosti.

jj,taky potřebuju custom nastavení písem. Ve W7 je, ve W8.1 taky, bývalo ve W10, ale už tam není. Classic Shell používám od W7 - mám totiž radši "kaskádové" menu nabídky Start ala XP a v Průzkumníkovi několik věcí co odtud vyhodili. S ohledem na tazatele přidávám link, třeba se mu to taky hodí:http://www.classicshell.net/Jinak jsem pochopil, že velkou část z toho, co pitomci z Microsoftu z Win10 vyhodili se snad dá nastavit přes Winaero Tweaker:https://winaero.com/comment.phpKaždopádně mám stále dost důvodů se nejnovějším Windows vyhýbat.

Tisíceré díky za to Winaero.Jediný woknař v rajonu a tak mě ničí.

Vidíš a pritom stačilo kliknúť na lupu a vyhľadať si veľkosť textu. Lenže ty si zvyknutý na terminál. https://imgur.com/a/E8XJ6

mně třeba přednastavené možnosti DPI nestačily a nastavoval jsem si úplně dle potřeby jak font, tak velikost a tučnost/netučnost. A to ve W10 pokud vím už prostě není.http://www.asknguyen.com/wp-content/uploads/2012/0...

Mám pocit, že to jde, ale jen přes registr.

jenže to je pro uživatele s méně běžnými nároky na nastavení, ale málo zběhlého v OS docela problém. Považuju to za naprosto stupidní rozhodnutí těch dementů v MS.Jako prý to jde naklikat ve Winaero Tweaker, ale to už pomalu začíná být horší než linux v začátcích, kdy se mu vyčítalo, že se všechno nastavuje v konfig souborech as konzoli. Mno a čím novější wokna, tím víc najednou potřeba powershellu a hrabání se v registrech aby člověk nastavil to, co uměly snad už Win 95.

MS vedení je si asi jistý svým monopolem, protože jinak by Windows nemohli takhle ničit. Koho rozumného by napadlo, že odted budeme písmo měnit jen v registru? Ono se to týká i dalšího nastavení...

jinak u mne v systému vypadá nastavení fontů takhle:https://www.binarytides.com/blog/wp-content/uploads/2... Přes konzoli to fakt dělat nepotřebuju, normálně si to naklikám myší.