» Poradna » Notebooky

Levný 11,6 notebook na cestování?

Zdravím,poslední dobou docela často přejíždím mezi dvěma městy a rád bych si koupil nějaký malý, lehký a ideálně levný notebook, který bych s sebou mohl vozit a nezabral by moc místa. Nepotřebuji přehršel výkonu, na hry nebo náročnější úkony mám stolní PC, notebook by byl využívaný převážně na prohlížení internetu, práci s MS Office, občas seriál nebo nějakou nenáročnou hru na zabití času.Mezi požadavky patřila hlavně velikost (11,6 palců ideálně), výdrž baterie, dobrá a dostatečně velká klávesnice a alespoň 4 GB RAM. Byl bych také rád, aby byl co nejtišší a nebyl v něm procesor řady Intel Atom. Při hledání mě také zaujaly 2v1 konvertibilní notebooky/tablety. S cenou bych se rád pohyboval kolem 10.000,- Narazil jsem na dva stroje, které se mi líbily:ASUS Transformer Book Flip TP200SA-FV0130Thttps://www.alza.cz/asus-transformer-book-fli... ASUS VivoBook Flip TP201SA-FV0007Thttps://www.alza.cz/asus-transformer-book-fli... Byl jsem poměrně rozhodnutý pro první z nich, jen přesně nevím, co čekat od eMMC paměti. 64 GB by pro mě nemusel být tak velký problém (vzhledem k úkonům, které s tím plánuji dělat) a líbí se mi, že se nejedná o klasický HDD, takže předpokládám, že bude rychlejší a méně náchylný k otřesům, což se mi při častém přenášení nejspíše bude hodit. U obou z nich se mi líbí, že mají pasivní chlazení, IPS displej a podle recenzí dobře zpracované klávesnice. Současně s ASUSem mám dobré zkušenosti z dřívější doby. Lze v dané cenové kategorii a s danými požadavky nalézt nějaké výrazně lepší varianta? 2v1 není podmínkou, i když v tuhle chvíli se mi takové řešení zdá atraktivní. Děkuji za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Takové notebooky tě budou akorát sr*t! Kup si chromebook.

To mě taky napadlo, ale obávám se použitelnosti ve chvíli, kdy nebudu mít připojení k internetu.

Chromebook funguje i bez internetu. Google dovedl své chrome appky do takové dokonalosti, že fungují i offline. Kdyby byl problém, instaluješ CUB Linux, nebo spustíš KDE.

Potřebuješ nezbytně zrovna MS Office a Windows? Atom by vadil jen v případě Windows. Pokud dáš třeba Lubuntu linux, tak nepotřebuješ antivir a je to výrazně rychlejší. A vzhled nemusí být až tak odlišný - viz např.http://bit.ly/lubuntuw7TrustyTy 2v1 krámy mají lesklý displej, což je na cestování dost nepříjemné - mluvím z vlastní zkušenosti.

osobně bych klidně vzal:https://www.czc.cz/lenovo-ideapad-300s-11ibr... nebohttps://www.czc.cz/acer-aspire-es11-es1-131-... přičemž u toho Lenova bych na 100% vyhodil ty Windows. Lubuntu i s office a dalším softem mi zabírá méně než 10 GB, takže i na tom 64GB SSD bys měl něco volného.

U toho Aspiru je ta zelenina N tragédie. Tady doporučuji ChromeBook.

A který konkrétně? Minimálně u CZC je jedný Chromebook bez Celera/Pentia N akorát Acer Chromebook 14, za 13 táců, který je navíc 14ka displej. Za ty prachy už se dá sehnat leccos v té velikosti.Plnohodnotný linux má proti Chrome OS mnohem širší využití a širší nabídku programů.

V ChromeOS lze spustit KDE. Na ChromeBooku je jedno jestli máš Celeron / Pentium. Jede to pořád stejně, ale s Windows notebookem nejde Atom dohromady... to bych ten počítač radši vzal a vyhodil z okna!Off topic: Co takhle nějaký iPad / tablet? S 10.1 / 9.7'' displejem? To by bylo svižnější, než nějaký atomový notebook.

však taky říkám, že bych koupil Windows netbook a nahradil Windows linuxem.Tablet je na práci s texty i emaily nepohodlný.

O iPadu jsem nepřemýšlel. Tablet mám, konkrétně Nexus 7 druhé generace a přestože na internet a hry to je šikovné, tak si neumím představit, že bych na tom měl dlouhodoběji pracovat s kancelářskými programy.

Na kancelářský programy to neni, to je pravda.