» Poradna » Ostatní

Létání s dronem ve věku 15 let

Dobrý den.je mi 15 a rád bych létal s dronem ale nevím od kolika mohu létat někde Čtu od 15 někde od 16 někde od 18 takže nevím. A chtěl jsem se zeptat zda je možné létat s dronem v 15 letech a pokud ne tak jsem někde četl že je to možné si to nějak dát na zákonného zástupce. Předem díky za info

Odpovědi na otázku

Tak minimalni vekova hranice je 16let... pokud to ale bude nejaka hracka (tj. bude mit oznaceni CE a odpovídat směrnici č. 2009/48/ES) tak to resit nemusis.

Jak ti pomůže, když sem při jdou 3 lidé, co o tom ví také +-prd a jeden ti napíše 15, druhý 16 a třetí 18?Přečti si vyhlášku, tam najdeš všechny odpovědi.

A proč se na droní legislativu ptáš v PC poradně?

Pilot nebo pasažér?

jestli jako myslíš sednout do dronu a letět (něco jako tohle https://youtu.be/NSCvsW-z2LE ), tak to samozřejmě od 15 nepůjde, ale jinak se všechno překvapivě dočteš tady.... https://dron.caa.cz

To není dron ale normálně pilotovaný letadlo. Drony pro pasažéry se testovaly v Dubaji jako aero-taxi. (internetový vyhledavač vám to možná najde)

krom věku si hlavně nastuduj předpisy, především, kde se lítat nesmí, protože postihy za případný průšvih mohou být dost velké...

To je otazka presne do PC poradny. :D

"V České republice je minimální věk dálkově řídících pilotů 16 let. Jistou výjimkou může být provoz v rámci klubu/sdružení leteckých modelářů dle zavedených postupů..."Zdroj Úřad pro civilní letectví: https://www.caa.cz/provoz/bezpilotni-letadla... Jinak nastuduj si "Doplněk X" (https://aim.rlp.cz/predpisy/predpisy/dokumen... ) a případně můžeš projít i celý Letecký předpis L2 (https://aim.rlp.cz/predpisy/predpisy/dokumen... ) Ale to spíš pro zajímavost, většina se tě týkat nebude.

Pokud chceš létat legálně (myslím opravdu létat né blbnout s dronem přes mobil), tak se přihlaš do některého klubu leteckých modelářů, ty mají vyjímku a v drtivý většině to vedou celkem rozumný lidi, který tě nenechají lítat, kde se nemá. Ono hlavně se zaměřují na modely a málokdo má chuť někde rozštípat letadlo, nad kterým strávil několik desítek hodin práce.

Ano a od vetsiny techto "zaslouzilych" leteckych modelaru se dozvi ze drony jsou na hov...o at si radsi postavi nejaky prkynkolet Pokud se chce ve vzduch placat s nejakou hrackou za par stovek az tisicovek, ovladanou pres telefon, tak to nema cenu vic resit. Pokud chce slusnejsi kamerovy dron, nebo jit dokonce do FPV letani, tak to uz je jina. Aspon bude mit cas nastudovat vse potrebne

Dobrý den mohu se zeptat jak konkrétně tyto kluby fungují?

lidi se sejdou, pokecaj, zalitaj na louce, rozbijou to, pokecaj o tom daj cigaro a jdou domu. Za tyden to opravi, sejdou se, zalitaj, rozbijou to, pokecaj, daj cigaro a pak jdou domu. Za tyden...

Aha ok díky Za info

Ahoj. Klidně se přidej k nám. Tam ti kdokoliv poradí. Všichni létáme nějaký ten pátek.https://www.facebook.com/groups/192780921220271/

Ok mrknu díky

Tak ze by chtel letat FPV nikde nezimnuje (pouze obecne dron), o tom ze je z Plzne uz vubec. Takze by bylo rozumnejsi odkazat prvne na skupiny celorepublikove, napr.: https://www.facebook.com/groups/letamesdrony/ v pripade FPV https://www.facebook.com/groups/305477529652480

Dobrý den. Mohu se zeptat jak vůbec tyto skupiny fungují nebo jak mi to pomůže ohlédne létají dronu v patnácti?

o co ti jde ? Pokud chceš lítat třeba s FPV drobem, tak si do začátku kup nějakej set, třeba Tiny Gohttps://www.fyft.cz/tinygo-4k-rtf-kit-geprc/je to malý, nic k tomu nepotřebuješ a vyblbneš se s tím na louce za barákem.Jen se smiř s tím že i tak malej droj je při lítání černá díra na peníze.. Baterky, nabíječka, vrtule, prasklej rám, vrtule, bouchlej motor, vrtule, prasklej rám, prodřený kabely, vrtule...

A pak s troskou cviku i doma (vetsinou k velkemu nadseni zbytku rodiny). Jinak souhlas, pokud chces letat FPV a opravdu se tomu trosku vice venovat, tak si priprav slusny (v radu destetitisicu) rozpocet uz na zakladni vybavu

CO se týče rámu, tak jsou dobrou investicí rámy Armattan. Stojí sice dost, ale jelikož si stojí za "nezničitelností", tak zlomené díly mění kus za kus zdarma (a že se to opravdu moc často nestává)Jinak co se týče FPV, je dobré myslet na to, že se v ČR FPV létat nesmí, takže je dobré alespoň nevymýšlet zbytečně krávoviny a zbytečně nikoho naštvát, jelikož s FPV zkrátka neexistuje způsob jak by mohl být člověk v právu.Ale jinak čená díra na peníze to fakt je. Minimálně v začátcích je dobré počítat kupříkladu že 1 let = 4 vrtule. Ty stojí sice celkem pakatel, ale hodně rychle to naskáče a člověk brzo zjistí, že vrtule se fakt nekupují po čtyřech

dřív byly náklady na RC lítání cca 20.000 začátek + min. 2000 měsíčně "udržovací" poplatek (baterky, vrtule, opravy).Dneska bych tu měsíční částku pro toho kdo opravdu lítá viděl ještě výš (ale naopak trochu míň v začátku - čína to zlevnila)Když mi to tenkrát někdo řekl před 20 lety tak jsem si myslel že si dělá srandu... pak jsem začal lítat a ono to bylo skoro přesný...

Porad z tazatele nevypadlo co vlastne chce, tak nedava uplne smysl mu doporucovat konkretni vyrobky.Dle novych pravidel uz FPV nestoji v ilegalite pouze musis mit pozorovatele ktery bude udrzovat vizuelni dohled nad strojem a okolim - coz bylo rozumne dodrzovat i predtim zavedenim toho pravidla, pokud se letalo ve skupine

Omlouvám se že jsem to neuvedl dříve ale mám zájem létat normálně s dji dronem nejspíš mini 2. Ne s těma malýma já hraní

V tom pripade se na tebe vztahuje omezeni od 16let veku nebo pod dohledem zakonneho zastupce. A poprave, asi si sam v tomto veku nekoupis dron jako je DJI Mini2, takze proste pocitej s dohledem rodicu.P.s. mam maly FPV "dron" ktery se vejde do dlane a hracka bych tomu uplne nerikal... je potreba to rozlisovat trosku jinak

A když mám drona a je mi 15 tak jak to je s tím zákonným zástupcem jakože on si udělá řidičák na dron a potom já budu létat a on má mě koukat nebo jak

Tak zkus hádat, co se asi tak stane? Vůbec nic, prostě lítejte někde mimo město a mimo lidi a můžeš si lítat s rozumem jak chceš. Nicméně ano, na Mini 2 je potřeba registrace.

No ale to potom lítám proti legislativě a to já nechci mě zajímá legální způsob zda nějaký je

Ano, počkej až ti bude 16. To uteče ani nevíš jak

jo, super že to z tebe vypadlo po 2 dnech a min. 20 zbytečnejch odpovědích.Takhle ty hodláš v životě řešit problémy ?

Člověče třeba proto, že jsou tam lidi co mu na téma létání s rc modely odpoví na všechno? Od rady s jakým modelem začít, jak to složit případně dohromady, jak zapojit kabely, jak nabíjet.....

Vzdit pisu ze na to jsou pocetnejsi a obecnejsi CZ/SK skupiny nez vase klubova Plzenska. Tazatele navic FPV nezajima.

Tak ono lítání s drony nemá celkem nic společného s leteckou modelářinou Věnuji se obojímu a neřekl bych, že mi to dává něco dohromady S dronem může lítat každý, ten se řídí sám.

To je prave takovy zapskly nazor "zaslouzileho modelare" To co popisujes jsou "spotrebitelseke" kamerove drony, ktere jsou opravdu natolik zjednodusene ze je zvladne ovladat i "obycejny smrtelnik"....Pak tu mame kategorii FPV, kterou lze do te modelariny zahrnout - zde uz si musis umet stroj postavit sam, vse spravne spajet a zapojit , nastavit, odladit a hlavne se naucit ovladat, naucit se spravne nakladat s akumulatory atd.

To není zapsklý názor, ale fakt, protože se věnuju obojímu, takže to můžu celkem dobře srovnávat S klasickými modely lítám >20 let a na stará kolena jsem si pořídil drona, ovšem je fakt, že ne FPV. Uznávám, že to je trochu jiný level. Ale klasický foto/video dron lítá v podstatě sám a řídit to může cvičená opice. Bohužel tazatel se nevyjádřil, Jaká kategorie ho zajímá, ovšem mám pocit, že vzhledem k dotazu aspoň pro začátek nějaká klasika. A není vůbec potřeba to umět stavět na to, aby si parádně zalítal. Mě třeba stavět modely absolutně nebaví, takže jsem vždycky lítal s hotovými A stejně tak mám i drona hotového, ale to neberu ani tak jako lítání, jako spíš pohyblivá kamera/foto To se bude muset vymáčknout tazatel, o co mu jde. Ale pokud o možnost natáčet a fotit z dronu, tak nějaký modelářský klub je úplná zbytečnost.

Davno se vymackl - zajima jej kamerovy dron, v tom pripade je jakykoliv modelarsky krouzek apod. zbytecny.Kamerovy/FPV dron vetsina (nejen modelaru) nerozlisuje, pricemz se jedna o diametralne rozdilne discipliny, kdy v pripade FPV stroju se je nebojim modelarinou nazvat, Sice nemaji kridla, nemusi se travit dlouhe hodiny stavbou, ale znalosti elektroniky, radioveho ovladani a vybaveni, spravneho zachazeni s akumulatory jsou narozdil od kamerovych dronu treba.A "zaslouzili" modelari vetsinou zmeni nazor kdyz jim pujcim druhe FPV bryle a svezu je po okoli, pripadne predvedu agilnost a vykon stroje - uz nejsme ti "spatni" a "drony nejsou a hov...o". P.s. litam jak letadla tak FPV drony (koptery), i nejaka ta mikro heli a auto by se naslo...

Souhlasím, že pokud si lidi staví FPV drony, tak to je vyšší level modelařiny. O tom žádná A taky chápu, že to spoustu lidí baví. Mě třeba ne, když chci lítat klasicky, tak vezmu nějaké letadlo a vyblbnu se. Drona mám vyloženě na video a foto.

Popravde, na letadla se trosku prasi, ale slibil jsem si ze tenhle rok je dam poradne dohromady a poslu do vzuchu (nebo do zeme, to se uvidi). FPV litani, hlavne s drony, me proste zaujalo podstatne vic - moznost pohledu z ptaci perspektivy, moznost letat nizko, rychle a blizko prekazek, trefovat (a casto taky netrefovat) uzke mezery atd.Nataceni a foceni me zas az tak nebavi, hlavni je si uzit let. Takze uznavam ze na foto a video pro bezne uzivatele je DJI nejlepsi volbou, ale ja bych se uz ukousal nudou.

nedáš je dohromady. Mě se na ně práší taky a taky je každej rok je chci dát do vzduchu Až jednou tu starou a přeschlou Optimu II která naposled lítala na NiMh baterku hodím do vzduchu s 3s lipolkou tak to zcela jistě bude let poslední.

Jj, chápu. Před dvaceti lety bylo mým snem, mít na letadle kameru, ale tenkrát to ještě moc nešlo, nebyla vhodná technika A dnes už mě to zase neláká, i když neříkám, že s VR brýlemi by mě to bavit nemohlo začít

Mám zájem o focení/ létani a s největší pravděpodobností si budu kupovat dji 2 mini ale spíš mě zajímala ta různá pravidla ale ty už vím

asi je na to zbytečný se ptát, ale když tě zajímali pravidla létání s dronem. tak proč si nedal do vyhledávače "pravidla létání s dronem" a tam si to všechno nepřečet ? Radši tím pověříš někoho jinýho a pak se probíráš v tý žumpě co tady vznikla ?

Ta žumpa mi nevadí naopak jsem za ní rád a kam tu spoustu super rad a samozřejmě že jsem si spoustu těch pravidel vyhledal ale na to co jsem se ptal tak to jsem nikde nenašel

Každopádně Mini 2 vyžaduje registraci pilota, takže můžeš buď registraci (a vypnit test) na rodiče a pak lítat s rozumem mimo civilizaci a tvářit se, že řídí rodiče a nebo holt počkat do těch 16.

ono se 95% letů nic nestane a hlavně nikdo neprudí (pokud se nelítá nad barákama a lidi nezavolaj policajty). Donedávna jsem s 750g dronem taky lítal bez registrace protože sem byl linej si to udělat a nikomu to nevadilo - ale snažil sem se nikoho nenasírat tím že mu bzučím nad hlavou.

Jj, když se používá mozek, tak o nic nejde. Řešit to bude někdo jedině na udání. Takže pokud bude lítat tam, kde nemá koho na*rat, tak může úplně v klidu. Zvlášť s takovým prckem, jako DJI Mini 2.