» Poradna » Windows (a jiné OS)

Lenovo y570, probléms reinstalaci OS

Zdravím,už celý dne se potýkám s probléme, jak přeisntalovat moje staré Lenovo Y570. Problém se má tak. Notebook byl od výroby předinstalovaný W7 home na dvojci disků WD500GB a Samsung SSD 32GB MMC. Když jsem to prozkoumal partition nástrojem, zjistil jsem že bootsektor se náchází právě na SSD cca 200MB a zbytek je na plotnovém. Rozhodl jsem se SSD zbavit a nechav notebooku pouze plotnový disk a na něj nainstalovat OS, zprvu jsem vyzkoušel W7. Bohužel po instalaci, když byl OS naisntalovat a mělo dojít k prvnímu zpuštění. Jenže windows se nepustil a začal se restartovat, pokažde jak kdyby načítal disk pak blik a zase znovat. Po tom jsem vyzkoušel w10. Ty narozdíl od w7 nepotřebují na první start restart. Tak se všechno hezky rozjelo nainstaloval jsem ovladače, po isntalaci GPU driveru jsem chtěl NB resnout a ejhle stejná chyba jako s w7. Zase na začátku, načítá disk a restartuje se. Nesetkal se stím někdo? Budu rád za každou radu. Díky

Odpovědi na otázku

Ahoj. S tímto notebookem jsem si taky dost zažil. Nejdřív zkus jestli není problém s AHCI. Najeď do biosu tam to přepni. Nevím jistě ale možná je tam nastavený RAID. Pokud to nepomůže tak se musíš dostat do nouzového režimu, Tam stačí najet a nechat chvilku notebook být. cca po 3minutách vyrestartuješ a vše O.K. Taky a to je zajímavé, pokud máš dvě ramky plné ve slotech, tak to někdy hází chybu. Takže prostě jednu vyhoď a vyzkoušej. Dost blbé je že až rozjedeš W10 tak ti nepojede dedikovaná grafika. To mi potom prosím napiš. Jestli ti jde. Nicméně W10 na tomto notebooku nainstalovat jde. Ale jedině čistou instalací a bez vloženého msata disku.

Ted tam mam AHCI, druhá možnost je compactible (což nevím co znamená). Vypadá to že teď jsem to rozbyl uplně, snažil jsme se pomoci diskpartu naformátovat to SSD, což se mi asi povedlo, ale to je tak všechno co stím dá dělat. Zkusím ten nouzový režim, nevypadá to zrovna ně na nějakou exaktní metodu ale zkusím.

Ježiši ...Výchozí stav pro instalaci Win 71) Připoj pouze disk, na který chceš instalovat systém (plotnu)2) V Biosu načti základní hodnoty (pokud v něm máš uložen klíč k Win, tak si ho napřed opiš) 3) Přepni režim řadiče na AHCI4) Načti instalační medium (Flash/DVD)5) spusť Win RE (prostředí oprav)6) Přes Diskpart odstraň všechny oddíly a pokud máš disk s GPT, tak překonvertuj na MBR7) Pokud nechceš onen "tajemný" 100 MB skrytý oddíl, tak si vytvoř (Diskpart) vlastní primární oddíl (nebo více, pokud chceš)8) S takto připraveným diskem restartuj a pusť instalaci ...

Alahu,tohle všechno jsem přesně udělal ... ještě předtím, než jste to napsal. Bohužel bez úspěchu.

Asi neudělal.Jinak by jsi na Sgvagonovu připomínku nenapsal "zkusím", stejně tak ty řeči o formátování SSD (což se podle tvých slov asi povedlo), jak asi ...?Mám pocit, že nevíš, co vlastně děláš ...Takže postupuj tak, jak jsem ti napsal.AHCI zvládne v základu už Vista, takže Sedmička s ní nemůže mít naprosto žádné problémy.Ty jen nastav základní hodnoty u Biosu, pokud je Bios v režimu UEFI, tak ho nastav na Legacy a připrav ten disk.Pokud ani po tomto postupu nenainstaluje systém v pořádku, tak jsou jen dvě možnosti, poškozené instalační médium (nebo samotná instalačka), nebo nějaký problém s HW.

Právě že AHCI ovladač se do instalace Windows 7 musí u notebooků instalovat externě při instalaci systému (stažením ze stránek výrobce notebooku pro konkrétní model) , pokud to zahlásí že chybí AHCI ovladač. Už jsem se s tím setkal nesčetněkrát. Vždy jsem raději přepínal v biosu HDD na IDE a byl klid :) .

Já se ještě s tím, že by Msahci nestačil, u notebooku nesetkal.Nemám jich ale za sebou "nesčetné" množství.Docela by mě zajímalo, o jakou exotiku v podání řadiče šlo ...

Starší Acery, Lenova, Asusy, ... na stránkách výrobce je vždy v ovladačích ke stažení AHCI ovladač, který se dá v případě jakýchkoliv problémů načíst do instalace Windows http://www.sevenforums.com/attachments/tutorials/288... .Bez něj není buď vidět HDD nebo proces instalace v průběhu spadne a Windows se nenainstaluje.

Bohužel s tímto postupem u toho notebooku nepochodíte. Ten notebook je tragédie. Před rokem, jsem se pokoušel přeinstalovat Windows7. Po dnu bádání, jsem to vzdal a cca před půl rokem jsem nainstaloval Windows10. S tím to funguje bez problému (až na optimus ).

Ano mělo by postačit nastavit v Biosu z AHCI na Compatible a při instalaci Windows HDD převést do MBR , např. podle tohoto videa https://www.youtube.com/watch .Samozřejmě pro instalaci použij čisté ISO z Microsoftu https://techjourney.net/windows-7-8-1-10-iso-offi... vypálené na Flashdisk pomocí programu Rufus https://rufus.akeo.ie/ (instalace bude poté kompatibilní se všemi druhy biosů (BIOS/UEFI) ) .

Zkusím ....

Ale hoď tam rovnou W10 ať to nemusíš dělat znovu. Tento notebook nejde upgradovat bez čisté instalace!!! Ještě může být problém s biosem. Pokud jsi ho nikdy neupgradoval. V úplně nejhorším případě,napiš odkud jsi a pokud to bude blízko Olomouce, tak ti můžu nahodit systém na disk v mém notebooku a jen to přehodíš a zaktivuješ svým klíčem W7.

Patrně to tak s tím zavaděčem bylo vymyšleno kvůli odkládacímu souboru a souboru pro hibernaci. Windows 7 běli oproti dřívějším Vistám i přepracovaný ReadyBoost a tak jak to bylo uděláno to pravděpodobně zvyšovalo rychlost startu Windows i celkovou rychlost práce s počítačem, aniž by přitom musel někdo ručně optimalizovat vlastní nastavení ve Windows. Možná bych na tvém místě zvažoval si to tak nechat. Pozdější Windows (nevím zda i 8, ale 10 jistě) pak jádro systému přímo hibernují, ale nevím kam (i když root spouštěcího disku by byl logický), takže se ani nemohu vyjádřit k případnému dalšímu zrychlení. Pokud systém překopáš, ale SSD ti zůstane v počítači, tak ti alespoň doporučuji zpřístupnit ho pro swap, a jinde naopak swap zakázat.

Takže, nakonec se mi to podařilo dokonce jsem system nainstaloval i na SSD. Problém byl nejspíše v použité flashce respektive v Tool kterým jsem ji vytvářel. Nefungoval ani Rufus ani Unetbootin. Nakonec jsem v zoufalosti použil Windows 7 USB Download tool a s tím to světě div se fungovalo. Nastavení v biosu mám AHCI, SSD jsem před Diskpart naformátoval stejně tak plotnový disk. Po naformátování, již lze na SSD instalovat. Co se týka Optimus, ten už taky funguje. Avšak je nutné stáhnout Geforce Experience, který si pak drivery dostahuje sám. Když jsem instaloval GPU drive samostatné tak jela stále jenom íčková grafika. Takže splněno, Díky všem za rady !!!!

Jen doplním že tím Windows7 USB DVD download Toolem, jsem instaloval Win10.

Takže máš win10? A jde ti grafika nvidia gt555m?

Jede