Levnější PC sestava pro budoucí upgrade

Zdravím,hledám pc sestavu kolem 15 000 - 20 000 (ideálně už postavenou, protože nejsem moc odborník na hardware a sestavovat sám si netroufnu), kterou bych ale mohl v budoucnu bez problému upgradovat třeba lepší grafikou/procesorem. Prozatím to mám pouze na hraní méně náročných her (hlavně League of Legends, hraju teď jen to), ale chci aby taky něco vydržela a provoz byl plynulý. Jde mi hlavně o to, že se mi teď nechce investovat moc a radši zatím ušetřím a potom třeba za rok dva upgradnu grafiku. Díky všem za rady.

Odpovědi na otázku

Sestava se dá navrhnout a nechat sestavit - většinou to ty obchody udělají bezplatně v rámci nákupu HW. Jinak pokud jde třeba o budoucí upgrade CPU, tam je lepší AMD, protože jejich nové procesory pasují i do desek o generace pozadu (je otázka, jak to bude teď, protože už bude třetí generace Ryzenů do AM4). Intel téměř s každou revizí (řadou) CPU vyžaduje novou desku. U grafiky je to poměrně jedno.Jinak pro takový PC doporučuju nešetřit na zdroji, je to základ PC a kvalitní zdroj přežije i několik upgradů (Seasonic Focus+ s desetiletou zárukou).

"Intel téměř s každou revizí (řadou) CPU vyžaduje novou desku"Od doby Sadny Bridge, tzn 8 generací, to bylo vždy na 2 generace. Sady+Ivy, Haswell+Broadwell, Skylake+Kaby Lake, Coffee Lake+Coffee Lake refresh.... a zdá se že další bude do současných desek, takže se to dokonce poruší a bude to možná i déle. To platí pro mainstream Intelu, u HEDT to je ještě lepší, tam pokud se nepletu držela třeba X99 platfroma byla aktuální po dobu kdy v mainstream platformě proběhly 4 generace.AMD samo zahrálo na notu, která se vyčítá intelu a sice, že deska vydrží dlouho a tam kde šel Zen 1 půjde Zen 2. I když už se objevuje info že třeba Ačkové desky tu podporu dostat nemusí, některé desky vypustily podporu Athlonů atd. Nové desky budou mít věci co staré desky nedostanou. Obecně to je určitá limitace aby se držela zpětná kompatibilita.Nicméně to je stejně jen marketing, nic víc. Reálně CPU stejně nikdo nemění a mění celé PC, deska není takový problém. Ono kdo si bude stavět nový počítač na staré desce, že to je stejné jako by si koupil místo nové desky bazar. Selhání starší desky je pravděpodobnější, a že desky jsou typicky to co odchází nejvíc. Když dnes koupí levnou i3, tak i za pár let klidně bude moct upgradovat na i7 nebo i9, i kdyby současné generace, pořád ta i9 je výkonnější než i3. Pokud mu to výkonově v té době stačit nebude, tak se obávám že mu nebude stačit ani žádné mainstream AMD.Do toho levného počítače za 20k se vejde jak Ryzen, tak nějaký Intel.Minulý týden jsem někomu navrhoval sestavu na letecké simulátory za 20k. Se systémem v ceně se vešla i3-8100 (ta je na civilní letecké simulátory výkonnějši než jakýkoli Ryzen, včetně 2700X), 16GB RAM a GTX1650 (zvlášť v X-Plane má výkon o chlup lepší než Vega VII), k tomu 1TB NVMe, deska, zdroj nic extra, ale vešlo se to. Upgrade na i9 a RTX2080Ti... no problem.Když Ukázat celý příspěvek

Letecký simulátor je lepší provozovat na i3-8100 než na libovolném Ryzenu ??? Tak to mi prosím objasni, jak je to možný ? To celý simulátor jede na jediném jádře ? A i tak mi to přijde jako prakticky nemožné.

Ano, letecké simulátory dnešní doby bohužel nejsou optimalizované na více vlaken.

Můžeš si postavit počítač (v CZC ti to postaví) s pořádným procesorem, který LoLko utáhne na integrovanou grafiku a až budeš chtít hrát AAA hry, tak dokoupíš grafiku - třeba https://www.czc.cz/amd-ryzen-5-2400g-rx-vega... LoLko to na FHD na max utáhne v pohodě 80FPS+

Bohužel Ryzen s grafikou je, alespoň podle mě, jeden z nejméně výhodných procesorů na PC kde vím, že bude na 100% upgrade.Stojí skoro stejně jako R5 2600, má méně jader (jen 4 oproti 6) a ještě má kvůli integrované grafice oškubané vyrovnávací paměti. Jde o to, že odstřihnutím té grafiky se vlastně zbavíte jediné věci, která je na tom CPU zajímavá.

Myšlenka byla ta, že pokud teď nemá na plnohodnotný herní počítač, tak si vystačí s tímhle ryzenem, pak může snadno upgradovat procesor a dokoupit grafiku.

Ale za 20 tisíc má plnohodnotný počítač. Ano bude to jen na 1080p a někde nepůjdou při přijatelných FPS detaily na max, ale vejde se to, navíc bude cenově jedno zda tam je Intel nebo AMD CPU, 2600 a 9400F stojí de facto stejně, desky stojí stejně.

Problém je že nové AAA hry s tím 2400G budou už docela bída, 2600 je jiná liga a stojí o pár set víc.Za 20k má jak toho Ryzena5 2600 nebo i5-9400F s GTX1660

" Jde mi hlavně o to, že se mi teď nechce investovat moc a radši zatím ušetřím a potom třeba za rok dva upgradnu grafiku."Na tohle pozor. Nechci investovat moc, ale chci PC připravit na upgrade. Vím, že to bude znít divně, ale často si to protiřečí. 1) CPU se mění jen minimálně. Ono totiž zjistíte, že lepší CPU je dražší vůči tomu nyní dostatečnému třeba jen o 2000Kč. Jenže když ho chcete upgradovat, tak to není rozdíl ceny, protože toho starého se nezbavíte, ne za dobrou cenu. Takže upgrade CPU je pak položka třeba za 5000Kč. Pokud je tedy plánován upgrade za rok, tak si myslím, že je výrazně lepší koupit si to hned (připlatit ty 2000Kč rovnou), než na něco čekat. Musíte brát v potaz, že si to CPU pak budete hezky užívat rovnou a ne si říkat: "Jako jde to, ale dře to. Musím to upgradnout."To samé u grafiky.Být vámi, tak do toho dám cca 23tis, za což koupíte něco jako i5 8400 (nebo i5 9400F) + 16GB ram + 500GB (možná 1TB) SATA SSD + výprodejovou (ale novou, ne bazar) GTX 1060 6GB.Je to jen 3000Kč nad váší horní hranicí a přitom si zahrajete všechno. A časem lze pořád upgradovat na lepší CPU (CPU to zvládne), případně lze i to CPU upgradovat, ale myslím, že nebude vysloveně nutné.

A ještě nezapomenout na Windows.

bez WIN 20k s win 23khttps://www.czc.cz/233806,243176,181097,2494... Vešla se tam 1TB SSD, GTX1660, ano skříň, zdroj a provedení grafiky jsou kompromisní, tady by to to sneslo 1-2 tisíce navíc, něco se dá ušetřit výměno Intelího NVMe za nějaký Patriot SATA SSD.Pokud nedělá něco hodně náročného na CPU, tak myslím že si s tím pár let v klidu vystačí. Sestava byla vybrána s ohledem na X-Plane, ve stejné ceně to jde udělat i na Ryzenu, pokud by se vyžadoval lepší multithread výkon.

Osobně bych na to čel s kompromisem trochu jinak:https://www.czc.cz/175661,239168,234012,2170... Tohle je taky za 23tis i s Windows. Pokud by to chtěl srazit, tak je možné dát o 1000Kč levnější zdroj (třeba tohle, ale momentálně není skladem:https://www.czc.cz/be-quiet-pure-power-11-50... )Taky lze vzít napoprvé jen třeba 8GB ram. Tím stáhne dolů dalších 800Kč.

GTX1060, stejně jako RX580 mi přijde už jako nevýkonná karta i pro relativně nenáročné hraní. Ale to mi přišla podobně výkonná GTX980 před 3 lety :)Osobně bych nechal stock chladič, vybral levnější desku a zdroj (i když chápu výhody 10 leté záruky a výborných provozních vlastností), a možná dodat stovku/dvě a vešla by se GTX1660Ti, rozdíl ceny bude 1% ale herní výkon toho počítače půjde o 30% nahoru proti té 1060. A my tady přece řešíme počítač na hraní. Nicméně pokud těch 20k bylo myšleno jako PC včetně systému a hranice za kterou nelze jít, bude problém a bude to muset jít dolů jak kvalita zdroje, pryč chlazení, levnější deska, paměť. Na grafiku bych ale moc nešahal.https://www.czc.cz/243176,252287,256856,1756... Ale dát cca 5 tisíc nad rozpočtet a mít slušné PC hned s rozumnými komponentami mi přijde lepší volba než šetřit teď a pak se ztrátou upgradovat, tak jak tu někde padlo dřív.

Děkuji za rady, ale když jsem nad tím uvažoval, tak když momentálně hraju pouze league of legends, které je nenáročné, tak podle mě nejrozumnejsi je ušetřit na grafice a poté třeba za 2 roky upgradnout grafiku. Myslím si, že rozumnější je investovat víc do cpu, mobo a takových těch věcí, co se hůř mění a potom postupem času dokoupit lepší grafiku

Pokud nezáleží na grafice, klidně bych si vystačil s https://www.czc.cz/asus-radeon-ex-rx570-o4g-... , jako bonus jsou k tomu ještě dvě hry zdarma. Nemá cenu hrotit gtx 1660, když se stejně nevyžije. Klidně bych ušetřené peníze vložil do kvalinějších komponent, většího disku atd.

Tak má být dotaz na to že to má být PC na LoL s možností upgradu za 2 roky a ne tak nejasně popsané.Za 2 roky ale může být cokoli co jsme dali dnes dohromady obsolete a upgradovat to nebude mít cenu protože třeba nastane nějaká revoluce ve výkonu nebo něco takového.Pokud máte požadavky hrát LoL s tím že za 2 roky třeba budete hrát něco jiného, tak si kupte počítač co to LoL utáhne dnes a za 2 roky řešte PC které utáhne to co budete potřebovat.Předpokládám že LoL utáhne Core2Duo s 4GB RAM a postarší multimediální grafickou kartou, takže se bavíme o PC za 1-2 tisíce korun včetně legálního operačního systému.S tím mě napadá, co máte dnes a proč vlastně chcete nové PC?

Měl jsem po bráchovi HAL3000 s amd athlon a4 a tou grafikou co jsem zminoval, ale odeslo mi tam cpu a motherboard. Tedka hraju lolko na Macbooku Air, ale je pracovni a nechci ho znicit, ale hlavne je monitor moc malej na hrani a neni tam vystup ani HDMI ani DVI.A rozhodl jsem se celkove pro upgrade, ale je pravda ze opravdu hraju pouze LoL, popřípadě jsem občas hrál Counter Strike: Global offensive, ale žádný náročnější hry nechci. Hlavně mi šlo o to, aby ten počítač byl plynulej, rozjel i třeba trošku náročnější hry, kdyby náhodou a hlavně aby mi několik let vydržel, ne jak ten HAL3000, který vydržel 2 a půl roku.

Děkuji všem za rady, tenhle build se mi asi líbí nejvíc zatím, 23 000 včetně Windows mě asi nevytrhne, jen mám 2 dotazy: - kromě toho zdroje, co není skladem, nejsou ještě jiné alternativy levnější? 2500 za zdroj mi přijde hodně, ikdyz se v tom nevyznam, zdroje jsou pro mě španělská vesnice - je tento build možné třeba za 2 až 3 roky upgradnout zejména grafiku třeba na tu novou RTX 2070, kdybych se rozhodl za pár let hrát náročnější hry bez problemu?Jinak pokud by byly další tipy, klidně pište dal a zapomněl jsem uvést, že bych preferoval Intel nad AMD, měl jsem slabší AMD a víc mi vyhovoval Intel dřív Děkuji

Tak za 23tis je to i s tím lepším zdrojem. Pokud chcete na zdroji ušetřit tak je to bohužel čím dál tím těžší. Zdroje pod 1000Kč jsou dosti zoufalé, na hranici odpadu, a v ceně 1000-2000Kč se to nějak vyklízí. Není moc z čeho vybírat, alespoň mě to tak přijde.Možná tohle:https://www.czc.cz/be-quiet-pure-power-11-40... Sice to je jen 400W, ale pro tu sestavu je to dostatečné. U lepší grafiky by ale už nebyl úplně nejlepší. Má ale záruku 5let.Pak možná:https://www.czc.cz/silentiumpc-supremo-l2-go... To je taky gold zdroj, ale už má jen 3roky záruku a nevím jak je na tom přesně s kvalitou.Nebo:https://www.czc.cz/corsair-cx-series-cx550m-... Ten je ale jen bronze a taky jen 3roky záruky (míval 5let, pak to zkrouhli). Když vezmu, že to už je 1800Kč, tak mě prostě ten příplatek na ty lepší zdroje přijde více než obhajitelný za to co člověk dostane navíc.Upgradovat na RTX 2070 je možné, ale pro fullHD je tohle zhruba max, co lze s daným CPU pořídit tak, aby CPU ve hře grafiku nelimitovalo (záleží na hře atd..., řekněme v průměru).Záleží co člověk chce, ale rozpočet nafukovací nemáte, takže je tohle asi jedna z nejlepších možností. Pokud těch 23tis není problém, tak je možné vzít jen 8GB ram a levnější zdroj a možná by se do sestavy nechala dát i nějaká GTX 1660Ti. Záleží jak to máte naplánované a jaký výkon považujete za dostatečný, respektive, kam se chcete s výkonem posunout. Podle toho se to musí nastavit.

PS: Pro jistotu upozorním, že i5 9400F nemá integrovanou grafiku!Dále upozorním, že dedikované grafiky (jako třeba ta GTX 1060 6GB a vůbec všechny nové grafiky) už nemají výstup pro VGA. A to ani redukcí z DVI. DO dané grafiky tedy nelze zapojit monitor, který má VGA vstup. Použít lze pouze DVI-D, HDMI a Displayport.

Jak jsem psal, tak lepší grafiku zatím vůbec nepotřebuju. Na té právě chci zatím ušetřit. Jinak monitor mám hdmi, takže v pohodě.Jinak s tim zdrojem asi máte pravdu

Tak možná změna, brácha by mi dal nějaký komponenty co mu zbyly že starého pc, než si ho přestavěl:GPU Radeon RX 460 graphics (Polaris) 2048MBHDD Seagate st1000DM003-1SB102 1000GB na kterým je windows 10 professional 64bitVím, že ta grafika je hodně špatná a stará, ale kdyby šla napojit na výše zmiňovaný motherboard s tím cpu 9400k, nechal bych si ji pár měsíců než nasetrim na lepší grafiku a pak bych to jen vyměnil. A jestli tam můžu použít ten HDD s windowsem, tak aspoň ušetřím dost za systém a HDD.Díky

Grafika použít jde. Na LoL to bude stačit. Disk také použít lze, ale nelze použít ten Windows. Tedy pokud k němu nemá číslo. Vy budete provádět čistou instalaci na SSD. Dnes stavět PC bez SSD, to je jako jezdit autem, ale mít pořád zataženou ruční brzdu. HDD v PC zůstane jen na data (fotky, filmy, domácí video, odkladiště nepotřebných dat, atd..), vše co se instaluje jde vždy na SSD.Pokud jste pořád ochoten dát stejné peníze do PC, tak lze vylepšit PC na straně procesoru a disků, než si došetříte na pořádnou grafiku.

Grafika na LoL apod je v pohodě, lze na nís na minimum spustit skoro vše i z náročnějších her. Systém na HDD opravdu dnes nechcete, pokud máte od bráchy i licenci, tak tu nainstalujte na nové SSD a ten HDD můžete použít jako sekundární disk.

Tak to je super, že grafika použít jde. HDD taky, ale k tomu winu nic nemá, takže budu holt muset koupit novej. Ale i tak ušetřím. Cpu asi nechám to, co jste mi doporučili, nechám všechno jen od dělám HDD a grafiku a během pár měsíců si koupím třeba tu gtx 1660ti nebo rtx 2060.

Děkuji moc všem za odpovědi a rady, ale dostal jsem nabídku, kterou nejspíš neodmítnu. https://www.czc.cz/lynx-grunex-gamer-2019-ce... Už postavený počítač, nový se slevou 3000, takže za 20 999 s windowsama se vším. Je tam přesně ten hardware, co jste mi doporučovali (i5 9400F, gtx 1060 6GB, ssd + hdd) jen to nemusím kupovat zvlášť, ale už postavený. Jediný, čeho jsem si všiml, tak je tam jen 8GB Ram, tak kdyby mi to v budoucnu nestačilo, tak dokoupím dalších 8 gb. Doufám teda, že to půjde upgradovat.Každopádně díky moc všem za rady

Počitej, že specificky v těch lynx sestavách (Hall je taky bída, ale lynx mám ještě pod tím) bude totálně ořezaná deska, zdroj, paměti, vše co půjde v nejzákladnější verzi, aby z toho něco měli... (po komponentách by to vyšlo 100% levněji..)

No motherboard je tam MSI B360M BAZOOKA - Intel B360 a ramky Kingston HyperX FURY Black DDR4 8gb 2666 MHz, takže to si myslím, že je dobrý. Zdroj 500W.Jinak jestli najdete na czc lepší stolní sestavený počítač za takovou cenu, tak dejte vědět. Za 21k si myslím, že nic lepšího nesplaším. Navíc záruka 3 roky, kdyby něco

- paměti ok, deska dejme tomu.. ale zdroj 500W je nulový údaj, bude to nějaký eurocase, itek a pod. šunt (cca 500,- )Stále si myslím, že po dílech to bude levnější, ale pokud je snazší koupit celou "krabici", tak klidně (reálně je to sestava za 17 000 pokud si nahážíš šuntové komponenty do košíku)

Problém té sestavy je v tom, že se na ty peníze odendáním ramky a použitím rozumnějšího zdroje dostanete taky a přitom tam budete mít rozumnější komponenty dle vlastního výběru. Co lze u té sestavy očekávat, je:1) velmi základní zdroj nic moc kvality. Pochybuji, že tam něco slušného, když se to v popisu ani neobtěžují napsat.2) Dále tam je dost problém ten 128GB SSD!!!! Vždyť to je žalostně málo! A HDD jste říkal, že vám dá brácha, ne?3) Záruka jen 3roky. Z vlastních komponenty budete mít na některé komponenty výrazně delší záruku.

Navíc oni napíšou m.2 super hyper pcie nwme ssd solidstate drive hyper direct link bus 3.0 x2 2280 HMB trim ..a přitom to je základ za osm stovek :)

No já bych rád ušetřil a poskládal si to sám, ale prostě jsem na to úplně blbej a jednodušší je pro mě koupit hotovej pc než ztrávit hodiny vybíráním ideálních komponentů, instalací a navíc mi to ještě někdo musí celý poskládat a rozjet. A například jsem četl několik recenzí na Alze a tam vám to sice za 399,- poskládají, ale prý to netestujou a několika lidem se stalo, že pc vůbec nejel nebo tam byly špatný komponenty. To bych ani nepoznal, že mi tam dali něco špatně, protože jsem rád, že poznám CPU od GPU. Jsem prostě v tomto směru levej a se sestaveným pc mám jistotu, že už to bude smontovaný a připravený na použití.

Tak v alze mají limit na počítač cca 30 minut, dřív to dělali zadarmo, ale chápu že to zpoplatnili, je to lidská práce kterou někdo musí platit. Navíc ten kdo to skládá musí skládat opravdu šílené věci, velké komponenty do malé skříně, komponenty které jsou montážně složité, levné skříně kde se člověk pořeže o hrany... Pokud by to měl někdo instalovat a testovat, stráví s tím daleko víc času. Na druhou stranu, když to nefunguje, tak se to sestavení dá reklamovat. A ano když o tom člověk absolutně nic neví, je asi lepší prebuild. Nicméně je dobré se vyhnout určitým řadám, nejlepší by byl prebuild daného obchodu, ti si nenechají dělat díly na míru ale používají běžné komponenty (typicky)

Takže za Vás taky Lynx Grunex ne? Jaký jiný prebuild počítač byste doporučil do těch 22-23 000?

https://www.alza.cz/alzapc/alza-gamebox-gtx16... Sice nad limit ale stačí dokoupit 8GB ram a nějakou dobu to vydrží.