» Poradna » Mobily

Levná 4K TV na sledování sportovních přenosů ?

Ahoj, máte někdo vlastní zkušenost s levnou UHD TV , která má natolik kvalitní index zpracování obrazu (např funkce trumotion apod.) , že zvládá přehrávat třeba hokejové přenosy ? Hledám takovou 4K tv ideálně 49"-55" v ceně do 15k , ceny 100+Hz jsou trošku mimo. U mého 2 roky starého FullHD samsungu je ta funkce plynulého obrazu naprosto fantistická, od laického oka srovnatelná se 144hz monitorem, když na něm zapnu něco na full framerate. Plán je takový - Udělat předběžný seznam modelů TV, vzít flashdisky se záznamem 720p přenosu, zajít s nimi někam na kamennou prodejnu a udělat menší srovnávací test. Pokud máte nějaké tipy tak sem s nimi. Díky

Odpovědi na otázku

Proč televizi 4K a testovací záznam 720p, když u nás se vysílá 1080i nebo 1080p - tedy proč to netestovat v nativním rozlišení, kdy televize nemusí nic přepočítávat..

Ok, takže 1080p.

Vysílá se nějaký hokejový zápas ve 4k?

Na to si ještě nějakou tu dekádu počkáte

Právě proto se ptám, otázka měla mírně ironický podtext

Tak co doporučujete pane pozitron, koupit si jednu TV na 4K filmy, a vedle ní postavit další Fullhd TV na sport ? možná by se k nim vešla na stůl ještě jedna černobílá na flmy pro pamětníky ..

A kolik filmů se vysílá ve 4k? Kolik filmů je natočených ve 4k? Ten pan důchodce ty filmy bude pouštět z čeho? Nevidím dnes zatím důvod pro 4k TV na sport a filmy.

Dneska existujou i jiné možnosti než TV signál, např Výstup z PC / BR , spousta nejen AAA bestsellerů je dostupných ve 2160p, i můj 4 roky starý mobil umí celkem slušné 4k, prohlížení fotek, youtube, takže nějaké to využití by se našlo.

Moje zkušenost se sledováním sportu na LCD TV (týká se všech typů, rozlišení a cen):Sledování fotbalu nebo hokeje na těchto TV je utrpení, je to nekoukatelná "mazanice". Je to dané principem zobrazení a trpí tím všechny tyto TV bez rozdílu. Ano, ty nejdražší jsou na tom o něco (řekněme 10%) lépe, ale stále žádná sláva.Proto vždycky, když běží mistrovství světa, odcházím fotbal sledovat do kuchyně na starou CRT (25 ''). Na ní můžu klidně sledovat i čtyři zápasy za sebou bez problému, zatímco v obýváku na moderní full hd (42 '') toho mám za 10 minut plné zuby.....Při sledování jiných pořadů, např. hd dokumentů o přírodě (kde se toho moc nehýbe) je situace jiná, statický obraz je parádní (ovšem dokud nezačne švenkovat kamera...).Z tohoto důvodu jsem ke sledování sportu na jakékoli 4k TV (a ještě levné k tomu) značně skeptický......

A to má CRT "jen" 50Hz, v případě LCD se marketing honí za trojcifernými čísly...

Na sportovní přenosy tady mám starší fullhd plazmu, obraz je oproti těm všem levným LCD panelům úplný skvost, sice třošku více papá elektřiny, ale v zimě zase nemusím tolik přitápět Faktem je, že tu 4k televizi hledám pro důchodce, kterému TV hraje skoro celý den, a těch 400w by mu trošku udělalo vítr v rozpočtech, na druhou stranu uběhl nějaký čas, a začíná si to s tím 4k rozmýšlet, tak nakonec to snad ještě bude fullhd TV.

Ten levnej 4k šrot bude mít nejspíš horší obraz než ten Samsung, ale to je tvoje věc Jo a mimochodem jít testovat 4k televizi s 720p nebo 1080p videem může jenom debil a nebo troll

Takže testovat, která z TV zvládá Upscaling nejlíp, je záležitost pro debily ? Lidská blbost v internetových diskuzích fakt nemá hranice, někteří by měli použít tu kouli, co mají na krku dříve, než tady vyblejou podobný absolutní nesmysl..

Ano tys toho nejzarnejsim prikladem. Kup FullHD se 100Hz panelem a bude to mnohem lepsi reseni.

Díky za velice nečekaný a přínosný tip, ale musím upozornit, že na fullHD se tady nikdo neptá

4k televizi nikdy, nedá se na to dívat díky vysílání jen v 1080p. Kup LG fullhd letošní modelový rok, mám ji a nemůžu si stěžovat za tu cenu.

to je nesmysl -- 4k televize nemá důvod mít horší obraz jako 1080p pokud ta 4k nemá horší čip / software a hardware( planel ) upravující výsledný obraz --- mimo to 4k má upscaling který i 1080p vylepšuje

To vylepšenie je velmi podobné zvukovému. Audiočipy dávajú zvuk von vždy na najvyššom možnom rozlíšeni (natívnom), ktoré je fixné (napríklad 24bit/192KHz). Všetko čo ide na vstup je do tohoto rozlíšenia prepočítané okrem zhodného s natívnym. Niekto môže aj pri takomto upsamplingu z CD 16bit/44KHz povedať, že ten zvuk je lepší ako na CD. To je ovšem omyl. Je len iný a niekomu môže taký zvuk vyhovovať.

ano - ale pořád má smysl kupovat 4k TV

Ak je k tomu aj vhodný priestor tak, ano. Digitálna TV bude na rýchle scény vhodná až vtedy, keď bude každý program (možno každá scéna) niesť v sebe informáciu o tom, aký algorytmus má použiť obrazový procesor pre každú scénu.

Pro začátek by stačilo používat DOSTATEČNÝ datový tok. Ale to je u (zejména našich) vysílatelů utopie, škrtí to jak se jen dá. Výsledkem je obraz který je sice full HD nebo 4k, ale to platí pouze pro (převážně) statické scény. Jakmile se tam něco pohne, je výsledek horší než SD...Teď jsem porovnával jeden videoklip cca 3 minuty dlouhý. Standartně má ve full HD (YT) 150MB. Aby byl obraz kvalitní i v rychlých scénách, musí mít stejný klip 1.5 GB (TIDAL)....

Ani vyšší datový tok nevyrieši niektoré problemy s upscalingom o ktoré tazatelovi asi ide. Keď to neni natívne rozlíšenie, tak musíme použiť matematiku a najlepší odhad.