» Poradna » Ostatní

Lg oled

Zdravím.Chtěl bych se zeptat na TV. Rád bych si koupil OLED od LG, kokrétně OLED55B8PLA. Ptám se proto, zda-li již má někdo s touto TV zkušenosti a jestli je to za tuto cenu výhodná koupě? Tato TV má však starší procesor alfa7, kdežto jeho o něco dražší model OLED55C8PLA má alfa9. Je to zásadní rozdíl, anebo marketingový tah? Je výhodnější počkat si, až se tyto OLED zlevní, popřípadě, jak dlouho čekat?Děkuji

Odpovědi na otázku

OLED není zrovna optimální technologie, počkal bych si na mikroLED. Ta se zbavuje všech nectností OLED, hlavně omezené životnosti.

Jenže mikroLED čekám až za 10 let. Nebo se pletu?

Těžko odhadovat, nějaké vzorky už výrobci předváděli, ale kdy se to dostane do sériové výroby, to se odhaduje blbě. Ale vývoj je rychlý, čekal bych to spíš do pěti let. Jestli se mezi tím vyplatí koupit tu OLED záleží asi hlavně na tom, jak velký zásek je těch 30 tisíc do vašeho rozpočtu a taky asi na tom, jakým způsobem TV využíváte. Pokud pár hodin denně cíleného sledování, tak to opotřebení OLED nemusí být problém. Pokud to ale jede jako u spousty lidí jako takové pozadí víceméně celý den, když je někdo doma, tak to asi bude brzy znát. Osobně nemám rád technologie, které se provozem znatelně opotřebovávají (to platí obecně, ne jen u displejů), protože mě to pak psychologicky omezuje v používání :) Raději pak volím technogii, která není tak hezká a moderní, ale nemusím při každém použití přemýšlet, jestli už to není zapnuté moc dlouho a kdy se poprvé začnou projevovat příznaky opotřebení atd. :) Já bych volil nějakou lepší LCD, u které se dá očekávat, že už vydrží do nástupu microLED. Ale zdůrazňuji, že to je můj subjektivní názor, někdo může mít preferenci za každou cenu tu nejmodernější technologii, přestože nemá vychytané mouchy a chystá se nástupce.

A ta cena ze začátku bude také velmi vysoká, jako u OLED.

A takhle by se dalo cekat vecne...

To máš pravdu, dalo :) Kdyby nebyla na obzoru žádná lepší technologie, tak bych určitě nečekal, ale je otázka, jestli má smysl dávat peníze za něco z, co má celkem velké negativum a bude snad v dohledné době nahrazeno něčím, co veškeré problémy OLED odstraňuje. Osobně bych do OLED teď nešel, ale je to subjektivní. Stejně tak jsem nešel do plazmy, přestože její obraz byl suprový a byla to zdánlivě moderní technologie. Ale vadilo mě tam to vypalování, vysoká spotřeba a taky hmotnost. Počkal jsem na slušnou LCD, i když samozřejmě vím, že se plazmě v principu vyrovnat nemůže, ale i tak jsem spokojený a hlavně nemusím řešit, jak jede dlouho. Teď už budu vyčkávat na microLED, což vyřeší zřejmě už všechna negativa LCD i OLED :)

Ono je o tom jak daleko je k tomu obzoru. Uvedeni na trh, pokles ceny na uroven akceptovatelnou pro bezneho smrtelnika, atd.Takze myslim ze lze na OLED toto mezidobi preckat, ty ceny zase tak zavratne nejsou. K nenahraditelnym plasmam.... mel jsem dve, ted mam FullHD LED a ze bych adoroval plasmu do nebes, to se rici neda, sve vyhody mela, ale opravdu to zabijela spotreba a pripadne vypalovani obrazu.

A dělals na plasmě občas regeneraci obrazovky, a měl zapnutý "picture shifting" ? Potom by se tak vypalovat neměla,

Viděl jsem obě (resp. tři - i E8 verzi). Nakonec jsem koupil C8, ale chybu asi neuděláš se žádnou z nich, záleží na tom, co od toho čekáš. Ceny už spadly, ještě nedávno stály o cca 5 tisíc víc (když loni přišly na trh bylo to ještě víc). Ten rozdíl v procesoru neumím posoudit tu alfu7 jsem viděl jen v prodejně, ale nezdálo se, že by tam byl nějaký problém. Přeji mnoho zdaru při výběru.

za mě QLED - plně dostačující a rozdíl proti OLED nestojí za řeč .....

Nebudu ani procitat predchozi prispevky, evidentne se to zase zvhrlo v priznivci OLED vs odpurci OLED. Mno, muj nazor... pred dvema lety jsem si koupil solidni 65" TV. Ted toho horce lituju, protoze kolem me pripivaji majitele OLED TV a ten rozdil oproti podsvicenemu LCD (byt marketingove QLED), je nebe a dudy. Zivotnost je v pohode, vypalovani je strasak, dnes uz ponekud zbytecny. Jo, casem tomu urcite klesne kontrast, ale to je tak vsechno. Driv TV zestarne moralne, nez te zacne stvat vypalovani obrazu.Cekat na zlevneni muzes porad, u OLED je stale jeste velky prostor ke snizovani cen. Loni jsme byli uplne jinde a pristi rok budeme zase uplne jinde. Ale z meho pohledu, kdybych ted potreboval koupit televizi, tak nevaham a je to klidne zminena LG. I ta nejlevnejsi OLED TV je v pohode. OLED panely jeste nedavaji do uplnych lowendu, takze neni treba mit strach, ze pujde nekde vyrazne citit nizka cena.