» Poradna » Notebooky

Lenovo Z580 SSD

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně tohoto typu NTB, příbuznému jsem měnil disk původní HDD Samsung 1TB za SSD WD konkrétně https://www.alza.cz/wd-blue-3d-nand-ssd-500gb... instalace Windows 10 proběhla bez problémů + instalace driverů NTB Lenovo a veškerá nastavení a následné aktualizace systému jedná se o Windows 10 November Update (21H2). 12 hodin od instalace spuštění NTB naprosto bez problémů, příbuzný včera večer také vše v pořádku, ale dnes ráno mi psal, že spustil NTB a bez úvodního loga Lenovo a ,,černá obrazovka" a žádná odezva od NTB a tak mě napadlo buď nějaká kolize s driverem , nebo nedokončená aktualizace Windows, doporučil jsem mu připojit na externí monitor, aby se vyloučila potíž s grafickou kartou zatím asi neudělal a dotaz zní může s tím něco udělat doma v tom smyslu, že je základní uživatel, podržení on/off tlačítka nic neřeší a situace se opakuje. Díky

Odpovědi na otázku

Dovodou moze byt viac ale rozhodne to nie je nieco, co je neznaly laik schopny vyriesit sam doma. Takze to bude musiet odniest Tebe alebo do servisu.

Také je možnost, že jsem to nechal na boot flash ze které jsem dělal instal W a bohužel je tak marný, že není schopen se podívat do biosu a změnit to na boot disku a jestli je vidět, ale jinak podle mě to musí jet, je pravda, že teď jsem pročítal kompatibilní SSD s tímto NTB a WD tam není právě Cruxial, Samsung Evo a Kingston, tak nevím jaký vzít, vzhledem, že původní disk HDD byl od firmy Samsung, tak nechci asi nic riskovat a vezmu https://www.alza.cz/samsung-870-evo-500gb-d63... . Ale nikdy jsem nekompatibilitu neřešil u mých PC a ani nebyl důvod.

Pomerne známy problém s dotyčnou sériou nb Lenovo,s úspechom sa tam dá trvalo prevádzkovať len Samsung evo alebo crucial mx séria ssd…..

Aha tak to mě nenapadlo se podívat na kompatibilní SSD i když na forech o tom NTB čtu, že by to neměl být problém i s jinými výrobci SSD, stačí jen mít správné rozměry. Je mi divné, že ten systém normálně po instalaci naběhl a žádné jako výpadky a byl v provozu ten den asi 4 hodiny a pak následující den asi 5 a žádné padání nic, ale dnes ráno už nenabootoval do systému, ještě mě napadlo, zda jsem neudělal chybu a to SSD jsem rozdělil při instalaci na dva oddíly. Tak případně pořídím Crucial mx anebo Samsung Evo

V z580 mám skoro 10 let nějaký Corsair a funguje celou dobu bez problému...

No tak to gratuluji, nevím v čem může být chyba takto na dálku, příbuzný není schopen popsat elementární věci kolem toho, nicméně jsem objednal SSD Samsung Evo 870 a Alza mi odpověděla, že tento disk s tím ntb je plně kompatibilní, tak uvidíme.

Kvůli gratulaci jsem to nepsal, jen jsem chtěl přispět vlastní zkušeností s nekompatibilním diskem. Na dálku těžko soudit v čem je chyba. Pokud jsi nezměnil pořadí pro boot, tak bych poradil před zapnutím odpojit všechny USB zařízení.

Já to nemyslel nijak zle, nebo arogantně, díky za osobní zkušenost, já vzal pro ten ntb kompatibilní SSD a vyměním ho místo toho WDčka a uvidíme, je pravda, že se mi toto stalo poprvé a dříve u všech mých PC a známým jsem neřešil, nějakou kompatibilitu SSD , jen zápis, jeho velikost a velikost rámečků.

Vyřešeno, bez problémů fungovalo i to WD bez sebemenšího problému, ale aby byla 100 % co píše výrobce o podporovaných disků, vyměnil jsem ho za Samsung Evo 870, nicméně stačilo v Biosu přepnout boot uefi na legacy, dík všem