» Poradna » Programy

Libre Calc formatuje rok po Kristu

Zdravím chytré lidi. Tabulky nejsou moje parketa, dostal jsem cizí .xlsx k drobné editaci. Něco hodně málo jsem změnil (ale odkrokovat zpět už nedokážu) a tam kde byl datum např. "31.12.2021" píše nyní "31.12. po Kr.2021po Kr.2021"Netýká se buňky s datem (tam ani žádný takový formát není) ale je to datum převzatý z jiného listu přes =TEXT(VLOOKUP($C$4;xxx_DATA[];7);"dd. mm. rrrr") &" - "&TEXT(VLOOKUP($C$4;xxx_DATA[];8);"dd. mm. rrrr"). Formát buňek na které je odkaz vypadá OK, a logicky to ani nemá vliv.Soubor před úpravou je stále OK a tam kde v novém souboru LL píše "po Kr." Excel neukazuje rok číslem ale jen "rrrr" . Dík za nápad/radu Zdeněk S.

Odpovědi na otázku

Nápad/rada to není, ale když sám přiznáváš, že tabulky nejsou tvoje parketa, proč jsi editaci cizího .xlsx rovnou neodmítl? Proč na editaci excelovského souboru používáš LO Calc?

To máš těžký, to jsou všeumělci, co se tváří jako Ferda Mravenec - práce všeho druhu, ale výsledek je, jako by to dělal Brouk Pytlík.

Nedošlo při tvých úpravách nějak ke změně nastavení národního prostředí (např. angličtina x čeština) ?Co znamenají hodnoty v tabulce (oblasti) xxx_DATA[] ?

"... Něco hodně málo jsem změnil (ale odkrokovat zpět už nedokážu) a tam kde byl datum např. "31.12.2021" píše nyní "31.12. po Kr.2021po Kr.2021" ..."Typuji, že u buňky zobrazující "31.12. po Kr.2021po Kr.2021" je v Calc nastaven vlastní formát nějak takto: Čísla - Kategorie - Definované uživatelem - Formátovací kód: DD.MM. GGGYYYY . Zástupná písmena GGG se při tom transformují do textu "po Kr." Jenomže v Excelu zástupná písmena GGG nejsou podporována, takže Excel je vůbec nezobrazí.

Zajímavý formát, bohužel, jediné k čemu mne to vede, že LO (7.4.4.2) si na pozadí dělá nějaké konverze, nějakou "cochcárnu". Zkusil jsem GGGYYYY na jedné buňce, uložil novou verzi a tam kde TEXT(VLOOKUP ..... "dd.mm. rrrr") předtím psal po.Kr 2021(a ješte k tomu dvakrát) byl teď správný rok 2021. Tak jsem formát pokusné buňky vrátil na D.M.YYYY a ......a TEXT(VLOOKUP přestal akcepovat " rrrr" ve formátu a už vyžadoval "... yyyy".Nějak mne opouštějí sympatie k LO, jakkoliv má pro mne (coby bfU poněkud staršího data) nesrovnatelně přívětivější rozhraní.

Tak pokud se ten Kristus objevil až po tvé úpravě, tak jedině ty můžeš nyní vědět, čím to bylo. Podle mě sis přenastavil formát buněk pro datum a čas. I když nevím, jestli vůbec formátování v Excelu podporuje před a po Kristu . Udělal jsi z toho doslova křesťanskou záhadu .

Záhada je to jen napůl, nevyjádřil jsem se dost přesně. Křesťansky založený je jen LO, excel format "gggrrrr" (jak jsem se zde dozvěděl) nezná. Navíc, ani ta česká lokalizace LO, z mého pohledu, neni 100%, po Kr. je asi novotvar, spíše bych bral historické L.P.

Pro zajímavost - pokud v LibreOffice Calcu použiješ ve formátovacím kódu čísla místo GGG jen GG, tak text "po Kr." se změní na "n. l.".

Se koukni na format bunek (pravej klik, format cells). IMO bud nemas vybranej format Date, nebo tam mas nejakou User defined hodnotu, nebo mas vybranej jinej defaultni jazyk.

Jestli to delas pro Araby mel bys tam mit "po Mohamedovi"

Muslimové počítají letopočet ne od narození Mohameda ale od hidžry, tedy od jeho poutě z Mekky do Medíny. To je tak, když se snažíš být vtipný a jen odhalíš, že víš hovno. : )A to nemluvím o tom, že muslimové a Arabové nejsou synonyma.

Synonyma to nejsou, tezko ale pohledas pisecnyho negra, kterej by byl daur, ze jo. Ale jinak mas teda jooo, vocasove uz nejsou ani zabavni. :D

Viz tabulky zde:List of Date Format Codeshttps://www.libreofficehelp.com/date-time-formats-libreof... ---P.S.Nainstalujte si alespoň offline nápovědu.

jj, bez nápovědy ani ránu, ale když nevím "wo co go", tak se těžko hledá ;).Když jsem rozbalil .xlsx a šmíroval listy, jediné "ggg...", které jsem viděl bylo to moje pokusné.Ale vážně, v té tabulce jsem jenom měnil nějaká numerická data, ani mne nenapadlo šťourat do formátů a asi přišel nějaký "One-Se" nebo "Samo-Se" a já jen zíral. Zatím jsem asi pracoval se soubory, které neměly problém excel <-> LO, nebo přesněji jsem si ničeho nevšiml. Prostě co jest excelovo patří excelu.

Idealne trefit i stejnou verzi. :D

V LibreOffice Calc se v buňce objeví nežádoucí dvojité "po Kr. po Kr." (např. "31.12. po Kr.2021po Kr.2021") v tom případě, když ve formátování buňky použiješ formátovací kód RRRR nebo rrrr. Podle mých zkušeností může mít Excel problém se správným zobrazením formátované buňky, pokud byl xlsx soubor předtím uložen v Calc.

Možná, že v Calc je místo formátovacího kódu pro zobrazení roku rrrr lepší zvolit kód yyyy .

Jooo, to bude vono. Jestli teda ten exlik byl nastavenej na cz a rok formatuje takhle, je to jasny.

Ano s yyyy se to teď tváří jakoby slušně , tak jak se to chovalo úplně na začátku (to tam ještě bylo rrrr ).

V LibreOffice Calc se v buňce objeví "po Kr." v tom případě, když ve formátování buňky použiješ formátovací kód RRRRPokud použiješ formátovací kód YYYY, tak "po Kr." se přestane zobrazovat.

Jo taaak proto mi to davalo zmatlaninu, kdyz jsem do formatu natvrdo napsal "po kristu". Ze tam mam nejakou rezervovanou formatovaci zkratku me napadlo, ale ze rrrr znamena primo po Kristu ... kdo by to byl rekl?

Formátovací zkratka pro "po Kr." je GGG (G podle Gregoriánského kalendáře). Tato zkratka platí v LibreOffice Calc, ale ne v Excelu.

Jak jsem nakouknul do ty tabulky, zrejme mi to tam vypisovalo eru nebo dekadu nebo co si to tam naslo, Calc a data ale pouziju jednou za uherak.

Stačí ten typ změnit na klasické dd.mm.yyyy

Fujky, zasadne YYY-MM-DD. / Zkousel jsem to jen kvuli tomuhle tondovi, jak smaznout user defined moznost samozrejme vim.