Levný PC na internet- 8k

zdravím, rodiče se na mne obrátili zda bych jim nesestavil nějaký nový PC, do teď fungují na Pentiu 4, nedělají nic náročného- Prohlížení internetu a jednou za měsíc Word. Rychle jsem sestavil něco takového. Je to ok ?https://www.czc.cz/275582,250118,268187,2301...

Odpovědi na otázku

proc to teda tak komplikovat, nestaci neco jako mini pc https://www.czc.cz/domacnosti-mini-pc/produkty

Mě nepřijde, že by to komplikoval. Když půjde do nějaké takové malé ehm, tak za stejné peníze získá výrazně nižší výkon, nemluvě o defektním HW (některé řady těchto procesorů trpí chybou, kde ten CPU postupem času degraduje)

1) OS máte? Je třeba Windows 102) Stavět budete sám? Deska potřebuje upgrade biosu, aby dané CPU fungovalo. To ale nejde udělat bez CPU, které funguje i s tou starou verzí biosu.3) Desku bych vzal určitě se 4 sloty pro ram.4) Zvážil bych 16GB ram, a pokud bude opravdu stačit jen 8GB (pozor na to, že něco si z ram ukousne integrovaná grafika), tak určitě jako 2x4GB. S tím právě souvisí i ten bod 3, kde vám pak zbudou sloty i pro případné rozšíření.5) Skříň je staré koncepce, což ani tam neva, ale vadilo by mě, že nemá moderní USB. Sice se píše, že by tam snad mohlo být jedno 3.2 gen 1, ale na obrázku není a už jsem se setkal s tím, že to výrobce řešil tak, že tam prostě vyvrtal díru a nějak tam to USB připevnil, jen aby se neřeklo. Vypadalo to hnusně a ještě to mělo tendenci se rozpadnout.6) SSD by bylo ideální už nějaké NVMe, ale pravda, že procesor 3000G omezuje linky, takže lze použít využít jen PCIe 3.0 2x místo 4x. To to rychlé SSD omezí na rychlosti, ale i tak by mělo být rychlejší než obyčejné SATA SSD a to za podobné peníze.7) Zdroj dejme tomu, ale já už bych se držel spíše jejich řady POWER 11. Je výrazně lepší, má delší záruku a není zase o tolik dražší. https://www.czc.cz/be-quiet-pure-power-11-40... To jsou jen takové věci k zamyšlení.PS: Ještě doplním, že pokud by náhodou mělo být možné připojit 4K monitor či televizi, což nepředpokládám, tak konektory z desky nebudou dostatečné. Na nižší rozlišení by ale to HDMI mělo stačit. Pro 4K je nutné aby na desce byl displayport, nebo by musela být v tom PC nějaká moderní dedikovaná grafická karta.

Monitor bude starší 1080p Samsung který bude připojen přes DVI-D

tak to uz nechapem proc tam cpes ten athlon, kdyz Ryzen 3 1200 je 4 jadro vykonnejsi a levnejsihttps://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Athlon-3000G-... https://www.czc.cz/amd-ryzen-3-1200/219330/p...

Že by integrovaná grafika?

tak to bych sel uz do tehle 3200, ma to i vykonnejsi gpua je to 4jadro za litr navic, zase vyhadzovat nerozumne navi, tak aby to aj za neco stalohttps://www.czc.cz/amd-ryzen-3-3200g/264415/...

a tady je i porovnani ma o zhruba 30 procent vetsi vykon ta R3 3200G oproti tomu Athlonu 3000Ghttps://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Athlon-3000G-...

Tak jasně, ale záleží na velikosti portmonky. Je ale pravda, že 3200G už nemá omezení linek pro NVMe SSD, takže by tím odpadl další problém (spíše problémek). Na druhou stranu, pokud je to opravdu jen na internet, tedy max pár záložek v prohlížeči a jednou za čas Word, Excel, případně nějaký filmík, tak na to bohatě stačí i to 3000G.

tak logicky kdyz doted bezi na pentiu, tak pocitam ze jim chce poskladat neco co jim zas vydrzi nejakych par let, klidne bych mu odporucil i 3400G jestli mu to finance dovoli, ale ta 3200G je takovy kompromis s vykonem navic do budoucna

Já dal jen návrhy. Vy víte nejlépe, na co se to bude používat a jak. A taky jsem tam měl nějaké otázky. Třeba ten problém s biosem tahle deska neřeší. Takže pokud budete stavět sám, tak budete mít problém.Bez problému by měla být tahle deska:https://www.czc.cz/msi-b450m-pro-vdh-max-amd... Ram používejte v dual chanelu, tedy jako 2x8GB, pokud opravdu chcete 16GB. Netvrdím, že musíte mít 16GB. Vy musíte vědět jak to budete používat a kolik využijete. Jak jsem psal M2 SSD je fajn, ale procesor 3000G neumí 4 linky, má jen 2. Nejsem si jistý jak poběží tahle 4 linková SSD jen se dvěma linkami (asi stejně, jen pomaleji, ale otázka je jak moc pomaleji). SSD, které je testované se dvěma linkami je třeba tohle:https://www.czc.cz/wd-ssd-blue-sn500-m-2-250... Čímž samozřejmě netvrdím, že to je nějaký zázrak. Recenze 500GB modelu je tady:https://pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/... Nevyšel z recenze nikterak špatně. U téhle 250GB verze je ale pravděpodobné, že bude mít ještě menší cache. Při jejím zaplnění rychlosti klesnou.Do AR1 jsem nedávno stavěl a nevím co si o té skříni myslet. Na jednu stranu je to levná skříň, která je se čtečkou karet ideální pro kanl PC, či PC na internet. Na druhou stranu je její zpracování nic moc, první jsem musel reklamovat, protože přišla nekompletní (z výroby chyběla jedna noha) a u té druhé, když už jsem to konečně postavil, jsem musel měnit ten 80mm ventilátor, protože se to nedalo poslouchat. Takže ten rovnou vyhoďte pokud do ní půjdete. Taky je tam pár drobných špeků, na které je nutné si dát při stavbě pozor, ale bych případně upozornil, až by jste vybral ostatní komponenty. Takže je to slušná použitelná skříň, ale nesmíte použít ty větráky a po koupi jí celou zkontrolovat a vše otestovat, protože kvalita výroby je mizerná. Co taky chtít od skříně za 750Kč.Připojení Ukázat celý příspěvek

16GB RAM určitě nevyužijí, 8GB stačí bohatě. Klidně bych nechal tu desku od GB , 1X8 GB modul, případně 2X4 (ale pak by byla lepší deska se 4mi sloty - ale ne nezbytně.) , rozdíl ve výkonu bude minimální. Každopádně cokoliv nového či pěkný repas s SSD - BUDE RAKETA oproti té vykopávce s P4. To už snad ani nešlo používat..

Na internetový prohlížeč není třeba Windows.

dokonce je to bezpečnější. Mám dlouhodobě odzkoušené na prarodičích. Nemusím se bát, že babička omylem odklepne "instalaci antiviru" nebo jiné svinstvo a já budu muset naběhnout k "odblešení" PC...

chyba ti tam windows 10 a tu vrtulu s kablikom kludne vyhod. Najdi a zvaz asrock deskmini A300 + ryzen3000g + 8GB sodimm ddr4 + 240 2,5" SATA SSD

10400, ale neposladas za 8 cely pocitac z ktoreho je 3 len windows..

Co požaduješ, zvládne i repas se zárukou i OS - a ještě ušetříš.

pokud tam chceš Windows, musíš to navýšit o dva litry:https://www.czc.cz/microsoft-windows-10-home... nebo, jak bylo řečeno, vem nějaký repas. Tohle třeba není vůbec marný:LENOVO THINKCENTRE M93P MTPočítač - Intel Core i5-4570 (3,20 - 3,60GHz), 16GB RAM DDR3, 512GB SSD, Intel HD Graphics 4600, DVD-RW, VGA, LAN, DisplayPort, SerialPort, USB 3.0, Windows 7 Professional6 999 Kčhttps://www.pocitarna.cz/pocitace/lenovo-thinkcent...

Díky, repas mě nenapadl a toto vypadá dost dobře

A když nemá DVI výstup na monitor tak bude fungovat toto ? https://www.czc.cz/gembird-cablexpert-kabel-...

jo, fungovat by mělo v pohodě, jen tam psali, že to umí displej max. 1920x1080 ale to ti snad nevadí, ne?

ne, jedná se o starší 1080p Samsung

Tohle by jim mělo stačit, je to i v cenovém limitu: https://www.czc.cz/hal3000-enterprice-2200g-... Proč se stím dělat, když tady to je i se zárukou hotové a na požadované úkoly dostačující. Snad si přikoupit ještě jeden modul 4GB RAM.

jen 4GB RAM a bez OS, takže jestli bude trvat na Windows, tak při samostatném nákupu o cca 2500 Kč víc, ke skládačce na CZC možno za těch 1990 Kč.

RAM za pětistovku navíx: https://www.czc.cz/fury-black-4gb-ddr4-2666/... a je na osmi tisících. O Windows tazatel nic nepíše, takže nevíme, zda je chce. Navíc, jestli, a zřejmě je to tak, nemá zkušenosti se stavbou, je tohle pro něj jednodušší řešení. A na internet s přehledem.

Díky za rady. Nakonec byl navýšen rozpočet a objednal jsem takto.https://www.czc.cz/264415,268194,241380,2522...

a co ty Windows? Nebo nahodíš linux?

Mak volume si koupi za 60 na aukru

proč za warez ještě platit, když to stejně legální nebude?

Pár let zpět jsem si kupoval Dell Vostro 3900 ke kterému byl klíč k Win 7 i Windows 8.1 tak zkusím jestli to ten z těch 8.1 vezme

no šlo to lépe...

varianta s tím dualcore ryzen není špatná, ale osobně bych zvolil 3200G - z jednoduchého důvodu, ten pc zřejmě bude na další miminálně pětiletku, ne-li na dvě. Někdo nadhodil 4K které se dnes může zdát směšné, jenže za pět let už to bude zřejmě standard jako dnes fHD. Tudíž příprava na příštích 5-10 let už nezní tak úsměvně. Osobní zkušenost mám s podobným strojem který paní zakoupila také zhruba před deseti lety se Sempronem a XP - sloužil dodnes a jen start systému byl utrpení. Proto je lepší přidat nějakou stokorunu aby se na tom systém nějak hýbal i za těch 5+roků. 8GB stačí, stejně jako deska s A320. A určitě nešetřit desetikoruny na ušmudlaném SATA SSD když 250GB NVme stojí jedenáct stovek a jeho použitelnost v čase je mnohem lepší. Obecně, pokud stavím stroj s výhledem na dobu používání která několikrát překročí záruku hw tak neberu ty nejlevnější komponenty, protože takový stroj je starý už v době dokončení stavby...

Kup si nějaký hotový a nový.Na eshopech od toho mají konfigurátory a nebo filtry.Prostě si řekneš, chci počítač za tolik a tolik peněz a on ti vyjede nabídku.Dnes se změnil smysl a význam slova používání "nenáročný". Koukni se jak to zatěžuje Youtube. Ale cokoliv nového ti to utáhne.

Já bych rozhodně šel do repasu na pocitarna.cz a podobně, osobně tam nakupuju i pro svoje podnikání a prostě jsem ušetřil, že bych něco sestavoval, to asi ne, to raděj prověřenej repas za pár korun, poslední notes mám 2 roky a on šlape pořád jak drak, tak mu ještě rok dám a pak uvidím. Nedivil bych se, kdyby to bylo i víc jak 2 roky, beru think pady a ty zničit, to chce fakt "talent"...